Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Archív niektorých vrážd

Od roku 1995 padlo za obet súbojom mafiánskych skupín niekolko desiatok ludí. Mnohé z brutálnych vrážd zostávajú doteraz neobjasnené.

6. júla 1995
Krátko pred poludním explodoval pred ministerstvom financií v Bratislave nástražný výbušný systém v aute znacky Citroën. Pri výbuchu zahynuli bratia Vladimír a Jozef Danišovci. Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, bol jedným z prvých bossov bratislavského podsvetia a bol “priekopníkom” vo vyberaní výpalného. Tutiho surovost a brutálne spôsoby pri presadzovaní vlastných záujmov viedli k tomu, že mal vela nepriatelov. Vražda nebola objasnená.

29. apríla 1996
Na križovatke ulíc Karloveská, Devínska cesta a Botanická v Bratislave vybuchlo auto bývalého policajta Róberta Remiáša, ktorý robil spojku svedkovi zavlecenia Michala Kováca mladšieho Oskarovi Fegyveresovi. Túto vraždu objasnila polícia až v minulom roku. Objednat si ju mal silný muž bratislavského podsvetia, už nebohý Miroslav Sýkora. Vykonat ju mali štyria muži, medzi nimi aj 40-rocný Imrich Oláh a 43-rocný Jozef Rohác. Políciu mal na stopu priviest chránený svedok - Karol Szátmáry, ktorý sa však zaciatkom tohto roku polícii stratil. Informácie médií, že vraždu si objednala Lexova SIS, polícia nadalej vyšetruje.

6. februára 1997
Okolo poludnia pred hotelom Holiday Inn v Bratislave samopalmi rozstrielali jedného z najsilnejších mužov bratislavského a vôbec slovenského podsvetia Miroslava Sýkoru. Iba zriedka sa zdržiaval na verejnosti za bieleho dna a na schôdzky chodieval v sprievode viacerých mužov. Pred smrtou ho pravdepodobne vylákala na stretnutie osoba, ktorej dôveroval. Sprevádzal ho iba jeden ochrankár, ktorého útocníci tiež zavraždili. Táto udalost bola výsledkom dlhotrvajúceho sporu medzi Sýkorom a Petrom Križanovicom, prezývaným Duran. Ich konflikt sa údajne datuje od delenia ukradnutých penazí z lúpeže vo VÚB Nitra z decembra 1995. Zastreleniu Sýkoru predchádzala jedna prestrelka, pri ktorej bol Duran postrelený do nohy. Lekári mu ju museli amputovat.

16. apríla 1997
Na Lietavskej ulici v Bratislave vybuchla nálož pod autom Seat Ibiza, zaparkovaným pri terénnom motorovom vozidle Mitsubishi Pajero, do ktorého nastupoval P. Križanovic. Zrejme išlo o odvetu za Sýkorovu smrt, pricom páchatelia museli eliminovat Križanovicov ochranný systém dialkového štartovania auta. Pretože nálož umiestnená v jeho aute by po dialkovom naštartovaní explodovala, páchatelia umiestnili výbušninu pod auto stojace pri jeho voze. Vraždy Sýkoru a Križanovica neboli objasnené.

4. augusta 1997
Neznámi páchatelia rituálnym spôsobom zavraždili 32-rocného Rudolfa H. z okresu Dunajská Streda. Najprv ho usmrtili bodnou ranou do hrude, potom mu odrezali hlavu. Telo zabalené v koberci pohodili pri Dunaji na Slovanskom nábreží v Bratislave-Devíne a hlavu položili do kvetináca na ulici v Dunajskej Strede. Den predtým došlo v Dunajskej Strede k prestrelke, pri ktorej istý miestny obcan prišiel o život a druhý utrpel zranenia, co viedlo políciu k záveru, že šlo o výsledok vybavovania si úctov tamojšieho podsvetia.

