Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Na Sibíri

Na Sibír za Chodorkovským

Michail Chodorkovský býval kedysi najbohatším Rusom, dnes /rok 2005/ si už ôsmy mesiac odpykáva osemrocný trest za danové podvody. Vo väznici na nehostinnej Sibíri. Minulý týžden, ked ho tam tretíkrát navštívili jeho manželka a matka, sme sa vybrali za ním. Na juhovýchodný koniec Ruska, vzdialený od Moskvy 6500 kilometrov. Cez šest casových pásem. Uprostred pustatiny bohatej na urán pri cínskych a mongolských hraniciach sa nachádza trestanecká kolónia JAG 14/10.

"Vážení pasažieri, let do Jekaterinburgu bude trvat dve hodiny. Cestujúcich do City prosíme, aby si po pristátí vzali batožinu, prešli pešo do letiskovej haly a pockali si na dalšie lietadlo," oznamuje letuška ešte pred vzlietnutím z Moskvy.

Let do metropoly Citinskej oblasti, kde sa nachádza Krasnokamensk a väznica, v ktorej už ôsmy mesiac žije Michail Chodorkovský, sa nám mierne komplikuje. Na otázku, ako dlho sa bude v Jekaterinburgu cakat na lietadlo do City, stewardka pokrcí plecami. "Tažko povedat, nemalo by to byt viac ako dve hodiny. Vám nepovedali, že to nie je priamy let?"

Zo šesthodinového letu z Moskvy je zrazu desat.

V Cite: Toyoty a pracovití Cínania

Výhodou podvecerného letu je, že pasažieri z Moskvy sa po preletení šiestich casových pásem ocitnú na letisku v Cite ráno. V hale, ktorá pripomína skôr ošumelú cakáren na autobusovej stanici malomesta, je pološero. Svetlo nesvieti a taxikári si zhánajú prvých zákazníkov. Jeden z nich, Andrej, si sadá netradicne na pravú stranu taxíka. Volant v jeho novej Toyote je na pravej strane. "Japonské auto, vozíme si ich z Vladivostoku. Je to ovela bližšie a lacnejšie ako z Moskvy," vysvetluje Andrej, ktorý má na rozdiel od väcšiny miestnych obyvatelov stredoázijské crty.

Stalinova politika deportácií spôsobila aj to, že v tejto zapadnutej casti Sibíri pri cínskych a mongolských hraniciach skoncilo množstvo Rusov. Cita má aj prezývku mesto exilu, deportovali sem množstvo nepohodlných intelektuálov a revolucionárov. Dekabristi tam majú svoje múzeum.

Prevahu v tristotisícovom meste majú slovanské typy. Ako napríklad novinár Anatolij Melichov. "Vela cudzincov tu nebýva. Niektorí vystúpia v Cite pocas jazdy transsibírskou magistrálou, ale inak sem chodia len cínski robotníci. Sú ovela pracovitejší a rýchlejší ako miestni. Každý rok ich príde na sezónne práce okolo dvadsattisíc a osemtisíc z nich tu už zostane," hovorí novinár z lokálnej spravodajskej agentúry. "Vzniká tu dost zmiešaných manželstiev. Ženám sa páci, že Cínania pracujú a nepijú. Toto prostredie je velmi depresívne, ked ludia nemajú prácu, siahnu po flaške."

Anatolijovi sa však v Citinskej oblasti páci. "Je tu fajn, bol som v Moskve aj Petrohrade, nechcel by som sa prestahovat." Kedysi robil pre miestne noviny, ktoré vymenil za regionálnu agentúru. "Zarábam síce menej, ale aspon nemusím robit v provládnych novinách. Iné tú nie sú."

V zime mínus 42

Ako v každej provincnej ruskej metropole, aj v Cite stojí na hlavnom námestí vysoká socha Vladimíra Iljica Lenina. Najkrajšia budova v meste s antickými stlpmi pripomína divadlo. Namiesto hercov ho však navštevujú pupkatí generáli. Sídli tam vojenský štáb. Cita bola kedysi uzavretým vojenským mestom.

Obloha má oranžový nádych a silný vietor vhána piesok do ocí. "V stepiach nie je vela piesku. Tento prichádza z mongolskej púšte Gobi," hovorí Danil Andrejev, absolvent moskovskej lekárskej akadémie. "Naposledy tu bolo také pocasie asi pred desiatimi rokmi," dodáva.

Posledná zima bola v tejto casti Sibíri suchá, ale drsná. "Mínus 42 stupnov. V lete tu zase býva velmi horúco, teraz však prišla jar velmi neskoro," vysvetluje Danil. So svojou manželkou, ucitelkou anglictiny, žije v Krasnokamensku.

Sympaták Míša

Existujú dva spôsoby, ako sa z City dostat do Krasnokamenska, mesta, ktoré preslávil niekdajší miliardár Michail Chodorkovský a najväcšie ložiská uránu v Rusku. Prvým je sedemnásthodinová cesta vlakom po železnici, ktorá vybocuje z transibírskej magistrály, druhým, prenajat si taxikára za 6- až 10-tisíc rublov.

