Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Právne poradenstvo

 Tu -    téma vo fóre   - môžete každý týždeň písať právne otázky súvisiace najmä s väzbou, s väzením a vecami s tým spojenými. Na tie otázky, ktoré napíšete do stredy dostanete odpovede v piatok a nájdete ich na konci tohto textu.

Vo fóre sa snažíme bezplatne odpovedať a poradiť na všetky otázky, ktoré vás ťažia a takto vám pomôcť. Keďže sa jedná o bezplatné právne poradenstvo na vaše otázky nemusí byť zodpovedané vybraným advokátom, ihneď, respektíve v čas, preto vás prosíme o pochopenie a trpezlivosť. Z tohto dôvodu Občianske združenie väzeň.sk spolupracuje s advokátmi, ktorí zodpovedia na vaše otázky do 48 hodín v rámci pracovného týždňa, cez platený portál https://www.pytajsa.sk/. Cena za posyktnutie právnej služby - odpoveď na položenú otázku je vo výške 15,- €/otázka (odpoveď na druhú otázku je následne poskytnutá zdarma). 

  • JUDr. Mgr. Dušan Divko, MBA, advokát so sídlom Šoltésovej 346/1, 017 01 Považská Bystrica
  • JUDr. Ing. Elean Divko, PhD., advokát so sídlom Gorkého A/1, 911 01 Skalica

https://www.pytajsa.sk/

Za tieto služby im v mene nás všetkých vyslovujem VEĽKÉ ĎAKUJEM !!!

POZOR - POZOR !!! : Prečítajte si prosím vás pozorne všetky otázky a odpovede ktoré sú už zverejňované, pretože právna poradkyňa z dôvodu pracovnej vyťaženosti nemôže odpovedať dvakrát na tú istú otázku na ktorú odpovedala už v minulosti. A pokiaľ sa pýtate na nejaký konkrétny prípad, ktorý sa týka odsúdenia vášho blízkeho tak musíte napísať presne dátum a rok odkedy vykonáva trest, či je prípustné odvolanie a treba napísať aj znenie rozsudku, lebo inak sa nedá na otázku reálne odpovedať.

DOPORUČENIE !!!!!!!   Ak budete obvinený z nejakého trestného činu, nečakajte až Vám súd pridelí advokáta z úradnej povinnosti a radšej vyhľadajte pomoc u advokáta, ktorému zaplatíte za služby. Váš rozsudok môže dopadnúť úplne inak.  Advokát ustanovený súdom z úradnej povinnosti sa prípadu veľmi nevenuje. Verím, že sú advokáti, ktorí Vám chcú pomôcť. Treba hľadať advokáta skromného, ktorý chápe význam slova „advocatus“, čo znamená poradca, pomocník. Keď budete obvinený alebo už odsúdený je cesta horšia ako keď začnete vyhľadávať právnika hneď na začiatku a radšej si nechajte poradiť od známych, s ktorým advokátom majú dobré skúsenosti. MUSÍTE KONAŤ EŠTE PRED TÝM AKO BUDE VYNESENÝ ROZSUDOK, LEBO UŽ KEĎ BUDE PO SÚDE JE MALÁ PRAVDEPODOBNOSŤ, ŽE SA UŽ VYNESENÝ PRÁVOPLATNÝ  ROZSUDOK ZMENÍ. 

----

0. Úvod - 13.08.2010  

Chcem sa pani advokátky spýtať, že ako a kedy môže odsúdený požiadať o podmienečné prepustenie ?? ĎAKUJEM !!

Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody :
 

Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený preukázal polepšenie:
 A)ak spáchal prečin tak môže byť podmienečne prepustená po výkone polovice uloženého
nepodmienečného trestu alebo rozhodnutím prezidenta SR
 B)ak spáchal zločin tak môže byť prepustený po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného
trestu alebo rozhodnutím prezidenta SR
 C)ak spáchal obzvlášť závažný zločin môže byť prepustený až po výkone troch štvrtín
 D)osoba odsúdená na doživotie môže byť prepustená najskôr po dvadsiatich piatich rokoch.
 Podmienečne prepustená nemôže byť osoba, ktorá bola opätovne odsúdená na trest odňatia slobody
na doživotie alebo osoba odsúdená na tento trest podľa §47 ods. 2 zákona č. 300/2005 Z.z. trestný
zákon.
 O podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody rozhoduje súd na návrh prokurátora,
riaditeľa ústavu na výkon väzby alebo riaditeľa ústavu na výkon trestu odňatia slobody, záujmového
združenia občanov, dôveryhodnej osoby alebo na návrh odsúdeného alebo osoby, ktorá môže za
odsúdeného podať odvolanie v jeho prospech(.
 Súd tento návrh môže zamietnuť a odsúdený má právo podať návrh až po uplynutí jedného roka od
zamietnutia.
 Ak súd prepustí odsúdeného podmienečne, učí skúšobnú dobu na 1 až 7 rokov. Môže nariadiť aj
probačný dohľad do troch rokov a ustanoví mu primerané obmedzenia alebo povinnosti uvedené v
§51 ods.3 a 4 zákona č. 300/2005 Z.z. trestný zákon.
 Ak súd vysloví, že sa odsúdený neosvedčil v skúšobnej dobe, tak súd rozhodne, že zvyšok trestu
vykoná. Súd má povinnosť rozhodnúť o návrhu na podmienečné prepustenie z výkonu trestu do 60 dní od doručenia takéhoto návrhu na súd.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

 1. Diana - 14.08.2010 12:12
Chcem poprosiť pána advokáta o jednu odpoveď na nasledujúcu otázku - Keď mi priateľ ktorý je v druhej nvs pošle list z výkonu trestu tak ho dostanem niekedy až po týždni. Takže prosím Vás, ako dlho podľa zákona môže držať jeho pedagóg list kým ho odošle ?? Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď. 

Diana, žiadna lehota na doručovanie korešpondencie nie je v zákone stanovená. Korešpondenciu, ktorú odsúdený posielajú na svoje náklady je oprávnený oboznámiť sa s jej obsahom riaditeľ ústavu alebo ním poverený príslušník zboru. To znamená, že tu môže byť to zadržanie. Problém by bol keby Vám pošta nechodila vôbec . Takže v tomto by som problém nevidela. Zákon sa o tomto nezmieňuje dokedy má byť pošta odoslaná.  

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

2. eliska - 14.08.2010 13:17
DObry chcem sa spytat ze ked moj priatel je vo vezeni za kradez dostal 2 roky nepodmienecne..ale tu kradez spachal v podmienke..ale az po skoneni podmienky bol udany..chcem vediet ci mu tie roky co bol v podmienke pripocitaju k trestu co si teraz odpykava..??aka je sanca ze by mu to nepripocitali..??a kedy mu pride papier ci sa v tej vpredchadzajucej podmienke osvedcil alebo neosvedcil??dakujem za odpoved!!

Eliška na základe vašej správy nie je možné Vám podať relevantné informácie. Potrebovala by som od Vás vedieť presný dátum a rok kedy začala skúšobná doba a kedy skončila, o či bol podmienečný trest odňatia slobody s probačným úradníkom alebo bez. Ako som správne pochopila, ešte Vám súd nedoručil uznesenie o osvedčení alebo neosvedčení v podmienke?

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

3. sumienka 14.08.2010 13:25
dobry den, ja sa chcem opytat, ci je spravne, ked je manzel odsudeny, vo vykone trestu od 29.maja tohto roku a este nema pravoplatny rozsudok v rukach...ze vraj nestihaju...

zo zákona o výkone trestu odňatia slobody vyplýva, že pokiaľ je rozsudok právoplatný(to znamená, že nie je voči nemu prípustné odvolanie) a súd nariadil výkon trestu, tak sa odsúdený berie do ústavu a právoplatný rozsudok sa doručí ústavu dodatočne. Stačí, že bol nariadení výkon trestu a rozsudok bol prečítaný na pojednávaní.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

4. Naty 16.08.2010 17:50
Dobry den,chcela by som opytat ze ci ezistuje nieco ako dozivotna podmienka.Priatel mi nieco take spominal,ze keby si to zabere a povolia mu to,tak by isiel domou,ale ze mal by dozivotnu podmienku a ked sa nahodou nieco stane tak si to ide naspet odsediet a este samozrejme s niecim navyse.Vopred dakujem za odpoved

doživotná podmienka neexistuje. Neviem, čo mal Váš priateľ na mysli. Existuje len podmienečný trest odňatia slobody s probačným úradníkom alebo bez, kde skúšobná doba je stanovená na 1 až 5 rokov a to za výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho dva alebo tri roky.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

5. LUCINKA 21.08.2010 21:08
Dobry den!Moj priatel sedi v Trnave.Mal nehodu neumyselne zrazil cyklistu.-Ten na mieste zomrel.Moj priatel vobec sa na nic nepametá,lebo on má depresiu,berie i lieky.Zistili aj alkohol.Dostal 5 rokov,ale musi sediet 2,5 roka.Chcem sa len spytat ci sa to nemoze skratit,ked ma depresiu

Lucinka, pokiaľ bol Váš priateľ odsúdený a rozsudok je právoplatný, teraz sa už nedá namietať duševná porucha. To treba riešiť s právnikom ešte skôr ako ho odsúdia, a takisto alkohol zohráva veľkú úlohu, tam je to nemilosrdné. Čo sa týka toho trestu, ten sa skrátiť nedá, 2,5 roka si musí odpykať a pokiaľ vo výkone trestu bude plniť povinnosti a svojím správaním preukáže polepšenie a môže sa od neho očakávať , že v budúcnosti povedie riadny život, tak ho súd môže podmienečne prepustiť . O tomto rozhoduje súd, a prihliada aj na to v akom je ústave, ale 2,5 roka si musí odpykať

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


6. VIERA 23.08.2010 19:54 

Dobry den, chcela by som sa informovat ako,koho a kto moze poziadat o zlucenie dvoch trestov nakolko moj priatel je v trnave vo vykone trestu na 3 mesiace za vodicak a pocas toho prebehol sud o osvedeceni sa v skusobnej dobe za prvy trestny precin kedy dostal podmienku na 6 mesiacov,ktoru mu ale premenili lebo sa neosvedcil nakolko bol medzitym uz odsudeny za vodicak na tri mesiace a teraz mu tento trest konci ale neni este zaznamenany ten 6 mesacny.

Pani Vierka, neviem akého ste mali právnika, ale asi z úradnej povinnosti ustanoveného. Tu chcem podotknúť, že ak sa niekomu stane to, čo vášmu priateľovi, že v podmienke spácha trestný čin, za ktorý ho odsúdili nepodmienečne, tu treba žiadať súd, aby mu tresty spojili. Teda mal žiadať o premenenie 6 mesiacov podmienečne na nepodmienečný trest a k tomu započítať 3 mesiace, to je dohromady 9 mesiacov a odsedel by si len 4, 5 mesiace a potom by mohol podať návrh na podmienečné prepustenie. Vo vašom prípade to bude tak, že si odkrútil teraz 3 mesiace a súd ešte rozhodne o odpykaní si 6 mesiacov, takže mu príde rozsudok. V tomto prípade môže po 3 mesiacoch požiadať o podmienečné prepustenie, teda podá návrh. Ak by ste niečomu nerozumeli, tak sa spýtajte. Treba písať presne dátum a rok odkedy bol odsúdený za aký trestný čin...nabudúce..ďakujem

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


7. ZDENKA 23.08.2010 20:39

Dobrý deň!môj brat sedí v trnave za lúpežné prepadnutie benzínky ktorú neprepadol bol vtom čase doma žije sam a nemal dostatočné aliby tak na základe výpovede predavačky benzinky ho odsúdili na 7r.celý prípad je zmanypulovaný vrátane odobratia pachovej stopy on toho času pracoval na družstve v blískosti benzínky chodieval si tam kupovať cigarety kriminálka ho zatkla 7dní po čine ktorý nespachal ako mu môžeme pomôcť sme obyčajný ludia nemame na drahých pravnikov niekto kto je za to zodpovedný je na slobode a moj brat si za neho odpikava trest prosíííím pomôžte!!!

Pani Zdenka, ja s Vami zdieľam to, že je to nespravodlivé, ale aj keď nemáte peniaze , vždy sa treba obrátiť na riadneho právnika, ktorý Vám chce pomôcť, pretože právnik ustanovený z úradnej povinnosti sa tým prípadom veľmi nevenuje, keďže za to nemá zaplatené. Chcem sa len spýtať či ste podali odvolanie alebo nebolo odvolanie prípustné? To je chúlostivý prípad, keďže on je už odsúdený a rozsudok je právoplatný. Napíšte presne dátum a rok odkedy vykonáva trest, či je prípustné odvolanie, ..treba napísať znenie rozsudku. V tomto prípade by bola možná obnova konania, pokiaľ by vyšli najavo dôkazy a skutočnosti súdu skôr neznáme, teda napríklad nevypočutý svedok alebo niečo, čo sa nemohlo v pôvodnom konaní predložiť a mohlo by to odôvodniť iné rozhodnutie o vine.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


8. MARTA 25.08.2010 14:29

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aké sú pdmienky ak by manžel chcel ísť na priepustku domov. Sedí tri roky v prvej nápravnovýchovnej skupine, má disciplinárne odmeny, nie sú s ním problémy, ale vraj o priepustke môže snívať./odpoveď pedagóga/ Ďalej by som sa chcela spýtať, ak mu bol súdom uložený aj peňažný trest, či sa dá požiadať o jeho odpustenie, alebo aspoň zníženie. Ďakujem za odpoveď a založenie tejto stráfnky a hlavne za bezplatné odpovede, pretože mám veľmi zlé skúsenosti s právnikmi v oblasti trestného práva. Keby aspoň za veľké peniaze ktoré zoberú od ľudí, poskytli dobrú radu, ale keď zinkasujú tak už im je klient ukradnutý. Mám pocit, že obhajcovia v trestných veciach iba obchodujú s informáciami.

Pani Marta, proti peňažnému trestu môžete podať odvolanie. Pokiaľ už je rozsudok vykonateľný, tak sa vyzve, aby ho zaplatil do 15 dní. Máte možnosť dať návrh(odsúdený) a odložiť výkon peňažného trestu a to najviac na čas troch mesiacov, odo dňa keď nadobudol rozsudok právoplatnosť alebo povoliť splácať peňažný trest po častiach, aby bol celý zaplatený do jedného roka a ak bol peňažný trest nad sumu 16 590 Eur tak do dvoch rokov. Súd môže aj upustiť od výkonu trestu ak sa odsúdený v dôsledku okolností nezávislých od jeho vôle stal dlhodobo neschopným tento trest zaplatiť po vyhlásení rozsudku alebo by výkonom bola ohrozená výživa alebo výchova osoby, o ktorú sa odsúdený podľa zákona stará. Čo sa týka tej „priepustky“, tak za disciplinárne odmeny má odsúdený právo na mimoriadne voľno na upustenie ústavu na 5 dní ako jednej z možností týchto odmien, to ja opakovane. Podľa zákona č. 475/ 2005 o tom rozhoduje
riaditeľ ústavu, teda on udeľuje toto voľno...Odsúdený môže požiadať o rozhovor s riaditeľom ústavu, čo by sa mu malo umožniť podľa tohto zákona...Tiež má odsúdený právo písať žiadosti, sťažnosti štátnym orgánom ktoré prejednávajú podnety, sťažnosti na ochranu ľudských práv . Tak potom mi napíšte ako to dopadlo s tým voľnom.

Čo sa týka tej novely na to bolo viacej otázok, ale my ešte nemáme žiadnu vedomosť o novom znení a ani sa nič nenachádza v legislatívnom procese. Určite o tom budeme vedieť a potom to môžeme rozobrať.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

9. BELA 29.08.2010 14:07

Aké sú podmienky na udelenie amnestie ?

Podmienky na udelenie amnestie neexistuju. Tu treba rozlisovat pojem amnestia a udelenie milosti. Udelenie milosti je ustavnym pravom prezidneta SR a udelejue ju prevažne raz za čas vždy len jednému väzňovi. Individualnu milost udeluje prezident na zaklade milosti. To znamena, ze odsudeny alebo jemu blizke osoby(manzel/ka, surodenci, deti) mozu podat ziadost o udelenie tejto milosti. V ziadosti by malo byt uvedene ktorym rozsudkom bol odsudeny, presne znenie rozsudku, v akom je ustave a uviest dovody preco si mysli, ze by mal byt oslobodeny. Takze co pisala Zdenka 23.08.2010 20:39, tak mozu podat aj takuto ziadost o udelenie milosti.  Amnestie udeleju prezidnet SR na zaklade jeho rozhodnutia viacerym odsudenym, vzdy ked je nejake vyrocie alebo ked nastupuje do funkcie prezindenta. Prezident celoplošne rozhodne ktorých trestných činov sa bude amnestia týkať. 

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

10. ELISKA 29.08.2010 13:17

DObry chcem sa spytat ze ked moj priatel je vo vezeni za kradez dostal 2 roky nepodmienecne..ale tu kradez spachal v podmienke..ale az po skoneni podmienky bol udany..chcem vediet ci mu tie roky co bol v podmienke pripocitaju k trestu co si teraz odpykava..??aka je sanca ze by mu to nepripocitali..??a kedy mu pride papier ci sa v tej vpredchadzajucej podmienke osvedcil alebo neosvedcil??dakujem za odpoved!!

DODATOK :       Dobry den ta podmienka zacala 2006 a skoncila 2008..a neiem vam povedat ktory mesiac prestne,a stym probacnym uradnikom tiez neviem ale co by to menilo na situacii kedy snim mal alebo nemal??a v roku 2010 bol odudeny nepodmienecne za tretny cin (kradez).a do terazmu neprislo ci sa v predchadzajucej podmienke odsvedcil alebo neosvedcil...a neviete kedy by mu to malo prist..dakujem

29.8.2010 Eliška, pokiaľ to, čo píšete je zo znenia rozsudku a podmienka mu skončila v roku 2008 a ešte nemá rozhodnutie, v trestnom zákone je ustanovené takto: "Ak súd do roka od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie, či sa odsúdený osvedčil alebo neosvedčil, má sa za to, že sa osvedčil" Takže súd Vám už nepošle nič a aj keby chcel, tak už môže len napísať, že sa osvedčil, lebo súd toto rozhodnutie robí do jedného roka. Takže sa nemusíte báť. Pokiaľ , ale bol stíhaný za trestný čin krádeže v podmienke, tak to isté platí, ale do uplynutia dvoch rokov od skúšobnej doby. Pokiaľ trestné stíhanie začalo prebiehať v roku 2009, tak už sa osvedčil..to je zo zákona, súd mal konať do roka, nekonal, tak váš priateľ sa osvedčil a už si odpyká len trestný čin za krádež, tie dva roky a môže po roku požiadať o podmienečné prepustenie...