4. októbra 1997
Atentát na Róberta Holuba ležiaceho na ARO v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Holub bol šéfom košického podsvetia. Už 22. a 24. septembra sa ho neznámi páchatelia pokúšali zastrelit. Pri prestrelke v reštaurácii hotela Danube v Bratislave bol Holub 24. septembra vážne zranený. Bol hospitalizovaný na Kramároch, pricom k oknu jeho izby sa dalo priblížit zo strechy prilahlej budovy. R. Holub bol v kontakte s agentom SIS Jánom Dopirjakom. Vo svojom erotickom salóne Evelyn zhromaždoval kompromitujúce materiály o dôstojníkoch tajnej služby. Holub mal styky aj s bývalou špickou VSŽ, s ktorej predstavitelmi sa dostal pred smrtou do konfliktu. Jeho vražda nebola objasnená.

19. októbra 1997
Z idúceho auta na ceste pri Krásne nad Kysucou zastrelili Petra Kalányiho. Ten vyvíjal aktivity v rámci žilinského podsvetia a bol v spore s kysuckým bossom Milanom Holánom, prezývaným Gorila. Podla zainteresovaných zdrojov si Gorila objednal na likvidáciu Kalányiho po rusky hovoriaceho zabijaka.

25. novembra 1997
V bare hotela Astoria v Žiline bol zastrelený Milan Holán-Gorila s ochrancom. Polícii sa túto vraždu podarilo v novembri 1999 objasnit a vyšetrovatelia obvinili Alojza K., prezývaného Lojzík alebo Cistic.

9. mája 1998
Na tenisových kurtoch na bratislavských Zlatých pieskoch vybuchla nálož umiestnená pod betónovými dlaždicami, ktorá usmrtila bossa bratislavského podsvetia Eda Dinica. Na kurty, ktoré Dinic pravidelne navštevoval, ho pravdepodobne vylákal Ivan M., muž, u ktorého pracoval Oleg T., obvinený z vraždy exministra hospodárstva Jána Duckého.

4. októbra 1998
Na bratislavskom sídlisku Dlhé diely neznámi páchatelia samopalmi zastrelili brata Eduarda Dinica Róberta a jeho osobného ochrancu. Vraždy bratov Dinicovcov neboli objasnené.

25. marca 1999
Traja maskovaní muži zastrelili v reštaurácii Fontána v Dunajskej Strede desiatich mužov miestnej skupiny nazývanej Pápayovci. Medzi obetami bol aj sám boss Tibor Pápay. Podla polície masová vražda v Dunajskej Strede nemá v histórii kriminalistiky obdobu.

7. júna 1999
V Dubnici nad Váhom na sídlisku Pod Hájom bol zabitý miestny boss, 37-rocný Jozef Kucmerka. Pri útoku maskovaného páchatela bol tažko zranený aj jeho komplic. Podla polície za vraždou stojí skupina miestneho podsvetia bratov Martina a Ladislava Ch. Pri policajnej akcii 27. júla boli zadržaní a obvinení niekolkí clenovia tejto skupiny.

4. augusta 1999
Neznámy páchatel zavraždil 34-rocného Petra Steinhübela, v podsvetí známeho pod prezývkou Žalud. Podla polície Steinhübel bol bossom podsvetia, avšak on sám vystupoval ako “solídny podnikatel”. Žalud bol zastrelený v objekte Bratislavských mraziarní na Trencianskej ulici, ktoré mu patrili. Steinhübel podlahol až pri piatom pokuse o atentát. Pri predchádzajúcich dvoch bol tažko zranený. Štvrtý pokus o atentát sa uskutocnil 23. mája, Žalud však unikol. Na jeho obrnený mercedes strielali zo samopalu. Steinhübel bol aj bývalým spolumajitelom a generálnym riaditelom Tatravagónky Poprad.

30. augusta 1999
V záhradkárskej lokalite Rozkvet v casti Košice-Kalvária zavraždili 42-rocného Františka P., prezývaného Dolly. František P. sa zaoberal vydieraním a patril do skupiny Dušana B. prezývaného Borža. Manželka zavraždeného pre políciu uviedla, že sa jej manželovi už pred mesiacom niekto vyhrážal a manžel tieto osoby oznacil ako “Kolárikovu skupinu”. Dva týždne pred vraždou niekto strielal aj na ich dom v Košiciach, ale túto udalost zo strachu radšej nehlásili na polícii.

