Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Národný víťaz o Európsku cenu r. 2009 za prevenciu kriminality

Národným víťazom súťaže o Európsku cenu za prevenciu kriminality 2009 je projekt Zodpovedne.sk

05.10.2009


Dňa 21. septembra 2009 zorganizovala Rada vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality národné kolo súťaže o Európsku cenu za prevenciu kriminality 2009 – European Crime Prevention Award 2009 (ECPA 2009), ktorú každoročne vyhlasuje Európska sieť pre prevenciu kriminality (EUCPN). Cieľom národného kola bolo vyhodnotiť najlepší zrealizovaný projekt v Slovenskej republike v oblasti prevencie kriminality. Víťazný projekt bude našu krajinu reprezentovať v súťaži ECPA 2009, ktorá sa uskutoční v dňoch 9. a 10. decembra 2009 v Štokholme (Švédsko).

Témou tohtoročnej súťaže je prevencia kriminality a viktimizácie medzi deťmi a mládežou; súčasné a budúce výzvy – škola, kybernetický svet a verbovanie do zločineckých skupín.
Na základe výzvy Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality sa do národného kola súťaže zapojilo prostredníctvom obvodných úradov v sídle krajov päť projektov, ktoré spĺňali kritériá súťaže. Tri projekty boli predložené Obvodným úradom v Košiciach a jedným projektom sa do súťaže zapojili Obvodný úrad Bratislava a Obvodný úrad Banská Bystrica. Komisia pozostávajúca z krajských koordinátorov pre prevenciu kriminality, pôsobiacich na obvodných úradoch v sídle krajov, zástupcu akademickej obce a zástupcu Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality vyhodnotila ako najlepší projekt „Zodpovedne.sk“ , ktorého predkladateľom a realizátorom je občianske združenie eSlovensko z Lučenca (Banskobystrický kraj). Druhým najlepším projektom bol vyhodnotený projekt Mestskej polície v Pezinku s názvom „Poznaním k hodnotnému životu“ a tretím projekt mesta Spišská Nová Ves s názvom „Ja som bol jedným z nich“.

Cieľom víťazného projektu „Zodpovedne.sk“ je prevencia viktimizácie detí vo virtuálnom priestore, realizovaná prostredníctvom súboru aktivít zameraných na zvyšovanie povedomia v rodinách, školách a v médiách. Realizátori projektu predstavili komisii okrem širokej škály nástrojov prevencie aj súbor animovaných príbehov, ktoré detskému divákovi s ľahkosťou rozprávky približujú nebezpečenstvá kybernetického sveta.  

Generačný čas: 5.12886047363ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)