Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Jozef Roháč

(TASR) – Jozefa Roháca, ktorého meno figuruje údajne vo viacerých nájomných vraždách, zadržali v Ceskej republike na základe európskeho zatykaca z Madarska.

“Momentálne robíme všetky operatívne a procesné úkony, aby sme mohli požiadat o vydanie tejto osoby na Slovensko,” povedal pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch.

 

Rohác, ktorý sa “preslávil” už v druhej polovici 80. rokov únosom vtedajšieho námestníka ministra zdravotníctva za bývalej CSSR a neúspešným pokusom dostat sa do Rakúska, zadržali v týchto dnoch v CR na základe Európskeho zatykaca vydaného v Madarsku. Tu má údajne na svedomí vraždu a nedovolené ozbrojovanie.

Sekcia medzinárodného a európskeho práva Ministerstva spravodlivosti (MS) SR v súcasnosti neeviduje a ani nikdy v minulosti neevidovala žiadny spis Jozefa Roháca. Pre TASR to potvrdil hovorca MS SR Michal Jurci s tým, že ministerstvo doposial nebolo oficiálne vyrozumené o zadržaní tejto osoby.

“Táto osoba v slovenskej databáze hladaných osôb nefiguruje,” povedal predtým hovorca polície Korch. Súd zrušil zatykac na Roháca už v roku 2002. Prokuratúra napokon obvinenie v kauze vraždy Remiáša v roku 2006 stiahla, pretože sa vyšetrovaním preukázalo, že skutok nespáchali obvinené osoby. Slovenská polícia prerušila trestné stíhanie v prípade smrti bývalého policajta Remiáša na jesen tohto roku.

Ceská polícia zadržala v noci na nedelu v Prahe medzinárodne hladaného obcana SR Jozefa Roháca, ktorý je dôvodne podozrivý z desiatich nájomných vrážd a z výroby nástražných výbušných systémov. Informoval o tom hovorca pražskej polície Tomáš Hulan.

Policajtom pomohla náhoda, respektíve aj ich kolegovia z hliadky pražskej mestskej polície, ktorí muža v aute zastavili a ked nadýchal 1,1 promile a jeho doklady vyvolávali pochybnosti, privolali kolegov. Jozef Rohác žil v Cesku pravdepodobne ostatných šest až sedem rokov. Falošné doklady mal na meno Milan Lupták. Zistovanie jeho skutocnej totožnosti trvalo ceským policajtom, ktorým pomohli aj kolegovia zo Slovenska, až desat hodín.

Podla niektorých ceských serverov a slovenských médií muž figuroval aj v kauzách okolo bývalého šéfa Slovenskej informacnej služby (SIS) Ivana Lexu. Server tn.cz pripomenul, že podla slovenského exministra vnútra Vladimíra Palka práve Rohác v apríli roku 1996 na objednávku zavraždil Róberta Remiáša, ktorý bol dôležitým svedkom v kauze únosu a zavlecenia Michala Kováca mladšieho, syna bývalého prezidenta SR.

Po Rohácovi pátrali kriminalisti v Európe devät rokov. Otázkou však je, kam teraz údajného nájomného vraha ceská justícia vydá. Kým na Slovensku hrozí Rohácovi 15 rokov väzenia, v Madarsku, kde ho stíhajú pre vraždu a výrobu bômb, by mohol údajne dostat až doživotný trest.

Vraždu Remiáša mali vykonat štyria muži, 40-rocný Imrich Oláh a 43-rocný Jozef Rohác spolu s dvoma zatial neznámymi osobami. Vyšetrovatel odboru obzvlášt závažnej trestnej cinnosti oboch obvinil z trestného cinu pokusu o vraždu a trestného cinu vraždy spolupáchatelstvom a 25. novembra v roku 1999 vyhlásil po nich celoštátne pátranie.

Objednávatela Remiášovej vraždy, údajného bossa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru zastrelili 6. februára 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn.

Prokuratúra napokon obvinenie v kauze vraždy Remiáša v roku 2006 stiahla, pretože sa vyšetrovaním preukázalo, že skutok nespáchali obvinené osoby. Remiáš, ktorý zomrel v roku 1996 vo veku 26 rokov pri výbuchu auta, údajne robil spojku so svedkom únosu prezidentovho syna Kováca, s príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom.

Meno Roháca sa sklonuje v súvislosti s vraždami dalšieho údajného bossa bratislavského podsvetia Eduarda Dinica, ktorý zahynul pri výbuchu nástražného systému na Zlatých pieskoch, ci vraždou šéfa východoslovenského podsvetia Holuba, ktorého postrelili v bratislavskom hoteli Danube a následne zastrelili pocas hospitalizácie v nemocnici na bratislavských Kramároch.

Rohác, ktorý mal viacero prezývok, medzi nimi aj Potkan, sa však “preslávil” v druhej polovici 80. rokov, ked sa snažil “prestrielat” cez železnú oponu do Rakúska. Uniesol vtedy námestníka ministra zdravotníctva CSSR. Zastavili ho až na hranici špeciálne jednotky URNA.

Bol aj jedným z aktérov vzbury v leopoldovskej väznici v roku 1990.

Tento rodený Levican má na svedomí údajne aj smrt bossa budapeštianskeho podsvetia Tamása Borosa.

Podla madarskej polície je Rohác hlavným podozrivým z bombových útokov, ktoré v roku 1998 otriasli Budapeštou. Pri výbuchu na rušnej ulici zahynul 2. júla 1998 podnikatel a informátor madarských bezpecnostných orgánov Tamás Boros. O život prišli aj další traja náhodní ludia a viac ako 20 osôb bolo zranených. Nálož vybuchla pod zaparkovaným autom.

Roháca podozrieva madarská polícia aj z neúspešného pokusu o atentát na Zoltána Seresza, vtedy sa nástražný výbušný systém predcasne oddelil od podvozku podnikatelovho auta. Seresza medzicasom zavraždili.

Madarskí policajti tvrdia, že Rohác má na svedomí aj výbuch pri republikovom sídle strany Fides ako aj výbuch pred súkromným bytom Jozefa Tordána z malorolníckej strany a pred bytom Jozefa Sájera zo strany Fides.

Generačný čas: 7.6150894165ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)