20. októbra 1999
Neznámy páchatel zavraždil v Bratislave na Bagarovej ulici podnikatela Romana Deáka, majitela stavebnej firmy, ktorého týžden predtým zadržali pre podozrenie z vydierania. Pred casom údajne pracoval pre bossa bratislavského podsvetia Eduarda Dinica, ktorý zahynul pri bombovom atentáte na Zlatých pieskoch v Bratislave.

13. novembra 1999
Z rieky Váh pri Šali vyplávalo mrtve telo bez hlavy. Patrilo 32-rocnému obcanovi Ruskej federácie Sergejovi L., ktorý mal trvalý pobyt v Nových Zámkoch. Telo malo odrezanú hlavu, ruky v laktových klboch a jednu dolnú koncatinu. Na brehu potom našli policajti aj hlavu a chýbajúce koncatiny. Podla súdnej pitvy tohto muža usmrtili niekolkými výstrelmi do hlavy. Táto brutálna vražda zatial nie je objasnená.

27. novembra 1999
V bare Pláž na sídlisku Nad jazerom v Košiciach zavraždili Miroslava Stojku, clena skupiny Dušana B. Siedmi páchatelia, ktorí patrili do skupiny Karola Kolárika, ho dosekali macetou a strelili do brucha. Zomrel po prevoze do nemocnice. Páchatelov polícia zadržala a obvinila z vraždy. Podla niektorých informácií celý priebeh vraždy koordinoval cez mobilný telefón K. Kolárik.

4. decembra 1999
Náhodní okoloidúci našli v Bratislave pri predajni IKEA zaduseného Luboša Haspruna. Podla neoficiálnych informácií vraj Hasprun priniesol na miesto vraždy sumu prevyšujúcu 10 000 USD a v aute mali nájst aj výpisy z jeho devízového úctu, na ktorom boli niekolkomiliónové sumy. Pitva potvrdila, že išlo o násilnú smrt. Hasprun bol podla policajných informácií drogovým dealerom.

16. decembra 1999
Zatial neznámy páchatel zastrelil Karola Kolárika na Tallinskej ulici v Košiciach. Kolárik, ktorý bol svedkom v procese s Mikulášom C., bol zastrelený viacerými strelami zo samopalu. Taktiež bol v lete tohto roku vo väzbe za ublíženie na zdraví a za vydieranie. Obvinenie proti nemu však prokurátor zrušil pre nedostatok dôkazov. Bol šéfom konkurencnej skupiny Dušana B., prezývaný Borža.

15. januára 2000
V Dunajskej Strede zavraždili Tomáša Vidu, oznacovaného za jedného z bossov mafiánskej skupiny ovládajúcej región Žitného ostrova. Páchatel strielal na jeho auto Mercedes 500 zo samopalu vzor 58. Vidu sediaceho za volantom zasiahol cez predné sklo niekolkými dávkami, z ktorých väcšina smerovala na hlavu a hrudník muža. Po strelbe páchatel odhodil zbran a ušiel. Podla neoficiálnych informácii Vida financoval skupinu podsvetia, ktorá po marcovej vražde desiatich clenov gangu Pápayovcov ovládla dunajskostredské podsvetie. Vida pôsobil v Madarsku a Švajciarsku a mal prepojenie aj na ruskú mafiu. Polícii sa túto vraždu podarilo objasnit. Vidovym vrahom je 24-rocný Ján H. z Dunajskej Stredy, ktorý patril do skupiny Pápayovcov.

24. februára 2000
Vybavovanie úctov v dunajskostredskom podsvetí pokracovalo výbuchom Lady, v ktorej sedel 32-rocný Ladislav Cs. z Horného Mýta. Ladislav Cs. bol príbuzným dvoch mužov, ktorých zatial neznámi páchatelia zastrelili 25. marca minulého roku v bare Fontána v Dunajskej Strede a patril do pápayovského gangu. Po masovej vražde pápayovských elít a po Ladislavovi Cs. už zostali iba traja muži, ktorých polícia eviduje ako pápayovcov.

3. apríla 2000
Na odstavnej ploche pri ceste II. triedy z Dobrej Nivy v okrese Zvolen smerom na Pliešovce zavraždili neznámi páchatelia najmenej dvoma výstrelmi do hlavy švagrov, 30-rocného Jozefa H. z obce Sebechleby a 32-rocného Pavla P. z obce Hontianske Nemce. V bordovej Škode Favorit ich pred polnocou našli ich manželky. Obaja pracovali v erotickom salóne v Babinej, ktorého bol Jozef H. spolumajitelom. Vrahovia použili krátke gulové zbrane a na obete už cakali. Vražda zatial nebola objasnená.