Podobne ako Chodorkovského rodina pocas svojich pravidelných trojdnových návštev, ktoré má povolené každé tri mesiace, pred únavnou pútou autom po rozbitých cestách dávame prednost ležadlovému vo vlaku. Lístok stojí 700 rublov. Kupé predbehlo všetky naše ocakávania. Za malý poplatok si môžeme prikúpit cistú postelnú bielizen a na zaciatku vagóna vrie v samovare voda na caj.

"Vy idete urcite za Chodorkovským," prihovorí sa nám 25-rocná ekonómka Nataša, ked zacuje cudzincov. Ona ide do Krasnokamenska na svoju prvú služobnú cestu. Na kontrolu miestneho danového úradu. Práve pre danové podvody bol odsúdený Chodorkovský. Pre jedných politický martýr, hrdina politickej reality show, pre druhých miliardár, ktorému klepli po prstoch.

"Jednoznacne je teraz najslávnejším obyvatelom Krasnokamenska," hovorí Nataša. A co si myslí o Chodorkovskom? "Neviem, ako zbohatol, ale za jeho odsúdením bola urcite politika. Podobne ako moji kamaráti máme k nemu pozitívny vztah, na rozdiel od ostatných oligarchov je sympaták."

Podobne sa o nom vyjadrujú aj miestni v Krasnokamensku. Existujú dva názory. Jedných Chodorkovský nezaujíma, alebo o nom nechcú rozprávat, podla iných je celkom fajn, "akurát mal smolu".

Za štedrost na samotku

Hned po minulotýždnovej návšteve manželky Inny a matky Mariny poslali Chodorkovského tretí raz na desat dní do izolovanej cely. Za trest, že sa podelil s väznami o jedlo. "Posielajú ho tam úplne nezmyselne," hovorí jeho matka Marina Filipovna Chodorkovská.

Predtým sa jej syn Míša previnil zase tým, že išiel nahlásit chybu na šijacom stroji, že mal pri sebe dokumenty s právami väznov, alebo sa napil caju v nesprávnej miestnosti.

"Sú to absurdné previnenia," hovorí známa právnicka z Krasnokamenska Natalia Terechová, ktorá obhajuje exkluzívneho klienta od októbra, odkedy prišiel do sibírskej väznice. Chodorkovského navštevuje každý druhý týžden. Jej klient je podla nej pod ovela prísnejšou kontrolou a tlakom ako ostatní väzni.

Za normálneho režimu žije Chodorkovský v cele s dalšími 60 až 80 odsúdenými. "Vychádzajú spolu fajn. Míša by ich rád nieco naucil, miestne pravidlá to však neumožnujú. Cas strávený v samotke berie velmi tažko," hovorí Marina Filipovna Chodorkovská. Podobne ako zopár zahranicných novinárov - ruskí medzi nimi nie sú - prespáva v Krasnokamensku v skromne zariadenom hoteli na prvom poschodí paneláku.

Brezy, urán a rádioaktivita

Uväznili Chodorkovského tak daleko, aby za ním nechodilo vela novinárov, aby sa na jeho prípad, ktorý poškodil imidž Ruska, zabudlo, aby co najviac skomplikovali život jeho rodine?

Logiku v tom nevidí ani šéf krasnokamenského regiónu Vadim Timurchanovic Mulagaliev. Mesto je okrem Chodorkovského zaujímavé už len uránovými banami. Prevládajú budovy komunistického typu. Jediné, co dáva mestu trošku príjemnejší vzhlad, sú brezy v jeho uliciach.

Do Krasnokamenska, ktoré vzniklo na konci šestdesiatych rokov, povolali vtedy nukleárnych expertov z celej krajiny. "Taží sa tu väcšina uránu v krajine," hovorí hrdo Mugalaliev. Chodorkovský ho nezaujíma. "Nepoznám ho osobne, neviem, co si mám o nom mysliet."

Na otázky, ci v meste nie je zvýšená rádioaktivita a pocet rakovinových ochorení, ako to koluje medzi miestnymi obyvatelmi, reaguje podráždene. "Paríž má vyššiu rádioaktivitu ako toto mesto."

o o o

"Co si myslím o Krasnokamensku? Nic, je to mesto. Chodím sem, aby som sa videla s manželom, to je všetko," hovorí Inna Chodorkovská. Na krku má ružový mp3 prehrávac iPod. Na rozdiel od svojej svokry nie je velmi zhovorcivá a na novinárske otázky odpovedá krátkymi úsecnými vetami.

Po troch dnoch s manželom a krátkom brífingu s novinármi sa vracia vlakom do City, odkial spolu so svokrou odlieta súkromným lietadlom do Moskvy.

My sa vraciame taxíkom, aby sme stihli leteckú linku do Moskvy. Prvých sto kilometrov smerom do City štrkovitá deravá cesta asfalt ešte nikdy nevidela. Nakoniec sme sa ponáhlali zbytocne. Lietadlo do Moskvy meškalo sedem hodín. Z letiska vidíme štartovat modré súkromné lietadlo, ktorým sa vracia domov Chodorkovského rodina.

foto - autor


Trestaneckú kolóniu JAG 14/1 v Krasnokamensku, kde si odpykáva trest Michail Chodorkovský, sme mohli vidiet len zdialky.


FOTO


Chodorkovského manželka Inna a matka Marina chodia vlakom do Krasnokamenska z City každý štvrtý mesiac. Míšu môžu navštívit na tri dni.

 

Generačný čas: 13.8671398163ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)