Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Branislav Adamčo

Správal sa ako tá s kosou. Stacilo zavolať, zaplatit a ukázat prstom. Branislav Adamco za bieleho dna vytiahol samopal a strielal a strielal a strielal. Ked bola „práca“ dokonaná a z rozstrielanej obete vytekala krv z desiatich dier, zamieril Adamco do reštaurácie a pokojne si objednal kávičku.
Tieto skutocnosti vyplývajú z rozsudku o prvej z nájomných vrážd pripisovaných tridsatrocnému Branislavovi Adamcovi. Pre zavrhnutiahodnú pohnútku, pre Adamcovu morálnu bezcitnost, zvrhlost a pohrdavý postoj k ludskému životu si podla sudcov zaslúži mimoriadny trest - dvadsatštyri rokov vo väzení. Tak by to bolo spravodlivé. Pre malú chybu súdu Adamcov trest klesol na pätnást rokov.

„Kšeft“ pre nezamestnaného:

Dvadsiateho siedmeho júna 2000 nieco pred obedom sa vracal Marian Karcel domov do Kyncelovej. Nestacil ani vystúpit zo svojho auta, ked pri nom zabrzdila tmavozelená Alfa Romeo. Z nej vybehol zamaskovaný muž a pálil zo samopalu priamo na Karcela. Po dvadsiatich ôsmich ranách sa auto premenilo na rešeto. Muž v maske hodil zbran vedla zomierajúceho Karcela, naskocil do auta a už ho nebolo.
Cernák! To bolo prvé meno, ktoré viselo vo vzduchu v súvislosti s touto brutálnou vraždou. Karcel usvedcoval známeho bosa podsvetia z vydierania, ako jediný mal odvahu vypovedat na súde bez utajenia totožnosti a bez policajnej ochrany. Karcel na rozdiel od iných svedkov ani raz nezmenil výpoved, stál si za každým slovom. Skutocnost, že Cernák nemohol byt v case vraždy na mieste cinu ani náhodou - ved už vyše dvoch rokov sedel za mrežami - nikoho nezneistila. Hlboké presvedcenie, že ide o akt pomsty, vyvieralo zo skúseností z predchádzajúcich rokov. Kto sa Cernákovi postavil do cesty, toho už doma nevideli. Otázne zostávalo len jedno. Kto bol vykonávatelom vraždy?

Podla prokuratúry vydal Cernák príkaz na odstránenie Karcela cez svojho advokáta. Ten prostredníctvom dalších Cernákových ludí oslovil vtedy len dvadsatdvarocného mladíka Branislava Adamca z Velkých Kapušian. Adamco mal napriek svojmu mladému veku za sebou bohatú kriminálnu minulost aj pobyt vo väzení. Práve bol nezamestnaný, tak mu objednávka na dobre platený „kšeft“ prišla celkom vhod. S Karcelovou vraždou si vela práce nedal. Jednoducho zabezpecil auto, zbran, vysielacky, zistil, kde Karcel býva, ktoré je jeho auto, a šlo sa na akciu. S velkým rachotom za bieleho dna, bez strachu z prípadných svedkov. Však ho polícia aj pomerne rýchlo odhalila.
Lenže dokázat Adamcovu vinu pred súdom nebolo lahké. Napríklad advokát JUDr. Jozef Sabó ako dôveryhodný svedok presvedcivo tvrdil, že 27. júna 2000, teda v case Karcelovej vraždy, sa Adamco zdržiaval v budove trebišovského súdu. Aj vdaka tomu si Adamco v roku 2003 a opätovne v roku 2005 vypocul oslobodzujúce rozsudky od prvostupnového súdu. A pokojne behal po slobode.

Co všetko sa nemuselo stat:

Keby sa nenašli špinavci ochotní poskytovat alibi vrahovi, nemusel krutou smrtou zomriet desatrocný chlapec. Podla policajného vyšetrovania si v roku 2004, teda štyri roky po Karcelovej vražde, najal Adamca podla Cernákovho vzoru další mafián, Karol Mello. Mello sa chcel zbavit bývalého policajta Juraja Gála a Adamco sa rozhodol pre podobný a vlastne už osvedcený scenár z prípadu Karcel. Sledoval Gálov Volkswagen Passat a v Moste pri Bratislave strielal hlava-nehlava. Ani mu len na um neprišlo, že by v aute mohol sediet niekto iný. Až ked páchatelia nazreli do havarovaného vozidla a zbadali za volantom ženu a vedla nej chlapca, došlo im, že tu nieco nesedí. Ale žeby sa zlakli vlastného cinu? Žeby zaúpeli hrôzou, lebo hlúpym omylom strielali na ženu a dieta? To by museli mat v sebe aspon náznaky svedomia, aspon kúsok ludského citu. Nic také v nich nebolo. Na tažko zraneného, ale stále žijúceho chlapca sa nepozeral clovek, ale vygumovaný zabijak. Namieril a stlacil spúšt. Ranu istoty vpálil aj do tela ženy.
K výpoctu Adamcových zverstiev patrí úcast na vražde Alberta Sisáka na Zemplínskej šírave, ktorého zastrelili expanzívnou strelou so skrytou dutinou, co malo za následok jej roztrhnutie v tele obete. To bolo ešte v roku 1999, ale vražda Arpáda Nistora sa bez falošných svedkov na súde tiež nemusela stat. Nistora brutálne uškrtili tažným lanom na družstve v Stretave v roku 2004.

Adamcov gang:

Adamco posledné roky nepracoval sám, ale podarilo sa mu dat dokopy zlocinecký gang na juhu východného Slovenska a vtiahnut don aj niektorých miestnych policajtov. Tí za pravidelnú financnú odmenu poskytovali Adamcovi informácie o domových prehliadkach a iných policajných akciách. V jednom z telefonických odposluchov Adamco hovorí: „Ešte dobre, jak som bol doma, že mi volal oný - Guzej, že by som mal zmiznút, lebo ma chcú zatvorit.“ Asi je to náhoda, že meno Guzej má napríklad aj jeden z bývalých riaditelov okresného riaditelstva polície...
Podla žaloby má Adamcov gang na svedomí vypálené erotické salóny, prevádzacstvo, krádeže, nelegálny obchod s cigaretami, ublíženie na zdraví, kontrolu úžerníkov, nedovolené ozbrojovanie, namontovanie nástražného výbušného systému na auto policajného funkcionára.
Adamcove aktivity nemusia nevyhnutne skoncit ani za bránami väznice. Svedcí o tom skutocnost, že v jeho väzobnej cele v októbri 2002 objavili telefón registrovaný na meno Nikolas Pajdic. V priebehu necelých štyroch dní sa cez tento telefón viedlo štyridsatjeden hovorov! Mimochodom, Pajdica o pár rokov neskôr obžalovali spolu s Adamcom zo spomínanej vraždy ženy a desatrocného chlapca.

Stala sa chybicka:

O zlocinoch pripisovaných Adamcovi sa v súcasnosti rozhoduje na viacerých súdoch a po ôsmich rokoch sa konecne podarilo uzavriet aj prípad Karcelovej vraždy. Do procesu priniesli zásadný zlom výpovede ludí kedysi pracujúcich pre Cernáka. Alibi poskytované advokátom bolo rozmetané, Adamcova vina jednoznacne preukázaná. Súd tvrdil, že nenašiel žiadne okolnosti, ktoré by Adamcovi polahcovali a kvôli tomu, aby bola „spolocnost dlhší cas chránená“ pred obžalovaným, ktorého zlocinecká cinnost mala gradujúci charakter, vymeral trest dvadsatštyri rokov. Po odvolaní Adamca ho Najvyšší súd zmenil na pätnástrocný. Dôvodom malo byt nesplnenie podmienok na výnimocný trest.
Podla judikatúry k Trestnému zákonu „splnenie zákonnej podmienky na uloženie trestu odnatia slobody nad pätnást až do dvadsiatich piatich rokov z hladiska, ci je možnost nápravy páchatela obzvlášt stažená, musí posúdit súd na základe úplného znaleckého dokazovania“. V prípade Karcelovej vraždy sa tak nestalo. Prvostupnový súd nenariadil znalecký psychiatrický ani psychologický posudok a odvolací súd to videl ako chybu. Nie ako chybu, ktorú treba napravit, ale ako chybu, ktorá sa pre nájomného vraha stala výhodou. Teoreticky sa tak Adamco môže dostat na slobodu velmi, ale velmi rýchlo. Podla zákona má právo požiadat o podmienecné prepustenie z výkonu trestu už po odpykaní dvoch tretín. A pretože do výkonu trestu sa pocíta aj cas strávený vo väzbe, Adamco má jeho cast vlastne odsedenú. Na ulici ho tak môžeme stretnút už o pár rokov. Zmenit to a poslat Adamca za mreže na dlhší cas môže jedine rozhodnutie iných súdov, ak sa podarí preukázat Adamcovu vinu v dalších zlocinoch a vraždách.

Generačný čas: 11.3949775696ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)