6. apríla 2000
Miroslav Ch. zastrelil v Považskej Bystrici Jaromíra Imrišeka, jedného zo spoluobžalovaných v procese s Mikulášom Cernákom. Imrišeka odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici na dva roky za vydieranie, ktoré si odsedel vo vyšetrovacej väzbe. Hoci pôvodne si polícia myslela, že motívom vraždy bol boj o Imrišekovu priatelku, ktorú pocas jeho dvojrocnej väzby navštevoval Miroslav Ch., je stále pravdepodobnejšie, že motívom bude vyrovnávanie si úctov v podsvetí.

19. apríla 2000
Zatial neznámi páchatelia zastrelili na dialnici medzi Bratislavou a Trnavou 32-rocného súkromného podnikatela Juraja M. z Bratislavy. Zavraždený bol v bratislavskom podsvetí “známa firma.” Okrem toho, že v minulosti bol odsúdený za nedovolené ozbrojovanie, bol podozrivý aj z vraždy istého Juhoslovana v jednom z bratislavských erotických salónov pred dvoma rokmi. Obchodoval s ukradnutými autami. Podla zdroja agentúry SITA obchodoval aj s Rusmi, medzi ktorými sa pravdepodobne bude nachádzat aj jeho vrah.

11. mája 2000
V cukrárni Dolce Vita na Laurinskej ulici v Bratislave zastrelili dvaja muži bývalého osobného strážcu Dinicovcov Muhameda Š. Polícia ich však vdaka priemyselným kamerám nainštalovaných v centre Bratislavy odhalila a jedného z páchatelov zadržala.

19. mája 2000
Polícia stále pátra po 30 rocnom M. B. a jeho spolupáchatelovi, ktorí ušli z miesta cinu po prestrelke v bare Triton v obci Lemešany (okr. Prešov) v piatok 19. mája pred polnocou. M. B., brat známej osobnosti košického podsvetia Dušana B., prezývaného Borža a další štyria muži napadli majitela baru D. M. z Košíc, kosovského Albánca trvale žijúceho na Slovensku. V bare sa strhla prestrelka, pricom bolo vystrelených najmenej desat striel. Po prestrelke zostali na mieste dvaja útocníci mrtvi a jeden tažko zranený, mrtvy bol aj majitel baru. Polícia zaistila dve pištole kalibru 9 mm, nábojnice a projektily.

5. októbra 2000
Vraždenie v Dunajskostredskom podsvetí pokracovalo dvojnásobnou vraždou vo Velkom Mederi. Výstrely trojice zatial neznámych páchatelov spôsobili smrtelné zranenia 24-rocnému Zsoltovi P. zo Šamorína a 30-rocnému Richardovi L. tiež zo Šamorína. Títo ludia patrili do skupiny Norberta K. Okrem dvoch mrtvych boli traja ludia tažko zranení - 25-rocný Ján V. z Nových Zámkov má priestrel hlavy a další dvaja muži z Velkého Medera majú prestrelené stehná nôh.

29. augusta 2001
Strelou do srdca a hlavy zavraždil v noci zo stredy na štvrtok zatial neznámy páchatel na Jilemnického ulici v Spišskej Novej Vsi 37-rocného M. N. Podla neoficiálnych informácií bol zavraždený muž jedným z najvyššie postavených ludí miestneho podsvetia. Strelec pravdepodobne z krátkej vzdialenosti zasiahol muža vo chvíli, ked vystúpil so svojho Mercedesu. Kriminalisti našli telo muža približne tri metre od auta. Okolnosti vraždy potvrdzujú profesionalitu strelca. Po niekolkých rokoch relatívneho pokoja je stredajšia vražda možným zaciatkom prerozdelovania Spiša medzi skupiny podsvetia.

