Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Alcatraz

ALCATRAZ.

Alcatraz bol v rokoch 1850 - 1933 vojenskou pevnostou.

Od 12. októbra 1933 to boli Poriadkové kasárne Spojených štátov USA.

Ostrov sa stal federálnym väzením od 1. január 1934.

Pocas 29 rokov, kedy bolo v prevádzke, tu zadržiavali takých známych kriminálnikov, akými boli Al Capone a Robert Franlkin Stroud, prezývaný Birdman of Alcatraz (= vtácí muž Alcatrazu).

Väznicu zatvorili 21. marca 1963, pretože jej prevádzkovanie bolo ovela drahšie ako prevádzkovanie iných väzníc tej doby. Bolo lahšie postavit nové, tradicné väzenie na súši ako platit údržbu a podporu, ktorú väzenie Alcatraz potrebovalo.

Bývalé väzenie láka turistov

Alcatraz sa oplatí navštívit aj kvôli výhladom na San Francisco a zátoku
Do populárneho bývalého ostrovného väzenia Alcatraz sa dajú kúpit lístky vopred na internete a aj sa to oplatí. Netreba potom pocas sezóny stát aj viac ako hodinu v rade.

Co je ešte dôležitejšie – kto si kúpi lístok v predstihu, neriskuje, že priamo na mieste ho dostane až na najbližší volný termín – o niekolko dní. Zástup ludí síce zdaleka nie je taký dlhý ako napríklad v New Yorku na Empire State Building ci Sochu slobody, no nie je to posledné miesto, kde sa na nieco caká. Pockat si potom treba aj na nástup do lode.

Plavba lodou trvá zhruba desat minút. To stací akurát na obzeranie sa za vzdalujúcim San Franciscom a približujúcim sa slávnym mostom The Golden Gate Bridge, no predovšetkým na Alcatraz. Ten už takmer pol storocia nie je obávaným väzením, ale národnou rekreacnou oblastou, kde môžu zakotvit len lode s povolením.

Mimochodom, v San Franciscu, a v celej oblasti okolo neho, je aj pocas vrcholiaceho leta na slovenské pomery zima. Žiadna horúcava, akú by si mohol niekto v súvislosti s Kaliforniou predstavovat, tu nepanuje.

O tom, že chlad zaskocí nejedného turistu, svedcí sortiment v obchodoch so suvenírmi – ponúkajú nezvycajne vela hrubých mikín a vetroviek s nápisom San Francisco. V meste možno stretnút vela návštevníkov práve v tomto oblecení.

V hmle na skalu

Organizátori výletu do Alcatrazu odporúcajú prvý ranný vstup, pretože neskôr je ostrov preplnený. Nevymýšlajú si. Hlavne ten, kto ešte cíti casový posun, nebude mat velký problém s nástupom pred deviatou.

Ospanlivý si potom na lodi, plaviacej sa sanfranciským zálivom zahaleným do hmly, môže predstavovat, aké to bolo, ked tam posielali obávaných zlocincov. Pri odchode z Alcatrazu na poludnie sa už prediera pomedzi davy ludí.

O takom case je rovnako nemožné nájst parkovanie priamo pri Pier 33, odkial lode na ostrov odchádzajú. Dalšia cast dna, ked sa sem oplatí príst, je až podvecer.

A to nielen pre menej návštevníkov, ale hlavne kvôli fascinujúcemu výhladu na všetky strany – na zažínajúce sa svetlá mesta a západ slnka nad mostom.

Film a prehliadka

Najzaujímavejšia cast ostrova je, ako inak, väzenie. Nachádza sa v strede kopca a napriek upozorneniam, aký strmý výstup to bude, ho zdravý clovek zvládne hravo.

Cestou sa ponúkajú prestávky. Nielen na výhlady a fotografovanie húfov všadeprítomných cajok, ale aj na sledovanie krátkeho dokumentu o histórii ostrova.

Ten vysvetlí nielen vznik pôvodne vojenskej pevnosti, neskôr vojenského a napokon – po štyri desatrocia najslávnejšej éry – federálneho väzenia. Ale aj krátku epizódu po zániku väzenia – ako si ostrov vzali naspät na tri roky Indiáni. Na nehostinnom ostrove však dlho nevydržali. Až potom sa z neho stala pamiatka.

Návštevníci si hned po vystúpení z lode vypocujú krátke poucenie, co smú a co nie. Na celom ostrove sa už polstorocie robia len nevyhnutné úpravy a rekonštrukcie, a tak sú mnohé chodnícky, schodiská a terasy uzavreté – hrozí ich zrútenie.

