Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Krvavý útek z Leopoldova

Najkrvavejší útek z väzenia pripravil Tibor Polgári


13:31 | 19.10.2007 | Andrej Onufer

Prípad z 23.11.1991 - Najkrvavejší útek z väzenia v dejinách Ceskoslovenska sa odohral len dva roky po Nežnej revolúcii v Leopoldove. Jeho hlavným aktérom sa stal Tibor Polgári z Nových Zámkov. Pôvodne sedel za vydieranie, za ktoré dostal 13 rokov za mrežami.

Ciernym dnom v histórii ceskoslovenského väzenstva sa stal 23. november 1991. Vtedy sa Polgári spolu s dalšími šiestimi väznami rozhodli doslova prebit na slobodu.

Pri akcii vzbúrenci brutálne zavraždili piatich dozorcov, ktorí im prišli do cesty. Po tejto kauze im vymeral súd tri doživotné tresty, pricom další štyria väzni vyviazli "len" s mnohorocným väzením.

Útek mali zlocinci dobre naplánovaný, predchádzali mu niekolkomesacné prípravy a výroba zbraní. Vzbúrenci boli odhodlaní dostat sa na slobodu stoj co stoj.

Smrt v ukrutných bolestiach


Väzen odsúdený na doživotie má v cele spartanské podmienky.väcší obrázokZdroj: Aktuálne.sk

Po pravidelnom sobotnajšom scítaní väznov, požiadal vodca vzbury Polgári dozorcu, aby mu otvoril mreže. Tvrdil, že chce hodit do schránky list. Bola to však iba zámienka.

Hned ako dozorca otvoril mreže, Polgári ho spolu s dalším väznom Milošom Urigom napadli. Uriga donho niekolkokrát vrazil nôž.

Dozorca sa ešte dlho zvíjal a krical v bolestiach, kým mu z jeho útrap pomohla až smrt.

Vzbúrenci sa dostali až do väzenskej kancelárie, kde brutálne zmlátili dvoch zamestnancov. Nezabudli ich aj okradnút. Dalších dvoch dozorcov, ktorí prišli na službu takisto zbili a okradli. Navyše ich vyzliekli z uniforiem, ktoré si neskôr obliekli vzbúrenci.

Krvavé jatky na bráne

Prebili sa až k bránam väznice, kde zaútocili na väzenskú stráž. Štyroch zavraždili, další dvaja útok prežili, najmenej dokaliceného dozorcu zobrali so sebou ako rukojemníka.

Dozorcov obrali o samopaly a pištole. Vzbúrenci sa však pred únikom z väzenia vrátili spät do basy, aby zobrali so sebou dalšieho z väznov.

V rýchlosti si ešte stihli vybavit úcet s jedným z odsúdených, ktorého Polgári nemal rád, co sa mu aj stalo osudným. Na mieste ho zastrelili a vyrazili do leopoldovských ulíc.

Vzbúrenci zastavili na ulici náhodné auto a pod hrozbou zastrelenia posádky ho ukradli. Chceli sa pôvodne dostat do Bratislavy. Za Trnavou však havarovali.

Jednému zo šoférov, ktorý sa pri nehode zastavil, aby posádke pomohol, však ukradli auto a vrátili sa spät do Trnavy, kde sa bezradne túlali po meste.

Nakoniec síce našli výpadovku na dialnicu do Bratislavy, vydali sa však smerom na Hlohovec. Po chvíli im došiel benzín. Auto nechali tak a išli pešo. Cestou natrafili na polnohospodársku budovu, kde prepadli strážnika a ukradli mu auto.

Došiel im benzín

Po niekolkých kilometroch došiel benzín aj tomuto autu. Peši sa dostali až do Maduníc, kde nasadli na prvý vlak, ktorý prišiel. Ten však išiel opacne ako pôvodne plánovali a tak sa štyri hodiny po úteku z väznice ocitli opät v Leopoldove.

Polícia nasadila na vypátranie sadistických vrahov všetko, co mala k dispozícii, médiá informovali a neustále varovali miestne obyvatelstvo.