30.8.2010 Eliska, ako som už spomínala, pokiaľ píšete správne roky, tak pokiaľ súd nerozhodol do jeného roka od uplynutia skúšobnej doby, má sa za to, že sa osvedčil. Toto môžte potom namietať na súdu, to je zo zákona. Mohol trestný čin spáchať v skúšobnej dobe, ale súd mu mal do roka poslať rozhodnutie o osvedčení alebo neosvedčení a to súd neurobil...Takže mu to nemôžu už započítať. Viete, tu je dôležité, aby som ja videla presne znenia uznesení, lebo potom tu píšeme len niečo do vetra na základe toho, čo vy mne píšete. Treba to presne napísať ako to stojí v uznesení.

eliska  30.08.2010 16:41 

 ... a este sa chcem spytat ze preco on moze po 2/3 odsedeneho trestu poziadat o podmienecne prepustenie??,aspon tak mu to vraveli...dakujem

Ako som písala na stránke o podmienečnom prepustení, za prečin môže požiadať odsúdený za polovicu výkonu trestu. Pokiaľ bol odsúdený za trestný čin krádeže na 2 roky, tak spáchal prečin. Prečin je do 5 rokov. Nad 5 rokov už je zločin, a tam až po dvoch tretinách môže požiadať.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá

 

11. SIMONA 29.08.2010 16:31

Dobry den, mojho priatela preradili na iny oddiel a napisal mi ze potrebuje nove cestne prehlasenie z matricneho uradu o tom ze sme druh a druzka...jedno som uz poslala a zase je to zle aj ked je tam napisane uplne vsetko...priatel mi napisal, ze mu pedagogicka dokonca povedala, ze mu zrusi navstevy ak ten papier nebude tak jak ona si to asi predstavuje...ako mam zistit, ze co tam chce mat napisane...??a hlavne ma zaujima ci nam moze zrusit navstevy na zaklade toho, ze sa jej nepozdava cestne prehlasenie, ktore mi ale na matrike uznali...

Simonka, čo sa týka návštev zo zákona o výkone trestu odňatia slobody má odsúdený právo na návštevu v čase určenom riaditeľom ústavu raz za mesiac v trvaní 2 hodiny. V §98 ods. 2 tohto zákona sa píše nasledovné: "Príbuzenský vzťah je blízka osoba povinná preukázať sa overeným výpisom z matriky, sobášnym listom alebo iným úradne overeným dokladom. Ak odsúdený žil pred nástupom na výkon trestu ako druh a družka, predloží druh alebo družka úradne overené potvrdenie o prihlásení k trvalému pobytu a zdieľaní spoločnej domácnosti s odsúdeným" Pre Vás platí tá posledná veta, vy musíte mať potvrdenie o prihlásení trvalého pobytu a zdieľaní spoločnej domácnosti a toto potvrdenie o spoločnom trvalom pobytu Vám dajú na mestskom alebo obecnom úrade, na matrike. Toto je zo zákona a to musí tej pedagogičke stačiť, ak nie, napíšte sťažnosť riaditeľovi ústavu o nepovolení návštevy, ale tie sťažnosti sú ošemetné, pretože potom si môže ten pedagóg na väzňa zasadnúť...To nevieme, čo oni tam s nimi potom robia a ako sa k nim správajú. Robte tak, ako Vám ona káže a radšej sa s nou nehádajte....To potvrdenie jej musí stačiť, je to zo zákona...Návštevy Vám zrušiť nemôže, pokiaľ predložíte to potvrdenie o spoločnom trvalom bydlisku a budete to mať overené...

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


12. Sumienka 30.08.2010 12:47

Coho sa prosim vas vsetkeho tyka novela trestneho poriadku,ktoru podpisal uz aj prezident? Ake zmeny budu platit od 1. septembra? Zaujimama hlavne, co sa tyka podmienecneho prepustenia.

Dobry den, novela trestného poriadku a trestného zákona sa menila len ohladom ochranneho opatrenia a to na zhabanie peňažnej čiastky,ďalej, čo sa týka odporu proti trestnému rozkaz.Podmienečné prepustenie sa nemenilo.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


13. eliska 02.09.2010 16:38

Dobry den chcela by som vediet ako treba poziadat o podmienecne prepustenie..a kto to ma ziadat odsudeny ??, alebo rodina ?, a ako by to bolo najlepsie aby sme aj my rodina mohli byt pri tom pripadne aspon vediet ako sa to skoncilo.dakujem

Eliska, podmienečné prepustenie je na návrh. Tento návrh môže podať prokurátor, riaditeľ ústavu na výkon väzby alebo riaditeľ ústavu na výkon trestu odňatia slobody,v ktorom sa trest vykonáva, záujmové združenie občanov, dôveryhodná osoba, odsúdený a príbuzní. Takže vo vašom prípade to môže podať odsúdený alebo príbuzní(starí rodičia, deti, rodičia, vnuci, súrodenci, manžel/ka, druh/žka, osvojenec, osvojiteľ). Návrh sa podáva na okresný súd, v obvode, kde sa vykonáva trest odňatia slobody. Neviem presne, kde je umiestnený, v akom meste. Podmienečné prepustenie je verejné, čo znamená, že sa tam môže zúčastňovať verejnosť na pojednávaní o tomto návrhu, teda ja vy.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


14. Naty 04.09.2010 16:10

Dobry den.Chcela by som sa spytat,jaku ma priatel sancu ze dostane na vianoce opustak.Je v prvej napravnovychovnej skupine v Sucanoch.Sedi od 12.3.2010.Dostal rok+ 3 roky-premena podmienky.Mozeme preto aj my nieco spravit alebo to zavisi len od jeho pedagoga?Dakujem za odpoved.


Milá Naty, čo sa týka Vás, vy nemôžete urobiť vôbec nič ohľadom opustenia ústavu vášho priateľa na vianoce. Zo zákona o výkone trestu odňatia slobody vyplýva toto: "§65 zákona č. 475/2005 Z.z. Riaditeľ ústavu môže z naliehavého rodinného dôvodu, najmä pri úmrtí blízkej osoby alebo narodení dieťaťa, a z dôvodu návštevy kultúrnych, osvetových a športových aktivít odsúdenému povoliť opustenie ústavu až na dobu päť dní; to neplatí, ak ide o odsúdeného zaradeného do ústavu s maximálnym stupňom" a ďalej §50 a §51 zákona č. 475/2005 Z.z. Za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností alebo vykonanie príkladného činu možno odsúdenému udeliť disciplinárnu odmenu. (2) Príkladným činom sa rozumie vykonanie hrdinského skutku, prejav statočnosti pri záchrane ľudského života alebo materiálnych hodnôt, mimoriadny prejav odvahy a úsilia. (3) Disciplinárnou odmenou je :
a) pochvala,
b) mimoriadne povolenie návštevy,
c) mimoriadne povolenie telefonického volania,
d) zvýšenie vreckového až o jednu tretinu na dobu až
troch kalendárnych mesiacov,
e) finančná odmena do výšky 2 000 Sk,
f) mimoriadne voľno na opustenie ústavu.
§ 51 (1) Riaditeľ ústavu môže udeliť odsúdenému mimoriadne voľno na opustenie ústavu až na päť dní, a to aj opakovane; voľno sa odsúdenému započítava do výkonu trestu.
(2) Mimoriadne voľno na opustenie ústavu nemožno udeliť odsúdenému umiestnenému do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. (3) Odsúdenému, ktorý sa bez závažných dôvodov načas nevrátil do ústavu, ďalšie mimoriadne voľno na opustenie ústavu možno udeliť až po uplynutí 12 mesiacov. Čas, po ktorý sa odsúdený neoprávnene zdržiaval mimo ústavu, sa do výkonu trestu nezapočítava."
Takže o tom rozhoduje riaditeľ ústavu.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


15. Jana 08.09.2010 15:09

Pekný,dobrý deň prajem a zdravím Vás. V prvom rade sa chcem poďakovať za veľmi užitočnú činnosť,ktorú robíte. A teraz prejdem k otázke. Píšem za svojho priateľa. V skratke o ňom: Je už odsúdený, trest si odpykáva v 2 NVS na Kráľovej v Banskej Bystrici za krádež. Trest má v rozpätí - 27.8.2009 - výstup by mal mať v oktobri 2011. Čiže je v polovici trestu. Kartu má čistú,s jednou pochvalou. A teraz otázka. V polednom liste mi písal- čo ma inak poriadne zaskočilo - Prosím ťa dostaň ma odtiaľto do Justičáku na réžiu,alebo ma dostaň von na PP. Za pokus nič nedáme. V právnej rade pre Elišku som sa dočítala kto všetko môže podať žiadosť o PP. Chcem sa Vás opýtať - či na to vôbec súd neprihliada, kto podá žiadosť. Respektíve,čo by podľa Vás bolo lepšie- ak by ju podal on sám,alebo by som ju podala ja - ako jeho priateľka. A aké by mohol mať šance. Ak ešte potrebujete bližšie informácie - napíšte - rada Vám ich poskytnem. Druhá moja otázka sa týka Justičáku. Ak by nevyšlo PP,či je možné a reálne ho preložiť z Banskej Bystrice do Just.paláca na réžiu. Prípadne,aký je postup. Veľmi pekne Vám vopred ďakujem. S pozdravom Jana.H.

Milá Janka, ja by som Vám v prvom rade odporučila podať návrh na podmienečné prepustenie. Ako som odpovedala na skoršie otázky, návrh na podmienečné prepustenie môže podať odsúdený alebo príbuzní, kde trestný poriadok ustanovuje aj druha/žku. Vy ako priateľka nemôžete za neho podať ten návrh. Takže nech ten návrh podá sám, návrh sa podáva na súd v obvode, ktorého vykonáva trest, keďže ho vykonáva v Banskej Bystrici, tak na okresný súd v Banskej Bystrici. Odsúdený v tomto prípade nemusí mať obhájcu, ale si ho môže zvoliť a splnomocniť, ale keďže je vo výkone trestu odňatia slobody, tak mu ho môžu zvoliť príbuzný v priamom rade(rodičia, deti, starý rodičia, vnuci,súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel, druh). Takže si môžte vybrať viacej možností. Buď s advokátom, ktorý ho bude zastupovať na podmienečnom prepustení, alebo bez advokáta. Návrh môže podať on sám alebo tí príbuzní. Pokiaľ by ste boli jeho družka, ten návrh môžte napísať sama a poslať ho na súd. Družka sa preukazujem výpisom z matričného úradu, kde Vám dajú potvrdenie o spoločnom bydlisku, ak ste spolu bývali a máte spoločné bydlisko. To, kto môže podať návrh vyplýva z trestného poriadku, takže všetko treba robiť podľa zákona a súd prihliada na všetko.
čo sa týka umiestňovania do ústavov, o tomto rozhoduje generálne riaditeľstvo zboru. Váš priateľ, ak by mu súd nevyhovel k návrhu na podmienečné prepustenie(inak dobrá skratka PP:)), tak on môže požiadať o takéto preradenie a napísať žiadosť o preradenie riaditeľovi ústavu alebo priame na generálne riaditeľstvo. Pokiaľ by chcel znížiť so stredného stupňa na nižší stupeň, o tom rozhoduje už súd. Aby sme sa správne rozumeli, súdy len nariaďujú výkon trestu odňatia slobody, ale do ktorého ústavu bude odsúdený umiestnený a na aký stupeň rozhoduje už generálne riaditeľstvo zboru, adresa je: Generálne riaditeľstvo zboru justičnej a väzenskej stráže, Šagátová ulica č.1 813 04 Bratislava a môžte im aj napísať na emailovú adresu, poskytujú informácii pre verejnosť, a tam sa môžte opýtať na to preradenie do iného ústavu ok? info@zvjs.sk. A ďakujem.Keby ste niečomu nerozumeli, spýtajte sa.

Janka ďakujem a hlavne, aby to pomohlo:)) - Veľa šťastia, Ing.Mgr. E.Jurovata

 

16. Ala 11.09.2010 01:43

Dobry den. Prosim Vas ako je mozne, ze na matrike mi tvrdia, ze oni nedavaju ziadne potvrdenia o spolocnej domacnosti, no vaznica (Trnava)to ziada odo mna prave z matriky alebo z uradu soc. veci a rodiny (neviem presny nazov)a bola som uz aj osobe na oboch tychto miestach v nasom meste, no nepochodila som. Okrem toho som volala aj do najblizsich dvoch okolitych miest, ci vystavuju taketo potvrdenia a povedali, ze nie, i ked vraj pred par rokmi mohli overovat aspon cestne prehlasenia o spolocnej domacnosti, ale teraz uz nie. Naznacili mi vsak nieco take, ze mozno niektore matriky este podpisy overuju. Tak ci onak vaznica skor ziada potvrdenie o spol. domacnosti vystavene matrikou a nie iba cestne vyhlasenie o spol. dom. overene na matrike. Volala som do vaznice a povedali, ze to mi oni (matrikarky) musia sami na ich "hlavickovom" tlacive napisat, ze sme zili ako druh a druzka v spol. domacnosti. Pisem uz zo sameho zufalstva a vobec uz neverim, ze nieco vybavim. Mesiace som svojho druha nevidela, neviem sa pohnut dalej. Ja som zo severneho Slovenska a druh z Bratislavy a neviem, ci to potvrdenie mam ist skusit vybavit do Bratislavy - mozno tam na matrikach taketo potvrdenia vydavaju ale neviem, ci by mi to vaznica uznala, keby som to vybavila v jeho trvalom bydlisku a nie v mojom. Ja uz neviem, ci sa mam celkom vzdat. Z rozhovoru s personalom vaznice mi vyplynulo, ze ako druha moznost by to mohol byt "spolocny pobyt", hlavne nech je to potvrdenie a nie iba cestne prehlasenie. Ja by som vsak radsej vybavila tu "spolocnu domacnost" (aj ked teda narazam na horeuvedene bariery), lebo sa obavam, ze zas bude musiet ist o spolocný "trvaly" pobyt (aj spolocnu adresu), no mi sme to predtym nikde neevidovali, tak to sa mi zda byt este zacarovanejsi kruh. Prosim poradte, mame aj maleho syna a chceme konecne prist za nim sa ukazat. Mam obvolat vsetky matriky? Som velmi bezmocna. Spatne som po dni prebehanom po uradoch volala do vaznice, ze ani matrikarky, ani ine uradnicky mi to potvrdenie vraj nemozu napisat, lebo si nemaju ako zistit, ci sme byvali spolu a ze tak ci onak to nevydavaju a z toho boli vo vaznici velmi prekvapeni. Preto si myslim, ze v niektorych mestach to matrikarky asi vystavit este mozu. Dakujem aj za skromnu odpoved.

Dobrý deň Ala, ja chápem to, že sa nemôžete stretnúť a dlho ste sa nevideli, ale vec sa má tak, že druh a drúžka sa vyznačuje tým, že máme spoločný trvalý pobyt. To si vždy musí jeden nahlásiť na mestský úrad a potom, keď sa potrebuje potvrdenie o trvalom spoločnom bydlisku, tak oni Vám ho na mestskom úrade vystavia. Ako píšete, neevidovali ste túto skutočnosť a to je potom jasné, že Vám to nechcú vystaviť. Viete ako to je, že niekde to robia a niekde nie. Jediné, čo Vám môžem odporučiť zo zákona o výkone trestu odňatia slobody č. 475/2005 § 24, hovorí takto
"(1) Odsúdený má právo prijímať návštevy blízkych osôb v čase určenom riaditeľom ústavu najmenej raz za mesiac v trvaní dve hodiny" a na to
"(3) V záujme plnenia programu zaobchádzania, z naliehavého rodinného alebo z iného závažného dôvodu môže riaditeľ ústavu alebo ním určený príslušník zboru povoliť návštevu častejšie a aj inej osobe; návšteva inej osoby nesmie byť na úkor práva odsúdeného prijať".
Z tohto vyplýva, že pokiaľ máte spoločné dieťa, musí byť na matrike uvedené, kto je otcom toho dieťaťa a kto je matkou. Ako je uvedené v odseku 1, blízkou osobou je dieťa, takže vaše dieťa má právo na návštevu aj bez papiera a v odseku 3 sa píše, že riaditeľ ústavu môže povoliť návštevu aj inej osoby a to ste vy. Napíšte žiadosť riaditeľovi do ústavu, kde je Váš priateľ(neviem, kde je umiestnený, tak Vám nemôžem ani adresu poskytnúť) a požiadajte z naliehavého rodinného dôvodu o návštevu, že ste spolu bývali, ale neevidovali ste na mestskou úrade. Takže napíšte tú žiadosť alebo sa môžte informovať mailom na ústav, len mi napíšte, kde je umiestnený. V žiadosti treba uviesť dôvod návštevy. takže prvá vec, čo treba urobiť, až bude prepustený, je evidovať trvalý pobyt tam, kde bývate spoločne. Zatiaľ toľko  a dajte vedieť.

§ 98 zákona č. 475/2005 "Príbuzenský vzťah je blízka osoba povinná preukázať overeným výpisom z matriky, sobášnym listom alebo iným úradne overeným dokladom. Ak odsúdený žil pred nástupom na výkon trestu ako druh a družka,predloží druh alebo družka úradne overené potvrdenie o prihlásení k trvalému pobytu a zdieľaní spoločnej domácnosti s odsúdeným."
Ešte by ste si mohli na matrike vypýtať iný úradne overený doklad o tom, že máte spoločné dieťa a rodný list toho dieťaťa, kde je uvedené kto je matkou a kto je otcom.
Vo vašom prípade je to zložité, keďže nemáte to spoločné bydlisko nahlásené, pretože len podľa toho sa určuje druh a družka. Ale nevadí, musíme vymyslieť niečo iné, na to som tu:)

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


17.  Marta 19.09.2010 14:44      

Dobrý deň. Ja sa Vám chcem v prvom rade poďakovať za odpoveď ohľadom priepustky a peňažného trestu. Čo sa týka tej priepustky postupovali sme s manželom presne ako ste nám poradili, ale odpoveď kompetentného bola: Zatiaľ vy na priepustku nepôjdete a nikto nie je povinný Vám povedať dôvod. A čo sa týka toho peňažného trestu, manžel požiadal písomne o jeho prerušenie z dôvodu výživy mal. dieťaťa, tak čakáme na odpoveď, ale ešte by som sa chcela dodatočne spýtať, že ak nemá splatený peňažný trest a odsedel si dve tretiny, spáchal zločin, či by mohol požiadať o PP, alebo či musí byť aj splatený ten peňažný trest. Ďakujem

Dobrý deň Pani Marta, som rada, že sa niekto ozval ohľadom toho ako ten prípad pokračuje a čo ste vyriešili, takže ma to teší. To, čo Vám odpísali z ústavu už neovplyvníme, to už je ich záležitosť ako dávajú priepustky. Jasné, že môže podať žiadosť o podmienečné prepustenie, ak už má na to nárok ako píšete. Popri treste odňatia slobody sa môže uložiť aj peňažný trest. Nemá to vplyv na to, aby požiadal súd a podal návrh na podmienečné prepustenie. Pokiaľ Vám súd vyhovie v odložení peňažného trestu z dôvodu, že by bola ohrozená výživa alebo výchova osoby, o ktorú je povinný sa starať, tak to bude dobré, ale nemusíte čakať na toho rozhodnutie. Ak Vám súd nevyhovie, tak by bolo lepšie, aby to splácal, pretože ak nebude zaplatený a nevyhovie Vám v tom dôvodu, tak súd môže peňažný trest nahradiť trestom odňatia slobody. Tak potom dajte vedieť a niet za čo.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


18.  ema 14.09.2010 13:36    

Dobry den, chcem sa opytat ako je to s podmienecnym prepustenim alebo ci vobec je dovod na vazbu v pripade ze: Mojho priatela obvinili z paragrafu §172 odsek 1 , je vo vazbe - po tom ako ho zaistili policajti resp. kuklaci na ceste v osobnom automobile kt patri jeho mame - nasledne na to spravili domovu prehliadku (opat byt patri mame ov)- nasledne kompletnu prehliadku automobilu v ov jeho matky) - Nenasli ziadne drogy . Zadrzali ho na 48 hod nasledne na o bol prevezeny do justicneho palacu (toto vsetko bez obhajcu) a bolo nam povedane ze sa priznal. a hrozi mu od 4-8 rokov. teraz uz po vypovedi mu bol prideleny advokat, ktory nam nechce poskytovat info aj ked obvineny s tym suhlasi - a to vraj pre nasu bezpecnost.jedine co maju su zevraj fotografie a svedkovia. prosim o radu - ci je mozne prepustenie , podmienecne prepustenie alebo co mi poradite . velmi pekne dakujem a straste maoslovila stranka vazen.sk a hlavne motiv dovod vzniku tejto stranky.