V tejto úvodnej inštruktáži sa návštevníci dozvedia o organizovaných prechádzkach s výkladom. Tie približujú fascinujúce príbehy útekov z najstráženejšieho väzenia, ale aj výnimocné záhrady ostrova.

Kto nechce strávit na ostrove celý den, bohato mu postací dokument a potom už len prehliadka samotnej budovy väzenia. Tá trvá zhruba hodinu a cenný je výklad z prenosného zariadenia, ktoré si môžu návštevníci požicat zadarmo aj so slúchadlami.

Poculi mesto

Cesta väzením sa zacína v miestnosti, kde väzna ostrihali, oholili, umyli a ošatili. Pokracuje v ulickách, ktorým väzni a dozorcovia dávali mená, uprostred blokov B a C.

Tunajších 336 ciel bolo urcených pre obycajných väznov. V osobitnom D bloku boli dalšie cely pre 42 odsúdených.

Z nich niektorí si mohli zaslúžit celu nielen s mrežami, ale aj s dalšími dverami, cez ktoré k nim neprenikalo takmer žiadne svetlo. V každom bloku sú niektoré cely otvorené, takže každý môže vojst dnu a predstavovat si, aké bolo žit v nej roky.

Niektoré sú aj zariadené a pôsobia, akoby ich obyvatel odišiel pred chvílou. Okrem blokov nahraný sprievodca návštevníkov zavedie na dvor, kam mali prístup len poslušnejší väzni.

Vidno z neho slávny most The Golden Gate Bridge. Ci už sa niekto dostal alebo nedostal do tejto „rekreacnej zóny“, aj vnútri mohol pocut ruch z mesta.

Najmä pocas letných vecerov alebo silvestrovských osláv. Väzni spomínajú, ako k nim vietor zretelne prinášal ozvenu smiechu dievcat ci novorocných ohnostrojov...

Podarilo sa im to?

Nahrávka nezabúda na rôzne príbehy pokusov o útek. Niektoré sa skoncili fiaskom – ako napríklad ten, ked sa skupina väznov nedostala ku klúcom, pretože tie si skryl, v rozpore s predpismi, jeden z dozorcov do vrecka.

Odohrali sa tiež úteky, ktorých pravdivý záver dodnes nepozná nik, len ich aktéri. Hovorí sa síce, že prúdy vôkol ostrova sú také silné a voda taká chladná, že mílovú vzdialenost nemohol zvládnut ani zdatný plavec.

Ktovie. Telá sa nikdy nenašli, co povzbudzuje fantáziu. Možno prúdy a teplota neboli vždy také nepriaznivé, ako sa o nich rozprávalo. Možno varovania mali len odradit záujemcov od svojvolného opustenia ostrova.

Väzni, ktorým sa útek možno podaril, sa dostali pomocou ukradnutých príborov do vetracej a odvodovej šachty. A šachtou von. Tam sa stopa koncila. Navyše, v zátoke vraj žijú len žraloky, ktoré ludí nežerú.

Strážené nože

Audio prehliadka sa koncí v jedálni a kuchyni. Na nahrávke rozprávajú dozorcovia o tom, ako im zvieralo žalúdky zakaždým, ked sa stovky inak ostro strážených a osamote držaných väznov trikrát denne zhromaždovali v jednej miestnosti, ozbrojení potenciálnymi zbranami v podobe nožov a vidliciek.

Kontroly nebolo nikdy dost, a preto aj kuchynské nože personál ukladal do špeciálnej skrinky, kde bolo presne vymedzené miesto na každý kus. Aby bolo na prvý pohlad zrejmé, ci žiadny nechýba.

Vo väzení bolo priemerne 260 trestancov. Niektorí v nom boli aj viackrát, a ak sa zapocítajú ich viacnásobné návštevy, ostrov hostil 1 576 väznov. Medzi nimi i také hviezdy ako Al Capone.

K väzeniu sa viaže aj príbeh dozorcov a ich rodín. V premietanom filme obyvatelia, ktorí boli v tom case detmi dozorcov, spomínajú, ako si existenciu väzenia ani neuvedomovali.

Pre ne bolo skôr príjemné plavit sa každé ráno do mesta do školy a popoludní naspät. Inak to vnímali manželky. Bývali zhrozené z neprívetivých obydlí, ktoré dostávali služobne najmladší. Niektoré z týchto domov zhoreli alebo ich vláda dala zbúrat.

Alcatraz zatvorili pre vysoké prevádzkové náklady v roku 1963. V budove väzenia sa nachádza aj fotografia zobrazujúca odchod jeho posledných nedobrovolných obyvatelov. Z výrazov na ich tvárach sa však nedá vycítat, ci im to bolo alebo nebolo lúto...

Generačný čas: 13.5428905487ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)