Vrtulníky monitorovali rozlahlé územie, až pokial sa väzni mohli potencionálne dostat. Do akcie nasadili stovky policajtov, vrátane špeciálneho komanda.

Skryli sa v stohu slamy

Vrahovia zacali cítit, že je okolo nich akosi viac dusno ako predpokladali. Z Leopoldova sa im podarilo utiect na pozemok polnohospodárskeho družstva v Zlkovciach. Tu sa ukryli do stohu slamy.

Prezradila ich však vlastná netrpezlivost. Zamestnanci na družstve si totiž všimli, že zo stohu obcas ktosi cíha. Kedže tí vedeli, že ušli trestanci, okamžite zalarmovali políciu.

Komando stoh obklúcilo a len den po krvavom úteku z väznice sa im utecenci vzdali. Tibor Polgári, Miloš Uriga a Ondrej Havran dostali 2. februára 1993 na Mestskom súde v Bratislave doživotie.

Bartolomej Botoš dostal 18 rokov, k comu mu prirátali ešte neodsedených šest rokov. Dohromady si tak odsedí 24 rokov.

Dalibor Bajger dostal 15 rokov, spolu 22, Václav Fedák 15 rokov, spolu vyše 16 rokov a Duda bol odsúdený na 13 rokov, spolu vyše 18.

Ondrej Havran sa 29. mája 1993 krátko po vynesení rozsudku v cele obesil.Mali by prepustit prvého z aktérov masakru v Leopoldove

BRATISLAVA. Po 17 rokoch strávených za mrežami by mal v júni 2009 opustit brány ružomberského väzenia Vladislav Fedák, prvý zo siedmich odsúdených väznov, ktorí si odpykávajú trest za krvavý masaker dozorcov a útek z Leopoldova. Následne v budúcom roku by mali prepustit dalšieho zo vzbúrencov - Vladimíra Dudu. TASR o tom informovali justicné zdroje.

Pri tragickej udalosti v roku 1991 väzni zavraždili pät príslušníkov väzenskej a justicnej stráže. Zavraždení dozorcovia mali vtedy od 22 do 50 rokov.

Podla rozhodnutia súdu zo zaciatku februára 1993 štyria zo vzbúrencov mali strávit vo väzení viac ako desat rokov a traja by nemali z väzenia vyjst do konca svojho života. Jeden z nich, Ondrej Havran, ktorého odsúdili na doživotie, spáchal krátko po vynesení rozsudku samovraždu.

Masaker v leopoldovskej väznici sa odohral 23. novembra 1991, ked sa skupina väznov dohovorila o úteku. Boli to Ondrej Harvan (30) odsúdený za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený na 11 rokov, Tibor Polgári (30) za lúpežné prepadnutie odsúdený na 9 rokov, Vladimír Duda (25) odsúdený za krádeže na 8 rokov, Miloš Uriga (22) odsúdený za lúpež na 7 rokov, Bartolomej Botoš (26) odsúdený za násilnú trestnú cinnost na 10 rokov, Vladislav Fedák (21) odsúdený na 4 roky. Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujst za každú cenu.

Prvou obetou utekajúcich väznov sa stal dozorca František Svoboda. Po skoncení scítania väznov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodit list. Ked tak dozorca urobil Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekolkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice. Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a dalším dvom spôsobili tažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Kedže jeden z väznov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

Pocas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podla plánu utiect cez Polsko lodou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vdaka rozsiahlej policajnej akcii pochytali. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel strelbou bránit pomocou ukradnutého samopalu. Na zaciatku februára 1993 bol vynesený nad utecencami a vrahmi rozsudok. Krajský súd v Bratislave odsúdil na doživotný trest Ondreja Harvana, Tibora Polgáriho a Miloša Urigu. Vladimír Duda bol odsúdený na 13 rokov väzenia, Dalibor Bajger a Vladimír Fedák na 15 rokov a Bartolomej Botoš na 18 rokov. Odsúdený Ondrej Havran sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil Polgári, ktorý sa v marci 1990 zviditelnil pri velkej vzbure v Leopoldove.

nedela 11. 1. 2009 9:12

Generačný čas: 12.4680995941ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)