Dobrý deň Pani Ema, pokiaľ ho polícia zadržala určite na to mala dôvod podľa trestného poriadku. To, čo sa stalo, je zákonné a mohli ho takto zadržať keďže bol asi podozrivý z trestného činu, je to §85 ods.1 trestného poriadku 301/2005, môžte si to pozrieť. Vo väzbe je preto, že asi by utiekol alebo by ovplyvňoval svedkov. Po 48 hodinách ho odovzdali súdu, kde súd rozhodne o väzbe alebo o prepustení z väzby. Existuje v TP aj nahradenie väzby, čo znamená, že súd môže ponechať obvineného na slobode alebo ho prepustiť na slobodu, ak záujmové združenie alebo dôveryhodná osoba prijme prevzatie záruky za jeho správanie alebo  obvinený dá písomný sľub, že povedie riadny život alebo zloží peňažnú záruku alebo môže mu byť ustanovený probačný alebo mediačný úradník. O toto môže požiadať na súde. Pokiaľ sa priznal a majú dôkazy, určite mu advokát poradí, aby zobral dohodu o vine a treste. Je to lepšie ako keby malo byť pojednávanie, pretože ten trest je vždy nižší a takisto môže byť aj mimoriadne znížení, ak uzná vinu a bude súhlasiť.
Čo sa týka toho advokáta, polícia je vždy pred výsluchom povinná oboznámiť podozrivého alebo zadržanú osobu o ich právach, čo znamená, že má právo nevypovedať  a žiadať advokáta, ak nemá finančné prostriedky alebo si ho zvoliť sám(to je najlepšie). Advokáta je povinnosť mať až, keď je vznesené obvinenie,ak je obvinený vo väzbe(to je váš prípad) to znamená, že súd mu ho v tomto štádiu ustanoví aj sám. Predtým musí požiadať alebo si ho zvoliť sám. Takže o jeho právach ho museli informovať, pokiaľ ho neoboznámili s týmto,tak je to porušenie práva na obhajobu, čo je v demokratickom štáte neprípustné.  Tak dajte vedieť ako sa to vyvíja ďalej.
PS: Podmienečné prepustenie tu možné nie je, pretože to sa týka len odsúdených, čo vykonávajú trest odňatia slobody.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


19. zuzula 23.09.2010 22:59

Dobry den. Chcela by som sa Vas nieco spytat. Priatel je obvineny z lupezneho prepadnutia. Je to vec 4roky stara,ktoru na neho teraz vytiahli. Ide ale o to, ze nic nespachal, len si to na neho jeden "maly fetak" vymyslel. Niesu tam ziadny svedkovia. Je to len tvrdenie proti tvrdeniu. Prokuratorka ten pripad vratila vysetrovatelke, nech spravi znovu konfrontaciu, no teraz som sa dozvedela, ze ten doticny udajne nieco vyviedol a zmizol do zahranicia. Je to clovek ktory je neustale pod vplyvom drog a s kazdym ma len problemy.Problem je ale v tom, ze moj priatel je teraz vo vazeni za nejake drobne preslapy z minulosti a este par veci ma nevyriesenych. Nas advokat mi povedal, ze tie drobnosti co ma to je nic, to su len drobne kradeze, ale ze za toto mu hrozi okolo 11rokov vazenia, ak bude doticny vypovedat opat to iste ako pred 4-mi rokmi. Chcem sa teda spytat, ci sud moze odsudit niekoho len na zaklade vypovede jedneho cloveka, ktory nevedie zrovna idealny zivot?

Pani Zuzula, pokiaľ je vznesené obvinenie, tak sa to bude vyšetrovať ako ste písali, že sa to vrátilo. Ten prípad sa vyšetruje, a hľadajú sa dôkazy. Pokiaľ ten skutok nespáchal, tak prokurátor zastaví trestné stíhanie. Dôležité je aké sú dôkazy. Toľkoto asi k vašej veci, ak by ste sa niečo ešte chceli spýtať, tak napíšte.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


20. IVA 27.09.2010 18:12

Dobrý deň. Chcem sa spýtat, môjho priatela 22.9. odsúdili na 12 rokov na najvyššom súde v BA za paragraf 219ods. 1,ods.2pís.Tr.zak. Zdá sa mi trest privysokí aj jeho právnik to trvdil.Je to už týždeň a my o ňom ešte stále nemáme žiadne správy! A údajne ani právnik nevie kde ho previezli. Môj priateľ už asi pred 5 rokmi bol vo vyšetrovacej väzbe na 27 mesiacov ale nemohli mu nič dokázať.Počas tých piatich rokov sa choval vzorne nemal žiadne problémy.Nestretával s partiou ktorá ho do toho zatiahla. A teraz mu dali rovno 12 rokov. Viem že môžme podať dovolanie,aké sú šance že sa zníži trest? ďakujem za odpoveď

Dobrý deň pani Iva,Váš priateľ dostal najvyššiu možnú sadzbu za tento trestný čin. To znamená, že za tento trestný čin sa páchateľ potrestá na päť až dvanásť rokov, ak ho spácha vo veľkom rozsahu alebo ako člen nebezpečného zoskupenia(zločinecká, teroristická skupina), preto dostal tých 12 rokov. Dovolací súd môže vysloviť porušenie zákona, ak sa zistil dôvod dovolania podľa 371 ods. 1 a vráti vec na prejednanie súdu prvého stupňa alebo dovolanie zamietne. Je potrebné uviesť v dovolaní dôvody, pre ktoré sa dovolanie podáva a vo vašom prípade by mohlo ísť o rozhodnutie, ktoré je založené na nesprávnom právnom posúdení zisteného skutku. Tu veľmi záleží na klasifikovaní tohto dôvodu, pretože dovolací súd skúma len zákonnosť a odôvodnenosť napadnutého rozhodnutia, proti ktorým podáte dovolanie a správnosť postupu konania, ktoré predchádzalo rozhodnutiu. Takže musí byť zrejmé, že bol porušení zákon a to jedným z týchto dôvodov. Neviem ako je to s dôkazmi, ale môže byť, že ho nespáchal vo veľkom rozsahu, ale možno len vo väčšom rozsahu a za to je sadzba od 2 do 8 rokov. Snáď sa to podarí a dajte potom vedieť.

Ing. Mgr. Elena Jurovatá


21. Silvia...

Dobry den, predovsetkym by som sa chcela podakovat za to, ze ste zalozili takuto webstranku, kde si aspon clovek na slobode moze precitat, ako to vo väzniciach chodi.
Moj brat dostal 12,4 a jeden den. Je to suhrnny trest za drobne kradeze, neplatenie vyzivneho a posku o znasilnenie. Za kradeze a vyzivne si zasluzi. Povedal to aj sam. Pokus na neho zinscenovali ex-manzelka a ex-svokra. V ZA kraji velmi vplyvna osoba. Pri skutku nebolo svedkov, nebolo zraneni (neskor sa nejake nasli), ex-offo obhajca dal predvolat ako svedka obhajoby matku poskodenej, cize ex-svokru. Nechapem to, pretoze sa obhajca vopred nespytal brata a navyse uz z jeho vypovede bolo zrejme, ze sa od uzavretia manzelstva so svokrou nemusia. A jej vypoved bola povysena ako svedecka a dopomhla k tomu, aby brata odsudil OS, KS a teraz cakame na Nahvyssi sud. Na OS sme mali ex-offo, nasa chyba! Do KS sme isli uz s platenym pravnikom, ale uz bolo neskoro. Ex-svokra podla mna dopomohla bratovi aby sa dostal do Sabinova. Ma s najniszim stupnom strazenia, ale "C", kde su sami romovia. neprisposobivy romovia. brat je na tom psychicky zle, neustale ho verbalne aj fyzicky napadaju, vykradaju skrinky. Pisali sme ziadost o jeho prelozenie blizsie k rodine. Nikto neodpisal, tak sme pisali znovu s tym, ze sme napisali aj general. prokuratorovi, ze ako to s nim je, ze nevie, preco je v skup. "C", nevie nic o prelozeni, skratka, ze v pripade pokusu je nevinny. Ale od tejto ziadosti sa zmenili pomery, s pedagogom si presyal rozumiet, s bacharmi si prestal rozumiet, skoncilo to tym, ze je teraz treti den v "diere". A toho sa bojim. Na vasej webstranke som nenasla nic o tzv. "dierach". Prosim, ake su pravidla, ked je odsudeny v diere? Brat pisal den pred nastupom do diery a povedal, ze mu uz nedali listy a znamky od nas. 7teho mal mat navstevu, ale ani neviem, ci dostaneme navstivenku. moze prijimat postu? Co moze a nemoze? Ake je to prostredie? Dostal 2,5 dna za konflikty s romami a neoholenia sa. kedze s tym nesuhlasil, dali mu 8dni. Mal ist aj na "pokec" s veducim oddelenia a udajne mu mozu dat az 20dni. moze to psychicky vydrzat? Mam o neho strach.
Za skoru odpoved vopred dakujem.


Silvia.

Milá Silvia,

Na základe Vášho mailu bol Váš brat na základe rozsudku zaradený do výkonu trestu odňatia

slobody s minimálnym stupňom stráženia a vykonáva svoj trest v diferenciačnej skupine „C“. Okrem

toho poznáme aj skupiny „A“ a „B“. Podľa vyhlášky Ministerstva spravodlivosti č. 368/2008 Z.z.

ktorou sa vydáva Poriadok výkonu trestu odňatia slobody, skupina „C“ sa určí vtedy, ak odsúdený

a) neplní program zaobchádzania,
b) opakovane sa počas výkonu väzby alebo výkonu trestu dopustil disciplinárneho previnenia,
c) to odporúča záver psychologického vyšetrenia.

Vo Vašom prípade sa určenie Vášho brata do skupiny „C“ uskutočnilo na základe psychologického
vyšetrenia.

Čo sa týka preradenia do inej skupiny, vo Vašom prípade do skupiny „B“, musia byť splnené

podmienky stanovené v už spomínanej vyhláške. Odsúdený musí aktívne spolupracovať pri plnení

programu zaobchádzania a mať kritický postoj k svojej trestnej činnosti alebo dlhodobo plniť program

zaobchádzania v diferenciačnej skupine "C" a jeho zaradenie je prospešné na prehĺbenie plnenia účelu

výkonu trestu. Ide o rôzne podmienky, ktoré sa skúmajú počas výkonu trestu a na základe ich splnenia
dochádza k preradeniu do inej skupiny.

Program zaobchádzania vypracováva určený pedagóg a odsúdený musí dodržiavať a plniť jednotlivé
body programu.

Ako píšete v maili, Váš brat sa ocitol v tzv. „diere“. Váš brat sa musel dopustiť vo väzení tzv.

disciplinárneho previnenia, čo znamená, že musel porušiť alebo nesplniť nejakú povinnosť, prípadne

porušil nejaký zákaz. O čo presne išlo, to som sa z Vášho mailu nedozvedel a preto nemôžem posúdiť,
akého previnenia sa dopustil. Na základe tohto previnenia mu bol uložený tzv. disciplinárny trest,

v jeho prípade išlo o umiestnenie do samoväzby, čiže tzv. „diery“. Takýto trest môže byť uložený max.
na 20 dní.

Počas jeho umiestnenia v samoväzbe / v tzv. „diere“/ platia osobitné pravidlá, ktoré vymedzuje zákon

č. 475/2005 o výkone trestu odňatia slobody. Podľa § 54 tohto zákona sa odsúdený nezúčastňuje na

kultúrno-osvetových, vzdelávacích aktivitách a aktivitách vo voľnom čase, nie je mu dovolené

nakupovať potraviny, veci osobnej potreby a iné veci okrem základných potrieb a ďalších

potrieb osobnej hygieny a základných potrieb na korešpondenciu, prijať návštevu, telefonovať,

fajčiť a odpočívať na lôžku mimo doby určenej ústavným poriadkom. Počas tohto trestu
odsúdený nepracuje.

Z toho vyplýva aj odpoveď na Vašu otázku, čiže Vášho brata počas umiestenia v tzv. „diere“

nemôžete navštíviť /výnimka je iba v tom prípade, ak povolenie na návštevu by bolo odoslané

a zároveň takáto návšteva by sa nedala odvolať/, avšak Váš brat môže prijímať a odosielať
korešpondenciu.

Vaša obava, či to Váš brat psychický vydrží, je opodstatnená. Preto pred nástupom do

tzv. „diery“ musí najskôr lekár zistiť, či odsúdený je schopný takéhoto trestu, čiže či vydrží takýto

trest a najmenej každé tri dni lekár posudzuje, či odsúdený je spôsobilý vykonávať takýto trest.

Ak počas pobytu v tzv. „diere“ sa Váš brat dopustí ďalšieho previnenia a zase mu bude uložený

trest umiestnenia do samoväzby / tzv. „diera/, dni jednotlivých trestov sa spočítajú a môže v „diere“

pobudnúť max. 30 dní bez prerušenia /samozrejme sa najmenej každé 3 dni podrobuje spomínanému
lekárskemu vyšetreniu/.

Čo sa týka uloženia tohto trestu, vedúci oddelenia môže uložiť trest samoväzby /tzv. „dieru“/ na max.

15 dní.

Jedine riaditeľ ústavu na výkon trestu môže uložiť trest v trvaní max. 20 dní.

Ak Váš brat nedostal deň pred jeho nástupom do tzv. „diery“ od Vás listy, ktoré mal dostať, tak bolo

porušené jeho právo a Váš brat to môže riešiť prostredníctvom sťažnosti.

V prvej časti mailu ste písala, že Váš brat sa nedopustil pokusu o znásilnenie a tak bol

odsúdený podľa Vášho názoru neprávom. Avšak okresný a aj krajský súd majú odlišný názor a vec

v tomto prípade môže zmeniť už iba Najvyšší súd, na ktorý ste sa obrátili prostredníctvom
mimoriadneho opravného prostriedku /akého, to som sa v Vášho mailu nedozvedel/, a práve tento súd

môže rozsudok zmeniť vo Váš prospech. Mne osobne sa však nedá bližšie vyjadriť k trestnému
konaniu, pretože nemám k dispozícii trestný spis a neviem, ako prebiehalo celé konanie, aké boli
predložené dôkazy.

Dúfam, že aspoň v prvej časti môjho mailu som Vám poskytol odpovede na Vaše otázky.

s pozdravom

Mgr. Milan Mitaš


22. Naty 28.09.2010 18:50

Dobry den.Prosim Vas,chcem sa opytat,kedze som ja,ako jeho druzka pisala ziadost o opustak
na vianocne sviatky,pisali ziadost aj jeho rodicia,ako zistim ci to tak aj bude?Teda,mali by mi
odpovedat alebo to len zistim ked mi priatel napise ze pojde na vianoce domou?Dakujem za
odpoved.


Dobrý deň.

Vaša žiadosť, a ani žiadosť jeho rodičov nemá žiadny vplyv nato, či Váš druh dostane tzv.
priepustku, čiže či mu bude udelené mimoriadne voľno na opustenie ústavu. Takéto mimoriadne
voľno na opustenie ústavu môže dať iba riaditeľ ústavu, a to najviac na 5 dní. Ide o disciplinárnu
odmenu, a tak musia byť splnené zákonom predpísané podmienky. § 50 zákona č. 475/2005 Z.z.
hovorí, že disciplinárna odmena môže byť udelená za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri
plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností alebo vykonanie príkladného činu
možno odsúdenému udeliť disciplinárnu odmenu. Príkladným činom sa rozumie vykonanie
hrdinského skutku, prejav statočnosti pri záchrane ľudského života alebo materiálnych hodnôt,
mimoriadny prejav odvahy a úsilia.
O udelení mimoriadneho voľna na opustenie ústavu sa vždy vopred vyrozumie príslušný
orgán Policajného zboru, v obvode ktorého sa bude odsúdený zdržiavať v čase mimoriadneho voľna
na opustenie ústavu. O mimoriadnom voľne na opustenie ústavu sa vyrozumie aj súd, ktorý vo veci
rozhodoval v prvom stupni. Vás, a ani jeho rodičov nebudú informovať o mimoriadnom voľne na
opustenie ústavu.
Nechcem Vás sklamať, ale šance, že sa Váš druh dostane na Vianoce domov, sa v dnešnej
dobe zmenšili, pretože na základe okolností, ktoré sa nedávno stali /išlo o jedného odsúdeného,
ktorý dostal mimoriadne voľno na opustenie ústavu a počas tohto voľna sa dopustil trestného činu
znásilnenia, sexuálneho násilia a krádeže/, generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže
spolu s ministerkou spravodlivosti vydali pokyn na pozastavenie udeľovania povolení na opustenie
ústavov. Ide však o dočasné opatrenie, ktoré bude platiť až do stanovenia prísnych a jasných
pravidiel upravujúcich udeľovanie povolení na opustenie ústavu. Dokedy bude tento zákaz trvať, či
do bude platiť aj v období Vianoc, sa momentálne ešte nevie.

Mgr. Milan Mitaš


23. Jana 29.09.2010 21:51

Pekný večer p.právnička.Chcela by som sa spýtať či je z právneho hľadiska možné - požiadať o
zosobášenie vo väzení? Zdá sa mi,že áno - ale chcela by som to vedieť presne a aký je približný
postup,koho treba požiadať a pod. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Jana H.


Všetko záleží na tom, v akom stupni stráženia si odpykáva trest Váš nastávajúci. Ak by išlo
o minimálny stupeň stráženia, tak by sobáš vo väzení bol teoreticky možný. Podobný prípad sa stal
tento rok na Slovensku, keby bol takýto sobáš povolený vo väzení. Avšak v tomto prípade musel
byť schválený vtedajšou generálnou riaditeľkou Zboru väzenskej a justičnej stráže, išlo o výkon
trestu odsúdeného s minimálnym stupňom stráženia, ktorý si odpykával za neúmyselný trestný čin
a navyše, a to najpodstatnejšie, táto svadba sa uskutočnila pred televíznymi kamerami v jednej
relácii. Z toho sa dá usudzovať, že ide o ojedinelý prípad.
Druhá možnosť je taká, že svadba sa uskutoční mimo väzenia napriek tomu, že Váš
nastávajúci bude vo väzení. Matričný úrad na základe písomnej žiadosti, ktorá musí byť
odôvodnená, povolí, aby vyhlásenie Vášho nastávajúceho, že vstupuje s Vami do manželstva, urobil
jeho zástupca. Zástupca urobí tento sľub na základe plnomocenstva od Vášho nastávajúceho.
Podmienkou je, aby zástupca bol mužského pohlavia. Takýmto spôsobom sa môže uskutočniť
svadba aj bez prítomnosti jedného v vás.