1. septembra 2001
Neznámy páchatel zastrelil dopoludnia 38-rocného súkromného podnikatela Jána K. zo Sládkovicova v okrese Galanta v miestnej casti Dánoš pred rozostavanou budovou Stanice technickej kontroly. Podla informácií agentúry SITA mal podnikat v oblasti stavebníctva a podla miestnych zdrojov mal mat podiel aj v jednom z erotických salónov nachádzajúcich sa v okolí Sládkovicova. Páchatel použil pri vražde pištol nezistenej znacky a kalibru. Na miesto cinu prišiel na motocykli Babeta a z bezprostrednej blízkosti jedným výstrelom zasiahol poškodeného do lavého ramena. Ján K. utrpel priestrel a zlomeninu lavého ramena a priestrel lavej hornej casti hrudníka. Po prevoze do nemocnice zraneniam podlahol.

8. marca 2002
Podsvetie sa opät ozvalo. Obetou brutálnej vraždy sa stal príbuzný istej známej osobnosti zo slovenského podsvetia - 25-rocný Martin N., ktorého doteraz neznámy páchatel zastrelil. Telo sa našlo v priekope na dialnici Bratislava - Trnava na 34. kilometri.

14. marca 2003
O život prišiel pri strelbe v trebišovských potravinách na Gorkého ulici 30-rocný Rado F. Muža známeho v košickom podsvetí a jedného z obžalovaných v megaprocese s Dušanom B. alias Boržom zastrelil majitel obchodu, pricom zranil aj dalšieho muža - S. H., Albánca žijúceho v Košiciach

9. apríla 2003
Pri strelbe v bratislavskej Vrakuni zastrelil opät neznámy strelec tridsattrirocného Brana K., ochrankára jedného z posledných žijúcich pápayovcov známeho pod prezývkou Eci. Dvojici skrížili cestu dve autá, ochrankára zastrelili a pápayovec bez stopy zmizol. Co sa s ním stalo, nie je známe. Všetky tri autá sa po cine našli vyhorené a bez stôp.

30. júla 2003
Podsvetie si opät vyrovnávalo úcty tentoraz Na revíne na bratislavských Kramároch. O život prišiel vo svojom luxusnom terénnom Mercedese 37-rocný Ján T. Neznámy strelec na neho vystrelil niekolko smrtelných rán.

18. septembra 2003
Vojna v bratislavskom podsvetí pokracuje. O život prišiel 46-rocný Jozef S., údajne patriaci k skupine takácovcov. Jeho telo našli ráno v jarku v Senci na Slnecných jazerách - sever. Jozef S. figuruje v Obchodnom registri v 25 spolocnostiach, ktoré sa zaoberajú celou škálou podnikatelských aktivít, od prevádzkovania hazardných hier, cez pohostinské služby až po rôzne poradenstvá.

7. novembra 2003
V Revúcej zastrelili údajného bossa miestneho podsvetia 33-rocného Štefana R. Neznámy páchatel ho zasiahol piatimi ranami. Podla medializovaných informácií sa jeho osoba spája s banskobystrickým podsvetím. Zavraždený podnikatel okúsil aj život za mrežami za ekonomickú a násilnú trestnú cinnost. V obchodnom registri figuroval vo viacerých firmách, ktoré sa okrem iného zaoberajú aj erotickými službami.

18. novembra 2003
O život prišiel na Trnavskej ulici v Pezinku vo svojom aute Róbert P. Ráno mu cestu zahatalo iné vozidlo, z neho vyskocili traja maskovaní muži, ktorí strielali z automatických zbraní. O Róbertovi P. sa údajne hovorilo aj v spojitosti so zavraždeným Jánom T. Tento muž patril ku skupine tzv. takácovcov a mal byt jedným z dvoch mužov, ktorí z majitelmi podnikov podpisovali zmluvy o ochrane.

6. júna 2004
V Bratislave prišiel o život jeden z troch clenov posádky terénneho automobilu Porsche Cayanne, ktoré malo ŠPZ Partizánskeho. Automobil rozstrielala posádka dalšieho auta na kruhovom objazde v Bratislave pri výjazde z Prístavného mosta. Porsche malo rozstrielané obe bocné okná a dalších približne 10 dier od guliek bolo v celnom skle. Další clen posádky tohto auta je zranený, tretí vyviazol bez zranenia.

Generačný čas: 15.9420967102ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)