Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Odsúdenie Chodorkovského

Chodorkovského odsúdili na devätrocný trest


Sympatizanti ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského protestujú pred budovou moskovského súdu proti jeho odsúdeniu na devät rokov väzenia. FOTO - TASR/AFP

Súd poslal bývaleho ropného magnáta a najbohatšieho muža Ruska Michaila Chodorkovského na devät rokov do trestaneckej kolónie. Priaznivci odsúdeného exprezidenta firmy Jukos, ktorí cakali na verdikt pred budovou Mešcanského súdu v Moskve, odpovedali na vynesenie rozsudku volaním "Hanba" a "Nevinný". Policajti v tej chvíli demonštrantov obklúcili.

Sudkyna rozosmiala sien

Dvanást dní cítala sudkyna Irina Kolesniková rozsudok nad Chodorkovským, jeho partnerom Platonom Lebedevom a bývalým šéfom firmy Volna Andrejom Krajnovom. Posledný den sa po prvý raz v súdnej sieni ozval hlasný, bujarý smiech. Väcšina tých, ktorí sa dostali do nevyvetranej zatuchnutej miestnosti, nevydržala, ked Kolesniková oznacila dôvody obhajoby za "vymyslené, neopodstatnené a nezodpovedajúcej skutocnosti". Reagovala tak na námietky advokátov o tom, že vyšetrovatelia pri domových prehliadkach hrubo porušovali zákon. Sudkynu výbuch smiechu viditelne urazil, pretože pohrozila, že nabudúce budú tí, ktorí narušujú poriadok, vyvedení zo siene.

Chodorkovského obvinili z deviatich, Lebedeva z ôsmich trestných cinov podla šiestich clánkov ruského trestného zákonníka. Prokuratúra pôvodne požadovala pre oboch desat rokov väzenia, ale súd nakoniec jedno z obvinení - krádež 20 percent akcií spolocnosti Apatit - neposudzoval, pretože trestný cin je už premlcaný. Oboch poslal teda za mreže "len" na 9 rokov. Krajnova odsúdili na pätrocný podmienecný trest s odôvodnením, že spolupracoval s vyšetrovatelmi a ciastocne priznal svoju vinu. Chodorkovskij a Lebedev naopak vinu nepriznali.

Chodorkovskij na otázku sudkyne, ci rozumie rozsudku, odpovedal: "Rozumiem. Je to pomník basmannskému súdnictvu." Práve basmannský súd vydal v roku 2003 zatykac na oboch biznismenov a je odvtedy považovaný za symbol skorumpovaného a spolitizovaného súdnictva. Lebedev na tú istú otázku odvetil: "Tomu by nerozumel žiadny normálny clovek."

Nové obvinenia

Lebedev i Chodorkovskij sa podla súdu dopustili okrem iného podvodov, danových únikov a organizovania kriminálnych skupín na ten úcel, i neplnenia uznesení súdu. Okrem odnatia slobody boli odsúdení na financné tresty. Musia napríklad zaplatit 17,4 miliardy rublov, teda 600 miliónov dolárov, oktoré údajne oklamali štát na daniach.

Chodorkovského zatkli v októbri 2003 a ostáva mu teda odsediet si sedem a pol roka. Lebedeva zatkli tri mesiace pred ním a strávi teda vo väzení oten cas menej, pretože do trestu sa zarátava cas, ktorý už strávili vo vyšetrovacej väzbe. Do trestaneckej kolónie budú však obaja prevezení neskôr, pretože obhajoba už vyhlásila, že sa odvolá v desatdennej zákonnej lehote. Ani Chodorkovskij sa nemieni vzdat a vcera vyhlásil: "Pre mna je zásadné to, aby ma zbavili viny v mojej vlasti." Zatial teda Chodorkovskij a Lebedev zostanú v moskovskej väznici pre vyšetrovaciu väzbu Matrjosská Tišina. Dôvod, preco zatial neopustia Moskvu, môže byt ešte aj iný. Podla generálnej prokuratúry caká oboch väznených mužov dalšie obvinenie - tentoraz z legalizácie prostriedkov získaných kriminálnou cestou.

Súd nad oboma magnátmi trval niekolko mesiacov. Cítanie rozsudku sa zacalo 16. mája a prebiehalo extrémne pomaly. Väcšina pozorovatelov sa zhodla na tom, že súd sa snažil unavit verejnost i novinárov a zmiernit škandál, ktorý vynesenie takého tvrdého trestu nad dnes už svetoznámymi mužmi vyvolá. Niektorí politici sa domnievajú, že Chodorkovskij bude sediet dovtedy, dokedy bude pri moci Vladimír Putin. Jeho nástupca si údajne nebude chciet brat cudzie hriechy na svoj chrbát a oligarchov prepustí.

Generačný čas: 14.2960548401ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)