Mgr. Milan Mitaš


24. Marika29.09.2010 23:40

Dobry den,chcem vas poziadat o radu.Pred 6rokmi sa stal moj brat(27) obetou dopravnej
nehody.Za volantom druheho auta sedela nemecka obcianka so znacnym alkoholom v krvy.V
ten den v jednom okamihu zabila troch ludi a znicila zivoty trom rodinam.Ide o to,ze pravnik
na ktoreho sme sa obratili,na nas pripad akosi kasle,je mi s toho smutno pretoze na to aby
sme ho zaplatili sme si museli poziciat,jedinej odpoved ktorej sa od neho dockate,ze sa
nevyzna v nemeckom trestnom prave,alebo,ze sa nedokaze spojit s ich pravnikom.A preto vas
chcem poziadat o radu,ako dosiahnut spravedlivosti,aj ked je to obcianka ineho statu.A tiez
s chcem spytat,ci ma jeho dcerka(10) narok na nejake bolestne,ktoru ma vo vychove moja
maminka.Dopredu dakujem za odpoved.

Prosim vas a co by sa stalo,keby ju rodina zbavila svojpravnosti?Bude vobec niekto niest
zodpovednost za viacnasobne zabitie,aj ked zabitie neumyselne?Prosim poradte mi co
dalej.Dakujem


Dobrý deň.

Z Vašej žiadosti o radu mi chýba jedna podstatná informácia, a to, že kde sa stala dopravná
nehoda, pri ktorej prišiel o život Váš brat. Ak sa dopravná nehoda stala na území Nemecka, tak
trestné konanie bude v Nemecku podľa nemeckého práva. Ak však sa spomínaná nehoda stala na
území Slovenskej republiky, tak trestné konanie a následné odsúdenie sa bude riadiť podľa nášho
Trestného zákona a Trestného poriadku. Jedno je ale isté, ak sa dopravná nehoda stala tak, že
spomínaná osoba mala v sebe určité množstvo alkoholu a prišli o život tri osoby, tak bude určite
odsúdená, a to je jedno, či podľa slovenského alebo nemeckého práva, pokiaľ však nenastali určité
okolnosti, ktoré by mohli daný prípad výrazne pozmeniť. Avšak nato by som potreboval oveľa viac
informácií o danom prípade.
Pretože mám veľmi málo informácií, čo sa týka daného prípadu, tak sa mi veľmi ťažko
poskytujú relevantné informácie. Čo sa týka jeho dcérky, tak za určitých okolností má nárok na tzv.
pozostalostnú úrazovú rentu, je to náhrada výživného, ktorú mal Váš brat k nej ako jej rodič.
Takáto náhrada sa však uplatňuje v inom konaní, konkrétne v občianskom.
Osobu môže zbaviť spojprávnosti jedine súd na základe posudku lekára – psychiatra.
Svojprávnosť sa posudzuje v okamihu spáchania trestného činu, vo Vašom prípade v okamihu
dopravnej nehody, a ak v tom okamihu bola osoba svojprávna, tak nesie zodpovednosť zato, čo sa
stalo ako plne svojprávna a aj keby ju súd zbavil svojprávnosti neskôr, nemá to vplyv na jej
zodpovednosť za dopravnú nehodu.

Mgr. Milan Mitaš


25. zdenka 30.09.2010 20:46

dakujem za odpoved!odvolanie už bolo podané ,prebehlo aj obnovenie pripadu na okresnom súde
v trnave ,počas väzby jeho žiadosti boli zamietnuté nových svedkov nemame ani dalšie skutočnosti
do výkonu trestu nastúpil 20.05 2008 bol odsúdený za ozbrojené lúpežné prepadnutie na 7r.ma
nejakú šancu dostať sa SKôR Z VäZenia?JE vzorný ma dobre správanie robí údržbára v kotolni je
na nho spolahnutie.skúsim podať o milosť u prezidenta sr ale neviem či to ma zmysel.


Dobrý deň.

Píšete, že ste podali odvolanie a došlo k obnoveniu prípadu. Z toho mi vyplýva, že
napadnutý rozsudok bol vrátený okresnému súdu v Trnave na nové prejednanie a rozhodnutie.
V takomto prípade je okresný súd viazaný právnym názorom Krajského súdu/ súd, ktorý rozhodol
o odvolaní/, a je povinný vykonať úkony a dôkazy, ktorých vykonanie Krajský súd nariadil. O čo
presne ide a či aj toto nové pojednávanie bolo už skončené rozsudkom, to som sa z Vašej správy
nedozvedel.
Na základe toho, že dostal 7 rokov za ozbrojené lúpežné prepadnutie, ide o zločin a preto
Váš brat môže požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody až po výkone
dvoch tretín uloženého trestu. V jeho prípade teda môže požiadať o podmienečné prepustenie po
uplynutí 4 rokov a 8 mesiacov. Samozrejme, činnosť, ktorú robí vo väzení, má veľký vplyv nato,
aby bol po uplynutí tohto času podmienečne prepustený z výkonu trestu odňatia slobody.
Samozrejme, môžete podať žiadosť o milosť prezidentovi SR, ktorý má ústavné právo odpustiť
trest. Žiadosť musí obsahovať presné označenie a znenie rozsudku, a hlavne uviesť dôvody, prečo
by mal prezident udeliť milosť Vášmu bratovi. Vo Vašom prípade by som milosť podal, nato máte
samozrejme právo. Na druhej strane, prezident SR v období rokov 2004 – 2010 udelil 16 milostí,
avšak počet žiadostí o milosť bol 2729. Čiže šanca, čo sa týka udelenia milosti, je v súčasnej dobe
veľmi malá.

Mgr. Milan Mitaš


26. Eliska 10.10.2010 16:21

Dobry den to som zas ja Eliska naposledy ste mi odpisali ze by ste potrebovali vediet presne co
bolo v uzneseni odsudeneho.aby ste mi mohli povedat ci mu tie dalsie 2 roky pripocitaju ktrestu
alebo nie.....mam doma jeho papiere len neviem ktore Vam nam napisat sem ktory papier
stoho...lebo je tam viac(ROZSUDOK V MENE SLOVENSKEJ REPUBLIKY alebo UZNESENIE)ale kazda
jedna ma viac nez 3 strany takze neviem co stoho VAm mam napisat ci vsetko?? ..prosim Vas dajte
mi vediet..vopred Vam Dakujem...


Dobrý deň.

Momentálne Vám odpíšem na Váš príspevok ja, nakoľko pani Ing. Mgr. Jurovatá je pracovne
zaneprázdnená. Aby ste nemali obavy, ja som tiež právnik. Prečítal som si Vaše predchádzajúce
príspevky a aj odpovede na ne. Ako som správne porozumel, Váš brat si momentálne odpykáva 2
ročný nepodmienečný trest za krádež. Keďže ide už o právoplatný rozsudok, tak súd už nemôže
dodatočne pripočítať trestnú sadzbu za predchádzajúci trestný čin. Pokiaľ by tak chcel urobiť súd,
tak by to tak urobil v rozsudku za krádež. Za krádež ustanovuje Trestný zákon výšku trestnej
sadzby až na 2 roky, čiže Váš brat dostal hornú hranicu trestnej sadzby. Pri takejto trestnej sadzbe
/do 2 rokov/, súd zvyčajne podmienečne odloží výkon trestu odňatia slobody /čiže sa ustanoví
skúšobná doba/. To neplatí, ak súd odsudzuje páchateľa za úmyselný trestný čin spáchaný
v skúšobnej dobe. Z toho vyplýva, že súd v rozsudku za krádež zohľadnil to, že tento trestný čin
bol spáchaný v skúšobnej dobe a preto neprichádza do úvahy Vaša obava, či mu nepričítajú
predchádzajúcu trestnú sadzbu k tej za krádež.

Ide však o môj názor a moju dedukciu z toho, čo ste napísali, avšak na presnú odpoveď na
Vašu otázku by som potreboval naštudovať rozsudok týkajúci sa trestného činu za krádeže.

Mgr. Milan Mitaš

 

27. sumienka 10.10.2010 17:03

chcem sa opytat, ked manzel spachal cin v roku 2003, za ktory je teraz odsudeny, tahalo sa to
vyse 6 rokov a vroku 2006 mu sud za iny cin dal podmienky 3 roky, teraz, ked ho odsudili za prvy
cin, pripocitali mi aj tych 18 mesiacov, za druhy, je to spravne, ked mal akoze podmienku, ale
v podmienke nevykonal nic, len sa mu podmienka premenila na trest na tvrdo, koli trestu, ktory
spachal davno predtym?, ide o to, ze keby sud rozhodol o rok neskor, by mu podmienka vyprsala.
Som si myslela, ze podmienka sa premeni iba vtedy, ak dotycny spacha v jej dobe dalsi skutok.


Dobrý deň.

Ak som správne pochopil, tak Váš manžel bol najskôr odsúdený za trestný čin, za ktorý
dostal iba podmienku a potom neskôr, v roku 2009 bol odsúdený za skorší trestný čin, ktorý
spáchal v roku 2003. Z toho, čo píšete, trestný čin, ktorý spáchal Váš manžel v roku 2003, musel
vyjsť najavo až potom, ako bol v roku 2006 odsúdený za druhý trestný čin /to znamená, že
vyšetrovanie a následné trestné konanie o trestnom čine z roku 2003 sa uskutočnilo medzi rokmi
2006 až 2009/. V roku 2009, keďže ešte trest za druhý trestný čin nebol vykonaný /ešte bol Váš
manžel stále v podmienke/, tak súd porovnal tieto dva trestné činy a Vášmu manželovi uložil trest
za ten trestný čin, ktorý bol najprísnejšie trestný / vo Vašom prípade to musel byť trestný čin, ktorý
bol spáchaný v roku 2003/. Tresty za tieto dva trestné činy sa nespočítavajú, ale uloží sa trest za
trestný čin najprísnejšie trestný /tzv. ťažší trestný čin/.
Váš manžel sa ocitol vo väzení v dôsledku trestu za trestný čin spáchaný v roku
2003, keďže mu bol zaň uložený nepodmienečný trest odňatia slobody. Na podmienku za
druhý trestný čin sa v tomto prípade neberie ohľad.

Mgr. Milan Mitaš


28. Marika 16.10.2010 16:28

Dobry den pan Mgr.Milan Mitaš,dakujem za odpoved na moj dotaz ohladom mojho brata.Pisali
ste,ze vam chybaju podrobnejsie informacie.Nehoda sa stala na uzemi Slovenska(Martin),zavinila
ju dotycna obcianka a to tym,ze vletela do krizovatky velkou rychlostou na cervenu.Pan pravnik,co
robit?Nast noveho pravnika?Co podniknut aby bolo uz konecne vsetko za nami a mohli sme si
vydychnut?


Dobrý deň.

Keďže sa dopravná nehoda stala na území Slovenskej republiky, tak osoba, ktorá dopravnú
nehodu spôsobila, bude potrestaná podľa slovenského trestného zákona. Celé trestné konanie sa
bude viesť pred slovenským súdom. Preto mi vôbec nie je jasné, prečo sa advokát, ktorého ste
zaplatili, vyhovára, že nepozná nemecké trestné právo. Však hneď na začiatku, keď ste ho požiadali
o pomoc, musel vedieť, podľa akých zákonov sa bude daný prípad riešiť.
Chcel by som sa opýtať ešte, v akom štádiu je celé trestné konanie ohľadne dopravnej
nehody, či máte nejaké podrobnejšie informácie, ako sa celá vec vyvíja. Pýtam sa preto, lebo od
dopravnej nehody uplynulo už dosť rokov nato, aby sa celá vec prešetrila a právoplatne skončila.
Ak vec ešte nie je skončená a dopravná nehoda sa stala tak, ako ste písala aj v predchádzajúcich
príspevkoch, tak za dopravnú nehodu hrozí osobe, ktorá sa tým dopustila trestného činu usmrtenia
trest odňatia slobody na 4 až 10 rokov.
Keďže Váš brat ako poškodený prišiel o život pri tomto trestnom čine, tak vy nemáte
možnosť ovplyvňovať trestné konanie, avšak jeho dcérka má právo prostredníctvom svojho
zákonného zástupcu /v tomto prípade Vaša mama/ podať žalobu na náhradu škody. Ide však
o občianske súdne konanie, ktoré nemá nič spoločné s trestným konaním ohľadne dopravnej
nehody.
Ak Vám mám poradiť, skôr, ako sa pokúsite vyhľadať nového advokáta, kliknite na stránku
www.odskodnenie.szm.com. Podľa toho, čo sa tam píše, práve táto firma poskytuje pomoc
osobám, ako ste Vy. Osobnú skúsenosť s danou spoločnosťou nemám, tak budem veľmi rád, ak mi
dáte vedieť, ako ste dopadli, prípadne sa Vám pokúsim poradiť, čo ďalej. Ak nechcete Váš prípad
rozoberať do podrobností, môžete mi napísať mail. Moja adresa je milan.mitas@centrum.sk.
Možno sa Vám zdá, že Vám neposkytujem dostatok informácií, ale je to spôsobené tým, že
o Vašom prípade viem stále veľmi málo a preto sa mi ťažko poskytujú konkrétne rady, ako máte
ďalej postupovať.

Mgr. Milan Mitaš

 

29. Sumienka 31.10.2010 16:03

dobry den, ja som sa uz pana pravnika pytala na to, ci je spravne, ked manzelovi pripocitali
podmienku k trestu, ktory spachal pred tym, ako mu tu podmienku dali, dalej sa chcem opytat,
kedze tu podmienku mu nemali pripocitat a pripocitali, co s tym mame robit, kedze sedi uz 5
mesiacov a to bez pravoplatneho rozhodnutia sudu, podaval staznost na najvyssi sud, kde ho
odsudili, lenze v jeho veci nemoze konat, lebo potrebuje rozsudok, ktory doteraz nema. Ako
je mozne, ze clovek je vo vykone trestu bez pravoplatneho rozsudku? Ak by mu nepripocitali
podmienku, tak by si mohol podat ziadost na podmienecne prepustenie uz teraz, inak by mal narok
az v juli bud. rok. Kym by prebehol sud, uz by to bolo pomaly bezpredmetne, pretoze odskodnenie
mu nedaju a cas, o ktory ukrati svoje male dieta mu nik nevrati...Neni moznost nejakeho kratkeho
konania, alebo aby na sud necakal mesiace? Nie je sam v tejto veci, bolo pisane aj prezidentovi,
kde si ziadaju rozsudok na posudenie, ale kedze ziadny nemaju, nic nemozu robit. Je to spravne,
aby stat EU sa takto spraval, alebo to podat na mimoslovenke institucie, aby sa nase sudy
rozhybali? Co robit?


Dobrý deň.

Vo Vašom príspevku píšete, že Váš manžel „sedí už 5 mesiacov a to bez právoplatného rozhodnutia
súdu“. V tomto Vašom tvrdení Vás musím opraviť, pretože ak je niekto vo výkone trestu odňatia
slobody /sedí vo väzení/, musí to byť na základe právoplatného rozsudku. Čiže Váš manžel síce
nemá v rukách písomné vyhotovenie rozsudku, na základe ktorého je vo väzení, ale tento rozsudok
musí byť právoplatný. To hovorí aj zákon č. 475/2005 Z.z. o výkone trestu odňatia slobody v §
7: „ Odsúdeného možno prijať na výkon trestu len na základe právoplatného rozsudku súdu, ak sa
preukáže jeho totožnosť a príslušný súd vydal nariadenie výkonu trestu. Ak k nariadeniu výkonu
trestu nie je pripojené písomné vyhotovenie právoplatného rozsudku, súd rozsudok zašle ústavu
dodatočne.“ Z toho jasne vyplýva, že ROZSUDOK VÁŠHO MANŽELA JE PRÁVOPLATNÝ.

Ďalej píšete, že ho odsúdil Najvyšší súd. V tomto prípade Najvyšší súd podľa Vašich informácií
len potvrdil rozsudok, na základe ktorého si Váš manžel odpykáva trest. Aj tu musí isť už
o PRÁVOPLATNÝ ROZSUDOK. Proti tomuto rozhodnutiu Najvyššieho súdu už nie je možné podať
žiadny opravný prostriedok. Aj z tohto vyplýva, že Váš manžel je vo výkone trestu na základe
právoplatného rozsudku, ktorý mu doteraz nebol doručený.

Na doručenie rozsudku však Trestný poriadok pozná lehoty. Vo Vašom prípade je stanovená
lehota 30 PRACOVNÝCH DNÍ odo dňa vyhlásenia rozsudku. Zo závažných dôvodov ju možno
predĺžiť na 60 pracovných dní, avšak o tom by Vášho manžela museli upovedomiť, čo však súd
neurobil. Ak doteraz nemáte v rukách právoplatný rozsudok, ide o porušenie Trestného poriadku
a Váš manžel by mal o tom upovedomiť súd, ktorý tento rozsudok vydal a požiadať ho, aby mu
rozsudok doručili. Je veľa prípadov, kedy súdy rozsudky doručujú aj niekoľko mesiacov. Preto
ich treba upovedomiť, že porušujú zákon a vy nemôžete podnikať ďalšie kroky, pretože nemáte
písomné vyhotovenie rozsudku. Vo Vašom prípade nedoručenie rozsudku VŠAK NEMÁ VPLYV NA
JEHO PRÁVOPLATNOSŤ a preto Váš manžel je vo výkone trestu aj napriek tomu, že nemá v rukách
písomne vyhotovenie rozsudku.

Ešte raz by som sa chcel vyjadriť ohľadne „pripočítania podmienky“. Takýto pojem naše trestné
právo nepozná. Vo Vašom prípade súd uložil za druhý trestný čin tzv. súhrnný trest. To znamená,
že trest za prvý trestný čin, za ktorý dostal Váš manžel podmienku, sa ZRUŠIL a Váš manžel si
odpykáva trest iba za druhý trestný čin. V našom právnom poriadku neexistuje tzv. spočítavanie
trestov. Vysvetlím Vám to na jednoduchom príklade. XY dostane za krádež 2 roky a podmienku
na 4 roky. Po troch rokoch sa zistí, že dotyčný XY vyrábal drogy. Súd trest sa krádež ZRUŠÍ a XY
si bude odpykávať trest iba za výrobu drog, ktorý bude napr. 10 rokov. Táto krádež bude však
zohľadnená v novom treste tak, že páchateľ za výrobu drog dostane vyššiu trestnú sadzbu. Ak by
predtým nebol odsúdený za krádež, dostal by napr. 8 rokov. Zákon presne stanovuje, o koľko sa
v týchto prípadoch zvyšujú trestné sadzby, ale to tu nejdem rozpisovať.

Preto sa aj Vám môže zdať, že Vášmu manželovi pripočítali podmienku, ale v skutočnosti to nie je
tak. Tak som to ja pochopil z Vášho príspevku, ktorý ste napísali.

