Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Alojz Kromka

PREŠOV. Nájomný vrah Alojz Kromka, známy pod prezývkou Lojzo Cistic, podal prostredníctvom svojho obhajcu návrh na obnovu konania. Krajský súd (KS) v Prešove, ktorý ho v roku 2003 uznal vinným zo spáchania troch vrážd a odsúdil ho na doživotie, bude o tomto návrhu rozhodovat na verejnom zasadnutí 18. februára.

Agentúre SITA to potvrdil hovorca prešovských súdov Michal Drimák. Podla jeho vyjadrenia Kromka tvrdí, že „existujú nové skutocnosti, ktoré odôvodnujú iné rozhodnutie o vine a pôvodne uloženom treste“. Ak by prešovský KS tento návrh povolil, Kromka by mohol požiadat o nový proces.

Alojz Kromka figuroval ako zabijak vo vojne mafiánskych gangov v 90. rokoch minulého storocia. Polícii sa ho dlho nedarilo dostat pred súd. Nakoniec bol obžalovaný z trestných cinov vraždy troch ludí, pokusu o vraždu šiestich ludí a nedovoleného ozbrojovania.

Proces s Kromkom patril k najväcším v novodobej histórii prešovskej justície. Hlavné pojednávanie sa konalo za prísnych bezpecnostných opatrení v budove Ústavu na výkon väzby v Prešove. Na strechách okolitých budov boli rozmiestnení ostrelovaci.

Kromka bol odsúdený za vraždu muža z podsvetia Milana Holána, prezývaného Gorila, ktorý kontroloval územie okolo Kysúc a Cadce. K strelbe došlo v novembri 1997 v žilinskej reštaurácii Astória, kde pri strelbe Kromkovou ranou zahynul aj Holánov osobný strážca Stanislav Vnuk. Pri úteku z miesta cinu Kromka strielal aj na mestských policajtov a ohrozoval okoloidúcich ludí.

Súd uznal Alojza Kromku vinným aj z vraždy 18-rocnej Žanety Mirgovej, ktorá zomrela pri strelbe na idúce auto pri Hrabušiciach v okrese Spišská Nová Ves. Pri útoku v tom istom vozidle vážne zranil aj dalších troch ludí. Kromku na doživotie odsúdil KS v Prešove 30. septembra 2003. Konecný verdikt potvrdil s rovnakým výsledkom Najvyšší súd v roku 2004.

Alojz Kromka sa v súcasnosti pokúsil ovplyvnit aj aktuálne súdne pojednávanie s údajným mafiánom Mikulášom C., ktoré sa koná na Okresnom súde v Prešove. Obhajoba predložila súdu list, ktorý napísal Kromka vo väznici v Ilave. T

vrdí v nom, že isté informácie k žalovaným skutkom by mohol povedat Jozef Kákoni, odsúdený na doživotie v kauze kyselinári. Ten sa ich mal dozvediet v spolocnej cele od Michala M., bývalého blízkeho spolupracovníka Mikuláša C. Návrh predvolat Jozefa Kákoniho ako svedka na proces s Mikulášom C. Okresný súd v Prešove zamietol

Generačný čas: 5.35297393799ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)