Ak by Vám nebolo niečo jasné, stačí napísať a ja Vám odpoviem.

Mgr. Milan Mitaš


30. Sumienka 02.11.2010 16:38

Dakujem panovi advokatovi za odpoved, len k tej podmienke by som sa chcela opytat, kedze v
rozsudku zo spec. sudu, ktory potvrdil najvyssi sud, je napisane, ze "sa odsudzuje k suhrnnemu
trestu", pod cim chapem ze k trestu , za ktory ho sudili mu pripocitali tu premenenu podmienku,
ktora vlastne premenena namala byt.


Dobrý deň.

Ako som správne predpokladal z toho, čo ste minule písali, tak Špeciálny súd uložil Vášmu
manželovi súhrnný trest, ktorý potom Najvyšší súd na základe odvolania aj potvrdil.

Trestný zákon presne definuje, kedy má súd uložiť súhrnný trest a spôsob jeho uloženia. Pokúsim
sa Vám to vysvetliť na Vašom prípade. Ako ste písali, Váš manžel spáchal jeden trestný čin v roku
2003 a druhý trestný čin v roku 2006. V roku 2006 mu súd za trestný čin z roku 2006 uložil
trest odňatia slobody, ktorý mu podmienečne odložil/ čiže dostal podmienku na 3 roky/. Avšak
v roku 2009 bol Váš manžel odsúdený na trest odňatia slobody za trestný čin spáchaný ešte
v roku 2003. Podmienka znamená, že Váš manžel si odpykáva trest odňatia slobody, ktorý mu je
podmienečne odložený. Súd v roku 2009 za trestný čin z roku 2003 Vášmu manželovi uložil trest
odňatia slobody. Keďže ide o ten istý druh trestu, tak tieto dva tresty sa spájajú do jedného, avšak
trestné sadzby za tieto trestné činy NESPOČÍTAVAJÚ. V roku 2009 súd uložil súhrnný trest. Vo
Vašom prípade súd trest odňatia slobody, ktorý bol podmienečne odložený, ZRUŠIL. Nezrušil však
vinu za tento trestný čin a preto musel určiť spôsob, ako ho potrestať. Súd uložil v roku 2009 za
trestný čin Vášmu manželovi trest odňatia slobody, v ktorom zohľadnil aj trest za trestný čin z roku
2006. Zohľadnil ho tak, že zvýšil hornú hranicu trestnej sadzby za trestný čin z roku 2003 o jednu
tretinu a trest musel byť uložený nad jednu polovicu takto stanovenej trestnej sadzby. Uvediem
príklad: Trestná sadzba za trestný čin vydierania je 2 až 6 rokov. Súd pri ukladaní súhrnného
trestu túto trestnú sadzbu musí upraviť. Upravená trestná sadzba je 2 až 8 rokov. Súd však musí
uložiť trest od 5 do 8 rokov. Z toho vyplýva, ak súd ukladá súhrnný trest za tento trestný čin,
nemôže uložiť trest napr. 4 roky, aj keď to zákon dovoľuje. Musí to byť 5 až 8 rokov. V takom
prípade bude páchateľ prísnejšie potrestaný a v takto uloženom prísnejšom treste je zohľadnený
aj predchádzajúci trest, ktorý bol súhrnným trestom zrušený. V žiadnom prípade však nedochádza
k spočítavaniu trestov.

Takýmto spôsobom bol aj Vášmu manželovi upravený trest za trestný čin z roku 2003, ktorý
mu bol súdom uložený v roku 2009. Bol mu uložený vyšší trest. Ale nebol vyšší preto, žeby mu
k tomuto trestu pripočítali premenenú podmienku. Keby bol za trestný čin z roku 2003 odsúdený
napr. v roku 2010, kedy by podmienka bola už vypršaná, tak by súd neuložil súhrnný trest, ktorý
vo Vašom prípade znamenal vyšší trest.

Ak by ste sa chceli ešte niečo opýtať, stačí znova napísať.

Mgr. Milan Mitaš


31. Sumienka 07.11.2010 16:16

chcela by som este reagovat, ze z prezidentskej kancelarie prislo vyjadrenie, ze nemozu dat
navrh na milost, pretoze rozsudok nenabudol pravoplatnost, sa teda pytam, ako je to mozne,
ze 5 mesiacov je clovek zatvoreny bez pravoplatneho rozsudku a naozaj v spise je pisane, ze tu
podmienku, ktoru mu nemali úpocitat mu pripocitali, lebo doslova napisali suhrnny trest, pod cim
si predstavujem spojenie dvoch trestov. este sa chcem opytat, povrava sa, ze ma od noveho roku
vyjst novela trestneho zakona ohladom podmienecneho prepustenia, kde za zlociny by uz nemalo
byt 2/3 ale 1/2 dakujem


Dobrý deň.

Z toho, čo ste písali, tak súhrnný trest bol Vášmu manželovi uložený Špeciálnym súdom. Tento
odsudzujúci rozsudok potvrdil Najvyšší súd ako súd odvolací. Proti takémuto rozhodnutiu
Trestný poriadok nepripúšťa žiadny opravný prostriedok. Rozhodnutia, ktoré nemožno napadnúť
opravnými prostriedkami, stávajú sa PRÁVOPLATNÝMI a VYKONATEĽNÝMI ICH VYHLÁSENÍM.
Z toho vyplýva, že aj rozsudok Vášho manžela musí byť právoplatný a vo trest odňatia slobody
si odpykáva na základe právoplatného a vykonateľného rozsudku. Preto mi nejde do hlavy, že
Vám prišlo z prezidentskej kancelárie vyjadrenie, že rozsudok nie je právoplatný. Na posúdenie
by som potreboval vidieť celú odpoveď z tejto kancelárie. Otázkou je, či ste kancelárii poslali
správne dokumenty /Rozsudok vydaný Špeciálnym súdom a uznesenie Najvyššiu súdu, ktorým bol
potvrdený rozsudok Špeciálneho súdu/. Predsa v prezidentskej kancelárii pracujú právnici, ktorí
musia vedieť zistiť, či sú dané rozhodnutia právoplatné alebo nie.

Čo sa týka súhrnného trestu. Ak je v rozsudku napísané, že „obžalovaný sa odsudzuje
k súhrnnému trestu“, tak tresty sa určite nespočítali. Ak by sa spočítali, tak daný súd by závažným
spôsobom porušil platný právny poriadok. A pri takej veci, ako je určenie spôsobu uloženia trestu,
je veľmi málo pravdepodobné, žeby sa súd pomýlil, pretože túto činnosť jednotliví sudcovia
vykonávajú každodenné, nehovoriac sudcovia Špeciálneho súdu.

Ohľadne otázky, ktorá sa týka novely Trestného zákona, Vás musím sklamať, ale takáto novela,
ktorá by menila podmienky podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody, sa
nechystá. Tento návrh bol už síce v roku 2007 predložený do Národnej rady Slovenskej republiky,
ale nebol schválený.

Mgr. Milan Mitaš


32. FOFO 09.11.2010 19:59

môj priatel je vo väzbe a ma povolene nosiť civil ale teraz mu nechcu povolit na vychadzke zimnú
bundu kto o tom rozhoduje a ako je to ved on neni odsudeny tak sa musia na nehoo divat ako na
navynneho ďakujem


Dobrý deň.

Zákon č. 221/2006 Z.z. o výkone väzby priznáva obvinenému právo na odev a obuv, ktoré
zodpovedajú klimatickým a mikroklimatickým podmienkam a zabezpečia ochranu jeho zdravia
pred nepriaznivými účinkami týchto podmienok. Ak bol obvinený prijatý do väzby v odeve a
obuvi, ktoré nezodpovedajú klimatickým podmienkam, na požiadanie sa mu umožní prijať balík s
vhodným odevom a obuvou.

Vyhláška Ministerstva spravodlivosti č. 437/2007 Z.z., ktorou sa vydáva Poriadok výkonu
väzby, stanovuje, že obvinený sa zúčastňuje na vychádzke v odeve a obuvi, ktoré sú primerané
poveternostným podmienkam.

Ak Vášmu priateľovi nechcú dovoliť zimnú bundu počas vychádzky, bude to tým, že v
poveternostných podmienkach, ktoré momentálne sú, nie je potrebné nosiť na vychádzkach zimnú
bundu. O tom, aký odev je vhodný na dané klimatické a poveternostné podmienky, rozhoduje
Príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Síce Váš priateľ nie je odsúdený a nenachádza sa vo výkone trestu odňatia slobody, je však ako
obvinený vo väzbe, takže pre neho platia určité obmedzenia práv a slobôd. Zákon určuje, že počas
výkonu väzby je obvinený obmedzený najmä vo výkone práva na nedotknuteľnosť osoby a jej
súkromia, slobody pohybu a pobytu, zachovania listového tajomstva a tajomstva dopravovaných
správ a iných písomností, práva slobodnej voľby povolania, práva na slobodné užívanie majetku a
práva slobodne sa zhromažďovať a združovať v spolkoch, spoločnostiach alebo v iných združeniach.
Ďalej obvinený nemá právo na štrajk, právo zakladať odborové organizácie a združovať sa v nich
a právo slobodne si vybrať lekára a zdravotnícke zariadenie a nemôže vo výkone väzby zakladať
politické strany, politické hnutia a združovať sa v nich a nemôže vykonávať volené a iné verejné
funkcie.

Mgr. Milan Mitaš


33. Adka 10.11.2010 14:32

Zdravim, chcela by so sa spytat, ze ako je mozne zistit o danom cloveku ci je vo väzeni..?, totiz
ide o mojho ex partnera, ktory ma viac deliktov za sebou, a to nicenie cudzej veci, nebezpecne
vyhrazania, fyzicke napadnutie, ktore sa tykali mojej osoby..., lenze za tieto skutky nikdy nedostal
trest a ak som bola dobre informovana a to mi sam potvrdil, ze dostal podmienku. Teraz je taka
situacia, ze uz par mesiacov mi vyvolaval, ze musi ist sediet koli mne.., je to dost zaujimave,
lebo tieto delikty boli riesene este z roku 2008 a my sme ziadny sud nemali. je to mozne, ze
mohol porusit podmienku a dostal za to trest? Vcera som mala posledny telefonat od neho v zneni
vyhrazok, ze vraj 10.11.2010 (co je dnes) ma nastupit do justicaku na 14 mesiacov a mam si
to sakra zapamatat, ze ked vyjde, tak ma zabije a pomsta bude sladka.... Momentalne zijem v
zahranici, koli nemu som utiekla zo Slovenska.Je to mozne nejako zistit ci je naozaj vo väzeni?
Dakujem za odpoved


Dobrý deň.

Najskôr by som Vám chcel objasniť veci týkajúce sa podmienky. Ak Váš ex-partner dostal
podmienku, znamená to, že za niektorý s jeho skutkov mu bol uložený trest odňatia slobody,
ktorý mu bol podmienečne odložený /dostal podmienku a preto nemusel nastúpiť na výkon trestu
odňatia slobody/. Ak Vás počas trvania podmienky fyzicky napadol, súd to mohol posúdiť ako
nedodržanie podmienky a preto súd túto podmienku zrušil a Vášho ex-partnera poslal do väzenia,
aby si odpykal svoj trest odňatia slobody. Trestný zákon stanovuje, že ak odsúdený nevedie
počas podmienky riadny život, súd túto podmienku zruší a nahradí ju nepodmienečným trestom
odňatia slobody. Preto sa môže Váš ex-partner domnievať, že Vy môžete zato, že sa dostal do
väzenia. Podľa môjho názoru by ste nemali jeho vyhrážky nechať len tak bez povšimnutia a mala
by ste to nahlásiť na políciu. Však Váš ex-partner sa týmito vyhrážkami dopúšťa trestného činu
nebezpečného vyhrážania.

Naše Občianske združenie Väzen.sk sa obrátilo na Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej
a justičnej stráže s otázkou, ako sa dá zistiť, kde si odsúdený odpykáva trest odňatia slobody.
Záleží, či je osoba, ktorá žiada túto informáciu, rodinný príslušník, alebo bez akéhokoľvek
príbuzenského vzťahu.

1. Akým spôsobom sa môže dozvedieť rodinný príslušník, v ktorej väzbe alebo väznici sa
nachádza ich blízky, ktorému bola obmedzená osobná sloboda a oni o ňom nemajú žiadne
správy,
prípadne kam ho previezli na výkon trestu?

Obvinenému, resp. odsúdenému sa ihneď po prijatí do výkonu väzby, resp. výkonu trestu
odňatia slobody umožní, aby o svojom pobyte písomne informoval svoju rodinu. V zmysle
všeobecne
záväzných právnych predpisov je ústav povinný poštovému podniku odovzdať korešpondenciu
odosielanú obvineným/odsúdeným najneskôr nasledujúci pracovný deň od jej podania. Výnimkou je
korešpondencia odosielaná obvineným v kolúznej väzbe, kde sa korešpondencia obvineného prijíma
a odosiela prostredníctvom orgánu činného v trestnom konaní. Pri premiestnení obvineného je ústav
povinný bezodkladne upovedomiť obhajcu, a ak premiestnenie trvá dlhšie ako 48 hodín, aj
rodinného
príslušníka obvineného. U odsúdeného sa pri premiestnení postupuje obdobne, ako pri prijatí do
výkonu trestu odňatia slobody, pričom takéto premiestnenie je spravidla plánované a odsúdený
môže o ňom informovať svoju rodinu v predstihu pred samotným premiestnením listom, telefonicky
alebo počas návštevy. V prípade, že obvinený/odsúdený nemá dostatok finančných prostriedkov na
odoslanie informácie prostredníctvom poštového podniku, zabezpečí ústav jej odoslanie na vlastné
náklady. Ústav takto môže odoslať dva kusy korešpondencie za kalendárny mesiac.

2. Akým spôsobom sa môže dozvedieť obyčajný človek, kde sa nachádza nejaká osoba
(jeho
známy, alebo kamarát, s ktorým nie je v rodinnom vzťahu), ktorému bola obmedzená
osobná sloboda,
a teda nevie, v ktorej väzbe alebo väznici sa nachádza, prípadne kam ho previezli na
výkon trestu?


V prípade, že fyzická osoba hľadá osobu, o ktorej má vedomosť, že bol vzatý do výkonu
väzby, alebo bol prijatý do výkonu trestu odňatia slobody, môže sa písomne obrátiť na Evidenciu
väzňov Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže v Bratislave. Evidencia väzňov
Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže mu informáciu o tom, či sa obvinený/
odsúdený nachádza v niektorom z ústavov zboru, môže poskytnúť iba na základe predchádzajúceho
písomného súhlasu osoby, ktorej sa informácia týka.

Ak bol Váš ex-partner za trestný čin nebezpečného vyhrážania odsúdený a tento trestný čin
spáchal smerom k Vašej osobe, tak v tom prípade ste poškodená a Trestný poriadok Vám priznáva
určité práva. Ak orgán činný v trestnom konaní /polícia a prokurátor/ alebo súd zistí, že Vám ako
poškodenému hrozí nebezpečenstvo v súvislosti s pobytom Vášho ex-partnera na slobode, bude
Vám poskytnutá informácia o tom, že Váš ex-partner bol prepustený z výkonu trestu odňatia
slobody, prípadne, že z tohto výkonu trestu ušiel. Vy ako poškodená môžete podať žiadosť na súde,
ktorý Vášho ex-partnera odsúdil, aby Vám tieto informácie boli poskytnuté. Takýmto spôsobom sa
dozviete, že Vášho ex-partnera prepustili na slobodu.

V prvom rade, ak Vám môžem poradiť, nečakal by som, pokiaľ ho prepustia na slobodu, ale začal
by som prostredníctvom polície riešiť vyhrážky, ktoré Vám nedávno adresoval.

Ak Vám niečo nie je jasné, prípadne sa chcete ešte niečo opýtať, stačí napísať.

Mgr. Milan Mitaš


34. Otazka 10.11.2010 13:04

chcem sa spytat na to, ake su moznosti obnovenia sudneho konania pokial uz bol vyneseny
pravoplatny rozsudok v r. 2007 a 2008 za porusenie podmienky - zakaz viest motor. vozidla.
Skutok sa stal v r. 2005, od r. 2006 som v zahranici. Tunajsi sud ma na zaklade europskeho
zatykaca (resp. dvoch) chce poslat na SR iba v pripade ze budu tieto konania obnovene, nakolko
som sa ani na jednom nezucastnil (iba statny pravnik). Zo slovenskej strany dostali prislub
ze konania budu obnovene, preto sa chcem spytat akym sposobom to mozeme dozadovat ak
tieto konania nebudu chciet obnovit? Nechce sa mi verit aby to obnovili len tak po 3 rokoch od
pravoplatneho rozhodnutia. Dakujem

Jedno konanie bolo za samotnu podmienku ze som jazdil bez vodicaku a to druhe bolo za to, ze
som sa vlastne neosvedcil a nesplnil tym podmienky podmienecneho trestu ktore mi bolo udelene
za mojej ucasti na sude v roku 2005. Nemalo to byt riesene spolocne na jednom konani? Ide o to
ze medzi tym vznikol novy okresny sud a tak sa tato vec rozdelila medzi 2 sudy a kazdy teraz kona
voci mne v tej iste veci samostatne.


Dobrý deň.

Obnova konania patrí medzi mimoriadny opravný prostriedok. Trestný poriadok presne vymedzuje,
kedy bude povolená obnova konania. Ak sa skončilo trestné stíhanie vedené proti určitej osobe
právoplatným rozsudkom, možno v trestnom stíhaní tej istej osoby pre ten istý skutok pokračovať,
len ak bola povolená obnova konania. Nato, aby bola povolená obnova konania, musia byť splnené
presne vymedzené zákonné podmienky. Ak tieto podmienky nastanú, tak súd povolí obnovu
konania. Zákon naopak vôbec neustanovuje lehotu, dokedy sa môže podať návrh na obnovu
konania, prípadne dokedy má byť povolená obnova konania.

Tieto podmienky sú nasledovné:

Obnova konania, ktoré sa skončilo právoplatným rozsudkom alebo právoplatným trestným
rozkazom, sa povolí, ak vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by
mohli samy osebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné
rozhodnutie o vine alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k
závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo uložený druh trestu by bol v zrejmom rozpore
s účelom trestu, alebo vzhľadom na ktoré upustenie od potrestania alebo upustenie od uloženia
súhrnného trestu by bolo v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa,
alebo by bolo v zrejmom rozpore s účelom trestu.

Na základe Vašich informácií mi nie je celkom zrejmé, ohľadne čoho sa týkali Európske zatýkacie
rozkazy /európske zatykače/. Slovensky súd vydá európsky zatýkací rozkaz v prípade, ak sa na
Slovensku vedie trestné konanie a obvinený sa nachádza v inom členskom štáte a je potrebné
ho zatknúť, alebo ak bol na Slovensku právoplatne uložený trest odňatia slobody a odsúdený sa
zdržiava v inom členskom štáte a je potrebné ho vyžiadať. /aby si odsúdený odpykal trest odňatia
slobody na Slovensku/.

Na posúdenie, či malo byť vo Vašom prípade spoločné konanie, z Vášho príspevku nemôžem
vyvodiť vlastný názor, pretože mi chýbajú informácie, čoho sa vlastne jednotlivé konania týkali.
Pretože, ak Vám v rámci druhého konania iba zrušili podmienku a nahradili ho trestom, tak nejde
a dve samostatné konania, ale iba o jedno konanie.

Spoločné konanie sa vykonáva o všetkých trestných činoch toho istého obvineného, ak to zrejme
nebude brániť ukončeniu veci v primeranej lehote. Z toho, čo ste napísali, však nejde o dva trestné
činy, ale iba o jeden. To, že Vám premenili podmienku na trest, neznamená, že sa uskutočnilo
nové trestné konanie.

Ak by ste chceli niečo spýtať Vášho prípadu, stačí doplniť chýbajúce informácie a napísať do
diskusného fóra.

Mgr. Milan Mitaš


35. sumienka11.11.2010 12:49

ja som tu uz pisala a pytala sa, ako je mozne, ze cloveka zoberu do vykonu trestu bez
pravoplatneho rozsudku...to, ze rozsudok nie je pravoplatny sme sa dozvedeli z prezidentskej
kancelarie, koli ziadosti o milost, ze nemozu nic urobit v tejto veci, lebo rozsudok nenadobudol
pravoplatnost...a ludia odsudeni za tento pripad su vo vykone od maja tohto roku. Dalsia vec, ako
som pisala ohladom podmienky, ze pripad, pre ktory ho odsudili sa stal o 2 roky skor, ako jemu
dali podmienku, ktoru neporusil a pripocitali mu, doslova v rozsudku napisali, ako suhrnny trest,
cize tu podmienku mu pripocitali. Nebyt toho, uz mohol byt doma s nami. Preto sa este raz chcem
na toto opytat, kedze mi bolo od pana pravnika odpovedane, ze sa pocita v takychto pripadoch s
vyššou sadzbou, no jasne je napisane, ze suhrnny trest. Dakujem


Dobrý deň.

To, že Vám napísali z prezidentskej kancelárie, že rozsudok nie je právoplatný, mi nie je celkom
jasné a pochopiteľné. Vy ste mi písali, že Vášho manžela odsúdil Špeciálny súd a tento rozsudok
potvrdil Najvyšší súd. Z toho mi vyplýva, že ste podali proti rozhodnutiu odvolanie a o tomto
odvolaní rozhodol spomínaný Najvyšší súd. Rozhodol tak, že rozsudok potvrdil. Týmto rozhodnutím
Najvyššieho súdu sa rozsudok stal PRÁVOPLATNÝM a VYKONATEĽNÝM. Tento postup je presne
upravený v Trestnom poriadku. Preto ešte raz píšem, že mi nie je celkom jasná odpoveď
prezidentskej kancelárie, ktorá Vám odpovedala, že rozsudok nie je právoplatný. Ak máte ešte
stále pochybnosti, tak mi tú odpoveď z prezidentskej kancelárie môžete poslať, ja by som sa
nato pozrel a prípadne by som napísal alebo zavolal tam a opýtal sa, prečo odpovedali tak ako
odpovedali. Alebo tam môžete aj Vy zavolať a opýtať sa, nech Vám vysvetlia ich postup. Moja mail.
adresa je milan.mitas@centrum.sk

Ďalšia Vaša otázka sa týkala súhrnného trestu. Trestný zákon presne vymedzuje, kedy súd uloží
súhrnný trest. Podľa § 42 ods. 1 spomínaného zákona „Ak súd odsudzuje páchateľa za trestný
čin, ktorý spáchal skôr, ako bol súdom prvého stupňa vyhlásený odsudzujúci rozsudok za iný jeho
trestný čin, uloží mu súhrnný trest“. To je aj Váš prípad. V roku 2006 Vášho manžela odsúdili
za trestný čin z roku 2006, dostal trest odňatia slobody, avšak bol mu podmienečne odložený
na tri roky. V roku 2009 súd odsúdil Vášho manžela za trestný čin z roku 2003. Bol mu uložený
súhrnný trest, pretože tento trestný čin spáchal pred rokom 2006, teda predtým, ako bol súdom
prvého stupňa vyhlásený odsudzujúci rozsudok za trestný čin spáchaný v roku 2006. Súd pristúpil
k uloženiu súhrnného trestu preto, lebo Váš manžel sa v čase vyhlásenia rozsudku v roku 2009
nachádzal v podmienke. Ak by sa súd konal napr. v roku 2010, kedy by Váš manžel už nebol
v podmienke, tak by súd neuložil súhrnný trest, lebo trest uložený mu rozsudkom z roku 2006 by
bol vykonaný, nebral by sa vôbec do úvahy.

Trestný zákon v spomínanom §42 v ods. 2 ďalej ustanovuje, že „Spolu s uložením súhrnného trestu
súd ZRUŠÍ VÝROK O TRESTE uloženom páchateľovi skorším rozsudkom, ako aj na všetky ďalšie
rozhodnutia na tento výrok obsahovo nadväzujúce“. To platí aj vo Vašom prípade. Súd rozsudkom
v roku 2009 zrušil výrok o treste z roku 2006 a naň nadväzujúce rozhodnutia /vo Vašom prípade
rozhodnutie o podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody – o podmienke/. Keďže
podmienka ešte neuplynula, tak uložený trest stále nebol vykonaný. Ak by podmienka už uplynula,
tak trest by bol vykonaný a súd by naň nebral ohľad.

Pri ukladaní súhrnného trestu platia tiež presne vymedzené pravidlá. Ak súd ukladá súhrnný trest,
zvyšuje sa horná hranica trestnej sadzby odňatia slobody trestného činu z nich najprísnejšie
trestného o jednu tretinu; súd uloží páchateľovi trest nad jednu polovicu takto určenej trestnej
sadzby odňatia slobody. Vo Vašom prípade sa trestné činy z roku 2003 a 2006 porovnali. Ten,
ktorý bol najprísnejšie trestný, bol Vášmu manželovi uložený, bola zaň zvýšená horná hranica
trestnej sadzby a súd uložil trest nad jednu polovicu takto určenej trestnej sadzby.

Preto, ak by podmienka bola uplynula v roku 2009, tak by súd neuložil súhrnný trest a ak trestný

čin z roku 2003 nebol moc závažný, tak by Váš manžel pravdepodobne dostal podmienku, alebo
iný druh trestu. Lenže všetko je inak, keďže podmienka v roku 2009 ešte neuplynula.

Mgr. Milan Mitaš

 

36. Andrea 17.11.2010 09:23

 Dobrý den, chtěla jsem s Váma poradit. Můj přítel je Slovák, ale ještě nedávno jsme spolu bydleli

tady v Ostravě. On se vyhýbal trestu, ale nakonec ho teda zavřeli. U nás v Ostravě byl na vazbě 2

měsíce a pak ho eskorotovali do Bratislavy, kde byl 1 měsíc a nakonec ho převezli do Leopoldova.

Jde o to, že za měsíc bude mít polovičku trestu za sebou a chtěl by podat žádost o podmínečné

propuštění, ale žádost bude podávat z věznice, ve které je pouze měsíc. Nevíte, zda má cenu tu

žádost podávat? A kdyby mu náhodou to podmínečné propuštění vyšlo, nebyl by problém, kdyby

chtěl hned zpátky do České republiky? Předem moc děkuji za odpověď.

 

Dobrý deň.

 Ak bol Váš manžel odsúdený za prečin, tak po výkone polovice uloženého nepodmienečného

trestu odňatia slobody má právo požiadať o podmienečné prepustenie. To, že si odpykáva trest

vo viacerých ústavoch na výkon trestu, nemá vôbec žiadny vplyv ohľadne podania žiadosti na

podmienečné prepustenie. Čiže aj keď bol vo viacerých ústavoch na výkon trestu a v poslednom

z nich bol len jeden mesiac, má právo po uplynutí polovice trestu podať žiadosť o podmienečné

prepustenie.

 

Súd pri podmienečnom prepustení určí skúšobnú dobu na 1 až 7 rokov. Zároveň môže nariadiť

probačný dohľad vo výmere do 3 rokoch a ustanoviť primerané obmedzenia alebo povinnosti, ktoré

musí prepustený z výkonu trestu počas skúšobnej doby dodržiavať.

 

Trestný zákon v § 51 ods. 3 a 4 vymenúva tieto obmedzenia a povinnosti:

 

(3) Obmedzenia spočívajú najmä v zákaze

 

a) návštev športových alebo iných hromadných podujatí,

b) požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok,

c) stretávania sa s osobami, ktoré majú na páchateľa negatívny vplyv alebo ktoré boli jeho

spolupáchateľmi alebo účastníkmi na trestnom čine,

d) vstupu na vyhradené miesta alebo priestory, na ktorých trestný čin spáchal,

e) účasti na hazardných hrách, hrania na hracích automatoch a uzatvárania stávok.

 

(4) Povinnosti spočívajú najmä v príkaze

 

a) nepriblížiť sa k poškodenému na vzdialenosť menšiu ako päť metrov a nezdržiavať sa v blízkosti

obydlia poškodeného,

b) vysťahovať sa z bytu alebo domu, v ktorom sa neoprávnene zdržuje alebo ktorý protiprávne

obsadil,

c) nahradiť v skúšobnej dobe spôsobenú škodu,

d) zaplatiť v skúšobnej dobe dlh alebo zameškané výživné,

e) osobne alebo verejne sa ospravedlniť poškodenému,

f) v skúšobnej dobe získať určitú pracovnú kvalifikáciu alebo zúčastniť sa na rekvalifikačnom kurze,

g) podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom

programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu,

h) podrobiť sa liečeniu závislosti od návykových látok, ak mu nebolo uložené ochranné liečenie,

i) podrobiť sa v skúšobnej dobe psychoterapii alebo zúčastniť sa na psychologickom poradenstve,

j) zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo uchádzať sa preukázateľne o zamestnanie.

 

Musím Vás však upozorniť, že toto nie je úplný výpočet obmedzení a povinností, takže súd pri

podmienečnom prepustení môže stanoviť aj iné obmedzenia a povinnosti, ktoré Trestný zákon

neuvádza. Ohľadne Vašej otázky, či Váš priateľ by mohol hneď po podmienečnom prepustení

vycestovať za Vami do Ostravy, záleží, za aký trestný čin bol Váš priateľ odsúdený a či mu súd

neprikáže zdržiavať sa na určitom mieste. Ale podľa môjho názoru by mohol ihneď po prepustení ísť

 za Vami.

 Mgr. Milan Mitaš

37. Andrea 20.11.2010 22:43

Ahojte, chci se zeptat, jestli mi můžete někdo pomoct jak by měla vypadat žádost o podmínečné

propuštění kvůli mého přítele. Chtěla bych ji zaslat do 14 dnů za sebe a on ji pošle po polovině

trestu. Díky

 Dobrý deň.

 Skôr, ako Vám napíšem, ako má vyzerať návrh na podmienečné prepustenie z výkonu trestu

odňatia slobody, musím Vás upozorniť, že nie každý môže podať tento návrh. Trestný poriadok

presne vymedzuje, kto môže za odsúdeného návrh podať. Ide o príbuzných v priamom rade,

súrodencov, osvojiteľov, osvojencov, manžela a druha/družku. Píšem to preto, lebo odsúdený je

Váš priateľ a nato, aby ste mohli podať návrh na podmienečné prepustenie v mene Vášho priateľa,

musíte mať potvrdenie, že ste jeho družka, inak návrh nemôžete podať. Takéto potvrdenie vydáva

matričný úrad.

 Samotný návrh na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody vyzerá nasledovne:

 

1. hlavička: Vaše meno, bydlisko, označenie, že ste družka odsúdeného

 2. nadpis: Návrh družky odsúdeného na podmienečné prepustenie odsúdeného súdom z výkonu

trestu odňatia slobody podľa §66 Trestného zákona (§415 ods. 1 Trestného poriadku)

 3. pod nadpis treba napísať: Meno Vášho priateľa, dátum narodenia, bydlisko a názov ústavu, kde

sa momentálne nachádza / vo Vašom prípade to je Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav

na výkon väzby Leopoldov/

 4. označenie okresného súdu, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva /vo Vašom

prípade to je Okresný súd Trnava/

 5. označenie, o akú vec ide: Vec: Návrh na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia

slobody

 6.samotný návrh musí obsahovať:

 a) spisová značka rozsudku, ktorý súd rozsudok vydal, kedy bol vydaný, za aký trestný čin, aký

bol uložený trest, dĺžka trestu, kedy rozsudok nadobudol právoplatnosť, kedy odsúdený nastúpil na

výkon trestu, v ktorom to bolo ústave, v akých ďalších ústavoch si odpykával trest, kedy odsúdený

vykonal polovicu trestu.

 b) Treba napísať, že odsúdený má zato, že plnením svojich povinností a svojím správaním

preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Ďalej je

potrebné spomenúť všetky pozitívne činnosti odsúdeného počas výkonu trestu. Napr. či pracoval,

či bol disciplinárne odmenený alebo či sa zúčastňoval voľnočasových aktivít. Návrh by mal ďalej

obsahovať, či bol odsúdený pred výkonom trestu niekedy stíhaný za trestný čin alebo priestupok.

Potom by bolo dobré napísať, že ste žili s priateľom usporiadaný život pred nástupom výkonu

trestu, že ste chodili na návštevy za nim do ústavu, čomu sa priateľ v čase pred výkonom trestu

venoval, a v čom chce pokračovať po prepustení z výkonu trestu. Posledným bodom by malo byť

poukázanie nato, že Váš priateľ oľutoval svoj čin, výkon trestu bol pre neho dostatočným poučením

nato, aby sa v budúcnosti vyhýbal akýmkoľvek podobným protiprávnym konaniam.

 7. Posledná časť návrhu je mesto, odkiaľ píšete, dátum napísania žiadosti, Vaše meno

a vlastnoručný podpis.

 Návrh na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody sa posiela na okresný súd,

v obvode ktorého sa trest odňatia slobody vykonáva. Vo Vašom prípade to je Okresný súd Trnava.

 V prílohe by bolo potrebné poslať písomné potvrdenie o tom, že s odsúdeným žijete ako družka

a druh, keďže to nie je Váš manžel.

 Mgr. Milan Mitaš

 

Dobrý deň Andrejka, najprv by som Vám chcela povedať, že vy nemôžete napísať návrh za neho o podmienečné prepustenie. To môže urobiť len príbuzný v priamom rade, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel, druh. On sám má právo zo zákona si podať návrh  o podmienečné prepustenie, je to §415 ods.1 Trestného poriadku(301/2005 Z.z.), o ktorom súd bude konať a aj ho vyslúchne pred rozhodnutím. V žiadosti treba uviesť za aký trestný čin bol odsúdený, na koľko rokov, v akom nápravnovýchovnom ústave trest vykonáva a dôvody, prečo žiada o podmienečné prepustenie. Treba aj uviesť nejaké skutky alebo pochvaly, čo dostal, ako mu pomohlo vzdelávanie, ako to vplýva na jeho osobnosť, že sa môže od neho očakávať, že povedie riadny život v budúcnosti a že sa polepšil. A treba uviesť aj to, že si odpykal ten zvyšok trestu(za prečin polovicu, za zločin dve tretiny). Poslať to na okresný súd, v obvode, ktorého vykonáva trest odňatia slobody. Nešpecifikujete, kde je umiestnený, tak neviem Vám povedať adresu.

Ing. Mgr. Elena Jurovata

38. Lucinka 21.11.2010 11:47

Chcem sa spytat ked moj priatel sedi v trnave na klasickom oddeleni,aké podmienky musi splnat

aby ho dali na otvorené oddelenie?On totiz zrazil cyklistu,ktory zomrel.U mojho priatela zistili aj

aklohol.Uz absolvoval aj 3 mesačné protialkoholicé liecenie...a stále nic

 

Dobrý deň.

 Otvorené oddelenie sa zriaďuje iba v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Ak je Váš priateľ

vo výkone trestu s minimálnym stupňom stráženia, záleží, v akej tzv. diferenciačnej skupine sa

nachádza. Poznáme tri takéto skupiny: „A“ /otvorené oddelenie/, „B“ a „C“.

 

Po vykonaní časti trestu v diferenciačnej skupine "B" možno odsúdeného umiestniť do otvoreného

oddelenia na základe návrhu pedagóga spracovaného pri určení programu zaobchádzania alebo

pri prehodnotení programu zaobchádzania; ak je to potrebné, vykoná psychologické vyšetrenie

osobnosti odsúdeného pred predložením návrhu na jeho umiestnenie do otvoreného oddelenia

psychológ v ústave. Vášmu priateľovi bolo uložené aj ochranné liečenie vo forme protialkoholického

liečenia, ktoré už absolvoval. V takomto prípade je potrebné pred jeho umiestnením do otvoreného

oddelenia aj stanovisko psychiatra.

 

Podľa vyjadrení Generálneho riaditeľstva zboru väzenskej a justičnej stráže, do otvoreného

oddelenia v Hrnčiarovciach nad Parnou vyberá odsúdených komisia podľa prísnych kritérií.

Odsúdení nemohli spáchať závažnú trestnú činnosť, nemôžu byť závislí na drogách, alkohole a mať

psychiatrické diagnózy. Okrem toho musia mať odsedené aspoň dve tretiny trestu v minimálnom

stupni stráženia.

 

Mgr. Milan Mitaš

 Dobrý deň Lucka, v Hrnčiarovciach je kapacita 40 miest v otvorenom oddeleni z 1 185 miest celkovo v tomto ústave. O tom, či bude odsúdený zaradený do otvorenného oddelenia rozhoduje umiestňovacia komisia len odsúdených s krátkym trestom, nemohli spáchať závažnú trestnú činnosť, nemôžu byť závislí na drogách, alkohole a mať psychiatrické diagnózy. Okrem toho musia mať odsedení aspoň dve tretiny trestu v minimálnom stupni stráženia za sebou. Ak toto spľňa nech podá žiadosť riaditeľovi ústavu o umiestnenie do otvoreného oddelenia. Väčšinou sa tam umiestňujú odsúdení pre neplatenie výživného, drobné krádeže, trestné činy z nedbanlivosti.

Ing. Mgr. Elena Jurovata 

39. Andrea 25.11.2010 21:57

Dobrý den, nechci neustále obtěžovat, ale naše úřady mi žádný podobný papír ohledně toho,

že žijeme jako druh s družkou nedají. U nás se nic takového nedává. Nestačilo by pouze čestné

prohlášení potrvzené od notáře? A ještě jednu věc, přítel byl 2 měsíce na vazbe u nás v Ostravě a

dosud mu nepřišel žádný papír, že už má ty dva měsíce za sebou, musí si tady o ten papír zažádat?

Děkuji, Andrea

 Dobrý deň.

 V Českej republike, ako píšete, sa nevydáva žiadne potvrdenie o tom, že žijete s priateľom

ako druh a družka. Jediné, čo môžete urobiť, je, napísať čestné prehlásenie, ktoré dáte overiť

notárovi.

Či to bude stačiť, záleží, ako to posúdi slovenský súd, ktorý bude rozhodovať

o podmienečnom prepustení. Ak by Vás aj napriek tomu neuznal za družku, tak Vaším návrhom sa

nebude zaoberať a rozhodovať bude na základe návrhu Vášho priateľa. V čestnom prehlásení musí

byť uvedené, čoho sa týka – vo Vašom prípade je to prehlásenie, že žijete ako druh a družka za

účelom podania návrhu na podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody Vášho druha.

Ďalej musia byť uvedené údaje o Vás a Vašom priateľovi / meno, dátum narodenia, bydlisko/. Váš

podpis notár overí.

Slovenský súd, ktorý bude rozhodovať o podmienečnom prepustení, zistí, odkedy bol Váš

priateľ pozbavený slobody /odkedy bol vo väzbe a následne vo výkone trestu/ a na základe toho

rozhodne, či už uplynula lehota nato, aby mohol byť odsúdený podmienečne prepustený na

slobodu. To, že sa nachádzal vo väzbe v Ostrave, tak určite je o tom záznam v spise Vášho

priateľa. Čiže dokladovať to vo Vašom návrhu je podľa mňa zbytočné. Slovenský súd má o tom

určite vedomosť.

 Mgr. Milan Mitaš

40. Andrea 26.11.2010 22:39

Dobrý den, jde právě o to, že přítel je momentálně v Leopoldove a tam mu řekli, že o vazbě v

Ostravě nic nevím. Přitom pevný výstup by správně měl mít 12.4.2011 a v Leopoldove tvrdí, že až

16.6.2011. To by pak znamenalo, že mu v Ostravě, kde byl po dobu 2 měsíců vazbu nepřipočítali.

Má si tedy o to nějak sám zažádat? Děkuji, Andrea

 

Dobrý deň.

 Slovenský Trestný zákon upravuje zásadu započítania väzby a trestu. Ak sa proti páchateľovi

viedlo trestné stíhanie vo väzbe a v tomto konaní došlo k odsúdeniu, započíta sa mu doba strávená

vo väzbe do uloženého trestu. Podľa takejto zásady sa postupuje aj v prípade, ak bol páchateľ vo

väzbe v cudzine pre ten istý skutok. Čiže z toho vyplýva, že doba, ktorú Váš priateľ strávil vo väzbe

v Ostrave, sa mu započíta vtedy, ak v tej väzbe bol pre ten istý skutok, pre ktorý je vo väzení na

Slovensku. Najpodstatnejšie je to, že musí ísť o ten istý skutok.

Osobný spis odsúdeného musí obsahovať rozhodnutie súdu o započítaní väzby do uloženého

trestu. Ak tento osobný spis takéto rozhodnutie neobsahuje, treba nato upozorniť prokurátora,

ktorý má povinnosť kontrolovať, či spis obsahuje takéto rozhodnutie. Je však pravdepodobné,

že súd vo svojom rozhodnutí o započítaní väzby do uloženého trestu nezapočítal čas strávený vo

väzbe v Ostrave. Prečo tak urobil a či tak vôbec urobil, to neviem posúdiť. Nato by som potreboval

preštudovať celý spis týkajúci sa Vášho priateľa.

 Mgr. Milan Mitaš

41. 2 otazky 29.11.2010 20:28

Dobry den, 1. Je mozne podmienecne prepustenie aj v pripade, ak bol dany clovek odsudeny na

vykon trestu za porusenie podmienky? 2. Ak vydaju zo zahranicia osobu, na ktoru boli vydane 3

zatykace za rozne veci, je mozne tuto osobu dalej v SR sudit aj za ine trestne ciny, alebo plati ze

na ktory zatykac ho vydaju tak ostatne pripady sa mozu riesit len s povolenim danej krajiny odkial

bol vydany? Po akej dobe je potom mozne v inej veci konat? /zasada speciality/ Dakujem

 

Dobrý deň.

 1. Odpoveď k Vašej prvej otázke. Súd môže po splnení zákonom ustanovených podmienok

odsúdeného podmienečne prepustiť z výkonu trestu odňatia slobody. Súd zároveň určí skúšobnú

dobu na jeden až sedem rokov. Ide o tzv. podmienku. Ak podmienečne odsúdený nevedie

v skúšobnej dobe riadny život a neplní uložené obmedzenia a povinnosti /ak mu ich súd uložil/, súd

rozhodne, a to už i v priebehu skúšobnej doby, že sa zvyšok trestu vykoná. Súd teda neodsudzuje

na nový trest odňatia slobody, ale iba rozhodne o vykonaní zvyšku trestu. Trestný zákon v § 68

ods. 5 stanovuje, že opätovné podmienečné prepustenie z výkonu toho istého trestu nie je možné.

Ak osoba už bola raz podmienečne prepustená z výkonu trestu, porušila tzv. podmienku a nastúpila

na zvyšok trestu, podmienečné prepustenie z výkonu tohto trestu už nie je možné.

 Z Vašej otázky mi však nie je zrejmé, o akú podmienku ide. Tzv. podmienka je možná aj v prípade

podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody. Ak súd páchateľovi trest odňatia slobody

podmienečne odložil, zároveň určí skúšobnú dobu na jeden až päť rokov. Ak odsúdený v tzv.

podmienke nevedie riadny život, riadne nevykonáva uložené sankcie a neplní uložené obmedzenia

a povinnosti /ak mu ich súd uložil/, súd nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody. To znamená,

že odsúdeného opätovne neodsudzuje, ale iba nariaďuje nepodmienečný trest odňatia slobody.

Ak odsúdený splní zákonom stanovené podmienky, môže ho súd podmienečne prepustiť z výkonu

trestu odňatia slobody.

 2. Odpoveď k Vašej druhej otázke. Vaša otázka súvisí s extradíciou, čiže s vyžiadaním si

obvineného s cudziny prostredníctvom medzinárodného zatýkacieho rozkazu /tzv. zatykač/.

Trestný poriadok upravuje v § 496 a 497 zásadu špeciality súvisiacu s extradíciou. Proti vydanej

osobe nebude vedené trestné stíhanie pre iné trestné činy spáchané pred jej vydaním než pre tie,

pre ktoré bola vydaná. Z toho vyplýva, že osoba môže byť trestne stíhaná iba pre ten trestný čin,

na ktorý bol vydaný zatykač. Toto pravidlo sa však nepoužije v nasledovných prípadoch /ide o §

496 ods. 2 Trestného poriadku/:

 a) vydaná osoba po svojom prepustení z väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody sa zdržiava na

území Slovenskej republiky viac ako 15 dní napriek tomu, že ho mohla opustiť,

b) vydaná osoba opustí územie Slovenskej republiky a dobrovoľne sa vráti späť, alebo je na územie

Slovenskej republiky dopravená z tretieho štátu zákonným spôsobom,

c) dožiadaný štát sa vzdá uplatnenia zásady špeciality, alebo udelí dodatočný súhlas na trestné

stíhanie pre ďalšie trestné činy, alebo

d) vydávaná osoba sa v konaní o jej vydanie výslovne vzdá uplatnenia zásady špeciality všeobecne

alebo vo vzťahu ku konkrétnym trestným činom spáchaným pred jej vydaním.

 V týchto prípadoch je možné viesť trestné stíhanie proti vyžiadanej osobe aj pre tie trestné činy, na

ktoré nebol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz. /tzv. zatykač/.

 Časť Vašej otázky sa týkala doby, po uplynutí ktorej je možné v inej veci konať. Tým ste mali na

mysli dobu 15 dní. Ak sa vydaná osoba po svojom prepustení z väzby alebo výkonu trestu odňatia

slobody zdržiava na území Slovenskej republiky viac ako 15 dní napriek tomu, že ho mohla opustiť,

 vtedy je možné viesť proti takejto osobe po uplynutí 15 dní trestné stíhanie aj pre trestné činy, na

ktoré nebol vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz.

 

Mgr. Milan Mitaš

 

42. bobana 05.12.2010 15:30

Dobrý deň,Vašu stránku som našla až po vzatí môjho priateľa-druha do väzby a strašne ma mrzí

že som sa o tieto záležitosti nezaujímala skôr pretože by sa mu zišlo množstvo rád ktoré som tu

našla hlavne čo sa týka vstupného psychologického pohovoru.Presne ako ste to opísali,keďže je

môj priateľ vo väzbe nevinne a ja verím že nevinne čo sa snažím spolu z jeho rodinou dokázať,ten

vstupný psychologický pohovor je vlastne príčinou že je medzi tými konfliktnejšími väzňami

nakoľko si vinu nepripúšťa a ono je to ťažko si priznávať vinu keď som si vedomý že vinný

niesom....Ale nie o tomto som chcela písať.Môjho priateľa odsúdili v jeho neprítomnosti ,advokát

ktorého mal a ktorému platil za zastupovanie mu dokázal "poradiť" jedine to aby sa na každé

pojednávanie nechal vypísať lekárom na PN.Vlastne aj na poslednom pojednávaní kedy ho

odsúdili bol vypísaný PN ba dokonca samotný advokát sa deň pred pojednávaním ospravedlnil

pracovnou zaneprázdnenosťou.Takže ako som už písala priateľa odsúdili v jeho neprítomnosti na

základe tvrdenia jedného zo spoluobvinených ktorý mimochodom bol hlavným aktérom všetkých

tých nepríjemností no bol natoľko šikovný a zbehlý že hneď urobil dohodu zo sudcom o vine a v

podstate vyšiel s toho najlepšie.Na môjho priateľa nemali jediný dôkaz jediný odtlačok žiadneho

svedka proste nič len tvrdenie tohto človeka ktorý už vlastne bol viac krát súdne trestaný za tú

istú trestnú činnosť.Ako je možné že odsúdia človeka bez akých koľvek dôkazov,ako je možné že

sudca uverí človeku ktorý ma toľko za ušami a ktorý bol za tú istú vec už viac krát trestaný.Ba

dokonca vyhlásenie sudcu na "obranu" tohto človeka že on nemá dôvod klamať a hádzať vinu na

iných je tak smiešne a neskutočné že sa chce človeku s toho zvracať.Predsa keď mi hrozí že budem

dlhé roky za mrežami tak naklamem a zapriem aj vlastnú mater len aby som s toho čo najlepšie

vyšiel.To že na mieste činu bol prichytený a že všade figurovali len jeho otlačky zrejme sudca

považoval za bezpredmetné.Prípad sa rýchlo vyriešil tak čo na tom že ničia život nevinnému.S

priateľom sme dali dovolanie na súd a v podstate už je tomu viac ako rok..spisy sa posúvajú hore

dole ale nič sa nerieši.Teraz sú vraj na ministerstve spravodlivosti.Aká môže byť lehota vyjadrenia

týchto inštancií,kedy môžem čakať nejaký výrok...kam sa mám obrátiť aby som sa vôbec niečo

dozvedela.Ja som doma na rodičovskej dovolenke,čakám na návrat môjho priateľa domov a nielen

ja ale aj náš malý synček.V priateľovej práci nesmierne chýba kolegom a jeho šéfovi.Poraďte ako

mu mám pomôcť ,ako prinútiť úrady aby sa začali hýbať???predsa život uteká nielen jemu ale aj

nám doma....Vopred veľmi ďakujem za odpoveď.

 

Dobrý deň.

 Ako som správne porozumel, tak v prípade Vášho priateľa ste podali dovolanie. Ide o mimoriadny

opravný prostriedok, o ktorom rozhoduje Najvyšší súd. Súdu zákon neukladá žiadnu lehotu,

v ktorej má v danej veci rozhodnúť. Jedinú povinnosť má, rozhodnúť v primeranej lehote. Váš

priateľ musí byť v dovolacom konaní zastúpený advokátom, prostredníctvom ktorého bolo podané

aj samotné dovolanie. Dovolanie sa podáva na súde, ktorý rozhodol vo veci v prvom stupni. Lehoty

na podanie dovolania sú nasledovné: 3 mesiace, ak sa podáva dovolanie v neprospech obvineného

a 3 roky, ak sa podáva v prospech obvineného. Až keď uplynú tieto lehoty všetkým osobám, ktoré

môžu podať dovolanie, tak následne súd prvého stupňa predloží spis na Najvyšší súd, aby rozhodol

a dovolaní. Nato, aby som mohol posúdiť, či na týchto súdoch dochádza k prieťahom, musel by som

mať naštudovaný celý spis. Ak by dochádzalo k prieťahom, máte právo podať sťažnosť predsedovi

súdu, na ktorom dochádza k prieťahom. Keďže ide o dovolanie, Váš priateľ má určite obhajcu, tak

tieto kroky by som riešil prostredníctvom neho.

 

Mgr. Milan Mitaš

43. :-) 07.12.2010 12:30

Dobry den chcem sa spytat ze ked sa bude konat podmienecne prepustenie,ci odsudenemu pridelia

pravnika alebo si ho musi zohnat on..a ci vlastne potrebujemat tam pravnika?.!..a ako by to bolo

najidealnejsie pre odsudeneho?keby mal svojho prevnika mal by vacsiu sancu opustit veznicu na

podmienecne prepustenie? vopred dakujem za odpoved.

 

Dobrý deň.

 Odsúdený nemusí byť zastúpený advokátom v konaní o podmienečnom prepustení z výkonu trestu

odňatia slobody. Advokát mu môže jedine pomôcť napísať žiadosť o podmienečné prepustenie.

Potom súd na verejnom zasadnutí rozhodne, či žiadosť je oprávnená a na základe toho rozhodne, či

sa odsúdený podmienečne prepustí, alebo nie. Je na slobodnom rozhodnutí odsúdeného, či požiada

advokáta, aby mu vypracoval žiadosť o podmienečné prepustenie.

 

Mgr. Milan Mitaš

44., Jana 08.12.2010 12:25

Dobrý deň, asi pred týždňom, zadržala polícia môjho veľmi blízkeho kamaráta, ktorý bol obvinený

z lúpežných prepadnutí, a v tomto čase sa nachádza vo väzbe. Nakoľko táto osoba, nemá blízku

rodinu ,ktorá by sa o tento prípad, resp. o osobu zaujímala, rozhodla som sa ho riešiť. Za spáchaný

trestný čin ,mu hrozí 7-12 rokov. Nakoľko nie som rodinný príslušník, nemôžem byť s osobou v

žiadnom kontakte, kým nebude právoplatne odsúdený. Termín súdu zatiaľ ešte nie je známy, no

chcela by som sa spýtať čo sa s tým dá zatiaľ robiť. Osoba nemá prostriedky na advokáta, čiže

mu bude pravdepodobne štátom pridelený,a to podľa mňa nie je ten najlepší prípad. ďakujem za

odpoveď

 Dobrý deň.

Nakoľko sa Váš kamarát nachádza vo väzbe, musí mať obhajcu. Buď si ho zvolí sám, nato mu bola

určená lehota a ak si v tejto lehote nezvolí obhajcu, obhajca mu bude pridelený. Ide o advokáta

ex offo. Advokát bude pridelený aj vtedy, ak Váš priateľ nemá dostatočné finančné prostriedky.

Namiesto prideleného obhajcu si Váš kamarát môže v priebehu trestného konania zvoliť obhajcu

podľa vlastného výberu.

Keďže nie ste s obvineným v príbuzenskom vzťahu a nie ste ani jeho družka, tak v rámci trestného

konania nemáte žiadne procesné práva. Obvineného môžete navštíviť vo väzbe, ale ak bude

právoplatne odsúdený a bude sa nachádzať vo výkone trestu odňatia slobody, vtedy už nemáte

právo ho navštíviť. Vy ako kamarátka môžete Vášmu kamarátovi pomôcť najmä po psychickej

stránke, prípadne mu poskytnúť finančnú pomoc nato, aby si zvolil obhajcu podľa vlastného

výberu.

 Mgr. Milan Mitaš

 

45., Bibiana 09.12.2010 16:28

Pekny den, moj brat bol odsudeny podla par.247 ods.5 Tr.zak.c.140/1961 Zb. k trestu odnatia

slobody vo vymere 3 rokov. Dostal aj podla par.53 odsek 1 penazny trest vo vyske 3000 eur(tie

boli hned vyplatene). Bol zaradeny do 1.NVS. Sud prebehol v maji 2010 a odtial ho hned aj

zobrali do vazenia. Skutok sa stal este v roku 2004 a vtedy bol vo vysetrovacej vazbe 2 mesiace.

Mimochodom najskor bol okresnym sudom uplne oslobodeny, potom sa krajsky prokurator odvolal,

nasledne dostal 2 roky podmienecne a penazny trest 200 eur, zase to kraj.prokuratorovi nedalo

pokoj a krajsky sud mu pridelil uz spominany trest. Vsetko je to neuveritelne. Ja som aj s maminou

ucitelka, ucime v skole studentov, ze aky mame pravny stat....je nam z toho nanic.Pan advokat,

chcem sa opytat, preco maju v databazovom systeme vo vazeni datum jeho podmienecneho

prepustenia az marec 2012-to znamena po dvoch tretinach . Vsetci pravnici nam hovoria, ze

si kludne moze dat ziadost po polovici. Tak preco tam figuruje ten datum a kto ho tam vobec

nahadzuje.Dufam,ze aj ked je to tam tak zadane, tak mozme o PP poziadat po tej polovici. A este

by som sa chcela opytat, ci je lepsie, keby sa dostal do otvoreneho oddielu, v com su vyhody a v

com nevyhody.Citala som na tejto stranke, ze tie roboty v otvorenomn oddiely su strasne. Tak aby

mu nebolo nebodaj este horsie.Dakujeme Vam pekne za Vase sluzby.

 

Dobrý deň.

Ak bol Váš brat odsúdený podľa § 247 ods. 5 Trestného zákona č. 140/1961 Zb., tak môže podľa

Trestného zákona č. 140/1961 Zb. požiadať o podmienečné prepustenie po výkone polovice

uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody. Ak by bol však odsúdený podľa §247 ods. 6,

tak môže požiadať o podmienečné prepustenie až po výkone dvoch tretín uloženého trestu odňatia

slobody. Preto ani mne nie je jasné a pochopiteľné, prečo má Váš brat určený termín až v marci

2012 /po dvoch tretinách trestu/. Váš brat má právo požiadať o podmienečné prepustenie po

výkone polovice trestu bez ohľadu nato, čo je zapísané v databázovom systéme. Toto právo mu

vyplýva z Trestného zákona, preto údaj v databáze je irelevantný. Je možné, že sa stala niekde

chyba. Preto na Vašom mieste by som poslal vedeniu príslušnej väznice žiadosť o vysvetlenie,

prečo v databázovom systéme je uvedený nesprávny dátum podmienečného prepustenia.

Zdokladoval by som to rozsudkom, v ktorom by som vyznačil paragraf, na základe ktorého bol Váš

brat odsúdený a podotkol by som, že má právo podľa § 61 zákona č. 140/1961 Zb. podať žiadosť

o podmienečné prepustenie po výkone polovice trestu odňatia slobody. Ide o to, aby po polovici

výkonu trestu nenastali zbytočné komplikácie a situácia sa vyriešila už teraz.

 Otvorené oddelenie má výhodu v tom, že sú zmiernené obmedzenia odsúdených týmto spôsobom:

a) odsúdený je zaradený do práce na nestráženom pracovisku,

b) pohyb odsúdeného v priestoroch otvoreného oddelenia nie je obmedzený, izby ani ubytovne sa

na účel obmedzenia pohybu neuzamykajú,

c) odsúdenému sa v mimopracovnom čase môže povoliť voľný pohyb mimo otvoreného oddelenia,

d) po pracovnom čase môže odsúdený používať vlastný občiansky odev,

e) odsúdený môže prijímať návštevu raz za týždeň,

f) odsúdenému sa môže povoliť vychádzka mimo ústavu, aby navštívil blízke osoby mimo tohto

oddelenia na čas najviac 48 hodín,

g) odsúdenému sa umožní volať prostredníctvom telefónneho automatu bez obmedzenia.

Podľa môjho názoru je pre odsúdeného lepšie, ak je zaradený do otvoreného oddelenia. Napríklad

už len preto, že môže prijať návštevu raz za týždeň. Ostatní odsúdení, ktorí nie sú v takomto

oddelení, môžu prijímať návštevu raz do mesiaca.

Ak by ste mali nejaké otázky, hlavne čo sa týkajú spomínaného podmienečného prepustenia, stačí

napísať.

Mgr. Milan Mitaš

46., Bibiana 10.12.2010 17:11

Dakujem Vam velmi pekne za Vase cenne rady. Viete ide o to, ze my by sme aj napisali vedeniu

vaznice, ze kde sa stala chyba v syteme, ale sa bojime, aby sme mu tym nepohorsili. Co ked si

riaditel povie, ze co si to ten vazen dovoluje a zasadnu si na neho.Je moznost poziadat aj o osobnu

navstevu u riaditela(aspon tak je to pisane na stranke vazenia). Len mame ten respekt.... Skuste

nam poradit, ako to vidite z Vasho pohladu, z realu. A ked uz - je lepsie pisomne alebo osobne sa na

to spytat. Este raz Vam dakujeme (dakujeme aj za informacie o otvorenom oddiele)

 Dobrý deň.

 Váš brat má právo požiadať o podmienečné prepustenie po uplynutí polovice svojho trestu. Tak

to ustanovuje Trestný zákon č. 140/1961 Zb. Toto právo mu nemôže byť odopreté len preto, že

požiadate vedenie väznice, aby sa vyjadrilo ku skutočnosti, že majú chybu vo svojej databázi. Bolo

by nemysliteľné, aby Váš brat kvôli chybe nejakého úradníka bol vo výkone trestu odňatia slobody

dlhšie, ako má byť. Čo sa týka postupu kontaktovania vedenia väznice, tak tento postup je správne

uvedený od p. Chriena v diskusnom fóre pod Vašim príspevkom.

 „Som zástanca toho skúsiť to najprv po dobrom a ísť osobne za riaditeľom. Telefonicky si dohodnite

s jeho sekretárkou stretnutie a porozprávajte sa s ním ako človek s človekom. Spravte to ! Ale ak to

neoôjde po dobrom, tak treba všetko medializovať, písať o ich správaní, ktoré nemá nič spoločné

s prevýchovou väzňov. Uvedom te si, že keby nebolo väzňov, tak oni by nemali robotu a nemali by

komu rozkazovať a koho buzerovať... :)“

 Mgr. Milan Mitaš

 

47., renata 14.12.2010 19:44

dobry den. Ja by som sa chcela opytat na podmienecne prepustenie, pocula som hlasku, ze ak

bol vazen predtym sudne trestany, ma problemy s PP. Moj manzel je teraz vo vykone, kde mu

zohladnili aj podmienku z ineho pripadu k trestu, ktory dostal. Predtym vo vazeni nebol mal nejake

problemy asi vyse 10 rokov dozadu. Na pp by mal ziadat v juli bud. rok. Ma nejake pochvaly a

chova sa slusne. Ma sancu dostat sa von na PP, alebo je nieco pravda na tom, ze ak uz raz bol

sudne trestany, bude mat problemy? Dakujem.

 Dobrý deň.

Odsúdeného, ktorý vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojim správaním preukázal

polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život, môže súd

podmienečne prepustiť. Tieto podmienky súd pred rozhodnutím o podmienečnom prepustení posúdi

a na základe toho rozhodne. Súd však nemá povinnosť odsúdeného podmienečne prepustiť. Všetko

záleží jedine na tom, ako sa rozhodne súd. V zákone sa nič nehovorí o tom, že ak mal odsúdený

v minulosti problémy, že nemá šancu sa dostať na podmienečné prepustenie na slobodu. Je možné,

že nato súd prihliadne, ale to vám ja nemôžem potvrdiť, všetko záleží natom, ako to súd posúdi.

Ale určite podajte žiadosť o podmienečné prepustenie a v prípade, ak ju súd zamietne, môžete

podať sťažnosť proti tomuto rozhodnutiu.

Mgr. Milan Mitaš

 

48., zuzu 15.12.2010 10:01

dobry den,chcela by som sa vam na zaciato podakovat,za pracu ktoru robite.Je super,ze sa clovem

ma a moze na koho obratit s problemami.je tazke najst niekoho,kto nezistne pomoze.Aj ja sa na

vas obraciam s prosbou o pomoc,resp.radu..Moj druh bol odsudeny za autonehodu,dostal strnast

mesiacov.asi dva tyzdne pred polovicou so m posielala ziadost o PP,druh nasledne po polovici.Teraz

je deviaty mesiac co je tam a este nam nic neprislo.Ked som volala na sud do Trencina,tak tam o

tom nic nevedia.Zvlastne ale je,ze niektori odsudeni,ktori posielali ziadosti o pp neskor ako my,tak

uz maju po sude.Ja tomu nerozumiem,ved nastupil dobrovolne a hned na zaciatku mu povedali,ze

nevidia problem,ze by ho nepustili.Dokonca,ze mu s tym pomozu.Nakoniec mu dali podpisovat

hodnotenie,ale tam vraj bolo napisane,ze jeho resocializacia je kriticka takze ho odporucaju

len ciastocne....nechapem,akoby bol nejaky bezdomovec,alebo nikoho nemal a bol nebezpecny

zlocinec...popritom pracuje na vonkajsom pracovisku,sprava sa slusne a bol aj disciplinarne

odmeneny.Sme spolu uz styri roky,byvame spolu aj s nasou dva a pol rocnou dcerkou.Skutok sa

stal davno predtym,ako sme sa spoznali a za ten cas,ako sme spolu"seka dobrotu!"Aj v tej ziadosti

som to napisala,tak neviem.Dufala som,ze na Vianoce uz budeme spolu,ale asi sa nami uz nikto

pred sviatkami zaoberat nechce....:(

 Dobrý deň.

Ďakujeme za pozitívny ohlas na našu prácu. Trestný poriadok v jednom svojom ustanovení hovorí

o tom, že súd má povinnosť rozhodnúť o návrhu na podmienečné prepustenie z výkonu trestu

do 60 dní od doručenia takéhoto návrhu na súd. Podľa toho, čo píšete, tak súd si nesplnil svoju

povinnosť a nerozhodol v lehote, ktorú mu ustanovuje zákon. Je možné, že ste návrh poslali na

iný súd, ale v takom prípade musí byť vec postúpená na príslušný súd a tento súd musí rozhodnúť

do 60 dní od doručenia/v tomto prípade by to bolo od postúpenia veci/. Príslušným súdom na

rozhodnutie o podmienečnom prepustení je okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody

vykonáva. Ak ste poslali návrh na podmienečné prepustenie na príslušný súd, a ten nerozhodol

do 60 dní, tak bolo porušený zákon. V takom prípade treba podať sťažnosť predsedovi okresného

súdu, ktorý mal o návrhu rozhodnúť.

 Mgr. Milan Mitaš

 

 49., Lenka 14.12.2010 23:55

Dobrý deň, resp. večer. Dočítala som sa tu skutočne zaujímavé veci, no som v inej situácií. Priateľ

je odsúdený na 8 mesiacov, a odpykáva si trest už v Martine. Nakoľko sme nemali kedy riešiť

otázku prihlásenia trvalého resp. prechodného pobytu, neviem ako mám postupovať. Dočítala

som sa, že by stačilo čestné prehlásenie u právnika/čky s overeným podpisom, že spolu zdieľame

jednu domácnosť. (Keby som sa išla nahlásiť teraz v pondelok t. j. 20.12.2010 tak by mi to nedali

so spätným dátumom, aj keby som bola s majiteľmi bytu - rodičia priateľa). Poraďte mi prosím

ako mám postupovať aby som priateľa mohla navštevovať. Myslím, že už to že si ma vyžiada na

návštevu svedčí o tom, že máme nejaký vzťah. Urobím všetko preto aby som mala bez problémov

povolenie návštev spolu s rodičmi a jeho sestrou. Za promptnú odpoveď ďakujem. Budem Vás

informovať ako sme dopadli.

Dobrý deň.

Zákon o výkone trestu odňatia slobody hovorí, že “ak odsúdený žil pred nástupom do výkonu

trestu ako druh a družka, predloží druh alebo družka potvrdenie o prihlásení k pobytu alebo

zdieľaní spoločnej domácnosti s odsúdeným pred nástupom do výkonu trestu”. Vám by stačilo,

aby ste mali čestné prehlásenie o spoločnej domácnosti, ktoré bude úradne overené. Lenže všetko

záleží na tom, v ktorom väzení sa Váš priateľ nachádza. Preto odporúčam prečítať si príspevky

v našom diskusnom fóre pod názvom “Návštevy”, prípadne aj niektoré zodpovedané otázky v

právnom poradenstve, kde sa určite dozviete potrebné informácie, keďže sa tam už rozoberali

podobné problém ako mate Vy.

Mgr. Milan Mitaš

 

50., zuzu 15.12.2010 18:11

dobry vecer,dakujem vam za odpoved a chcem na nu reagovat.Druh je v Ilave a ziadost

som posielala do Trencina,tak by to malo byt spravne.Chcem sa spytat,maju na to vytycenie

pojednavania 60normalnych dni alebo pracovnych?A keby som napisala tu staznost,tak co tam

mam zhruba napisat?DAKUJEM VAM VELMI PEKNE

Dobrý deň.

O návrhu na podmienečné prepustenie súd rozhodne najneskôr do 60 dní od jeho doručenia. Ide

o normálne dni, čiže sa počítajú aj dni pracovného pokoja. V tejto lehote musí súd rozhodnúť.

Sťažnosť je upravená v zákone. Sťažnosť sa podáva hlavne písomne, ale možno ju podať aj ústne

priamo na súde, o čom sa spíše záznam, na požiadanie vydá súd sťažovateľovi rovnopis záznamu.

Podáva sa na súde, ktorého predseda je príslušný sťažnosť vybaviť. Vo Vašom prípade je to

Okresný súd Trenčín.

Sťažnosť musí obsahovať:

1. meno, priezvisko, adresu fyzickej osoby,

2. predmet sťažnosti, /Váš prípad: nedodržanie lehoty podľa § 415 ods.3 Trestného poriadku č.

301/2005 Z.z. Súd nerozhodol v lehote 60 dní od doručenia návrhu na podmienečné prepustenie./

3. čoho sa sťažovateľ domáha./ Váš prípad: určiť povinnosť súdu rozhodnúť o návrhu na

podmienečné prepustenie/

Vo Vašej sťažnosti je potrebné taktiež preukázať, že ste podali návrh na podmienečné prepustenie,

podobne tak aj urobil Váš druh a poukázať nato, že súd o tomto návrhu nerozhodol, aj keď mu

takúto povinnosť ukladá samotný Trestný poriadok.

Sťažnosť musí byť vybavená do 30 dní odo dňa jej doručenia orgánu príslušnému na jej vybavenie.

V prípade, ak túto lehotu nemožno dodržať z dôvodu nemožnosti zabezpečenia podkladov na riadne

vybavenie sťažnosti alebo v prípadoch náročných na prešetrenie, možno túto lehotu predĺžiť,

sťažnosť musí byť vybavená do troch mesiacov. O každom predĺžení lehoty musíte byť písomne

informovaná.

 Ak orgán poverený vybavovaním sťažnosti zistí, že sťažnosť je hoci len z časti dôvodná, musí

prijať a vykonať potrebné opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, prípadne vyvodiť voči

zodpovedným osobám zákonné dôsledky.

O spôsobe vybavenia sťažnosti, ako aj o prijatých opatreniach, či vyvodených dôsledkoch musí súd

sťažovateľa písomne upovedomiť.

Ak je sťažovateľ toho názoru, že sťažnosť, ktorú podal na príslušnom orgáne súdu, nebola

ním riadne vybavená, môže požiadať o prešetrenie vybavenia sťažnosti. Žiadosť o prešetrenie

vybavenia sťažnosti je potrebné adresovať predsedovi krajského súdu. Vo Vašom prípade by to bol

predseda Krajského súdu v Trenčíne. Takéto prešetrenie je však už spoplatnené súdnym poplatkom

6,50€.

Ak by ste mali ešte nejaké otázky, stačí napísať.

Mgr. Milan Mitaš

 

51., Andrea 15.12.2010 21:26

dobry vecer, prosim o pravnu radu: manzela odsudili podla §160 a ods.1, ods. 2 trstny zakon

ucinny do 01.01.2006 na styri roky nepodmienecne. Dostal aj penazny trest, ktory sme uz uhradili.

Rozsudok specialneho sudu zo dna 21. aprila 2006 potvrdil najvyssi sud 19.01 2009. Momentalne

je v BA vo vykone trestu. V januari bude mat za sebou polovicu trestu. Mozeme poziadat o

podmienecne prepustenie, alebo az po uplinuti 2/3? Za pomoc dakujem, prajem vsetkym krasne

sviatky!

Dobrý deň.

Váš prípad je o to zložitejší, že v období medzi spáchaním trestného činu a vynesením rozsudku

nadobudol účinnosť nový Trestný zákon. Na základe jednotlivých ustanovení Trestných

zákonov /starého a nového/ vyplýva, že Váš manžel spáchal prečin, a preto môže podať návrh

o podmienečné prepustenie po výkone POLOVICE uloženého nepodmienečného trestu odňatia

slobody. Takýto návrh môžete podať aj vy, keďže ste jeho manželka.

Mgr. Milan Mitaš

 

52., Lenka 15.12.2010 21:50

Dobrý večer, písala som už včera, taktiež sa pripájam: som rada, že existuje takáto možnosť

bezplatného právneho poradenstva. Chcem sa ešte opýtať, či to čestné prehlásenie môže byť

spísané už po nástupe výkonu trestu, že by ho vlastne spísala prietaľova mama, že sme spolu

zdielali domácnosť. Samozrejme overené notárom. Priateľ sedí v Sučanoch(Martin). Taktiež sa

chcem ešte opýtať, či ho nejako postihne, keď ignoroval písomné oznámenia, prišli si ho osobne

zobrať jedného dňa. Má to nejaký postih na PP? Ďakujem veľmi pekne. Ako náhle niečo vybavím,

určite napíšem radu, ako má niekto postupovať s rovnakým problémom.

Dobrý deň.

Zákon o výkone trestu odňatia slobody hovorí, že „ak odsúdený žil pred nástupom do výkonu

trestu ako druh a družka, predloží druh alebo družka potvrdenie o prihlásení k pobytu alebo

zdieľaní spoločnej domácnosti s odsúdeným pred nástupom do výkonu trestu.“ Z toho vyplýva, že

to čestné prehlásenie je potrebné predložiť PRED nástupom na výkon trestu. Ak by bolo predložené

pred nástupom na výkon trestu, nemali by byť problémy s návštevami. Ale ako som sa dozvedel,

tak to neplatí vo všetkých väzniciach. Niekde dokonca vyžadujú, že odsúdený musí mať manželku,

aby ho tá mohla navštíviť. Podľa mňa tým porušujú zákon, a je potrebné nato kompetentných

upozorňovať.

Čo sa týka podmienečného prepustenia, tak všetko záleží na rozhodnutí súdu, či odsúdeného

podmienečne prepustí. Súd tak môže urobiť, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich

povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti

povedie riadny život. Podľa toho súd rozhodne o podmienečnom prepustení. Či súd zohľadní, že Váš

priateľ ignoroval písomné oznámenia na ohľadne nástupu na výkon trestu, to Vám neviem povedať,

lebo to vie len ten sudca, ktorý bude rozhodovať. Ale podľa môjho názoru by to nemalo mať vplyv,

keďže dôraz sa kladie nato, ako sa odsúdený správal až vo výkone trestu a aké sú predpoklady

ohľadne jeho správania v budúcnosti. Ale to je len môj názor.

Mgr. Milan Mitaš

 

53., Viera 17.12.2010 13:53

Minulý týždeň som Vám už písala, ale nenašla som si odpoveď, možno kvôli duplicite s rovnakym

paragrafom. Tu je však aj iný problém V novembri 2009 kukláči vtrhli v neskorých hodinách

na diskotéku, ktorú mám v prenájme môj známy(25) a zadržali ho kvôli nájdeniu 10 sáčkou

marihuany spolu s chalanom(20), ktorý mu na diskotéke pomáhal. Vyšetrovanie prebehlo bez

advokáta a nieslo sa v duchu navádzania, že sú predajcovia drog. Chlapci sa priznali, že marihuanu

(nie tvrdé drogy) si občas zafajčili a vedeli ju obstarať aj kamarátom. Vyšetrovatelia vyplašným

chalanom sľúbili, že ak podpíšu zápisnicu, do rána sú doma. Samozrejme neboli a boli stíhaný za

obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotronických látok.... najprv podľa§

172 ods.1 písm.c potom prklasifiikované na ods 2 pís c Trestného zákona. Konečný verdikt bol

vynesený teraz 7.12.2010 po predchádzajúcich súdnych vyšetrovania a dokazovaniach. Odznovu

boli vyslúchaní svedkovia, ktorí vypovedali v prospech chlapcov, Prokurátor dal vyslúchať aj

vyšetrovateľov o ktorých chlapci tvrdili, že to tak neprebehlo.Pri ich výpovediach bolo jasné, že sú

naučení zo spisu, že sa zamotali, že nemôžu ísť proti sebe, ... Chlapci dostali 6,5 roka v zmysle

§172 ods. 2. Sudkyňa rozhodla o takomto treste preto, lebo vraj nebol žiaden dôkaz na to že

došlo ku konšpirácií. Brala do úvahy prvotné výpovede svedkov a aj chlapcov, ktorí sa pri zadržaní

priznali. Nebrala do úvahy výpovede predvolaných svedkov, ktorí vypovedali v prospech a ani to,

že prvotné výpovede boli ovplynené vyhrážaním policajtov, že tam nebol na začiatku advokát,

že im dali podpísať to, čo chceli a vyhrážali, tak vulgárne, že človeka mrazí. Prvý ich advokát

namiesto aby zastupoval chlapcov, išiel proti nim s vyšetrovateľmi. Lebo v regióne, kde žijú je to

tak, vzájomne si pomáhajú a chvália výsledkami. Zvolili si druhého advokáta. Môj známy zložil

jednu „repovú“ pieseň na policajtov. Všeobecne sa hovorí , že to bola hlavná príčina ich zadržania

a že sa vyjadrili, že ho exemplárne za to potrestajú. Žiaľ, asi vedeli, ako postupovať. Nikde v spise

nie je táto „vulgárna pieseň“ spomínaná, aby sa predsa niekto o to neoprel...... Prokurátorka sa

odvolala, že trest je nízky, čiže kraj to môže ešte asi zvýšiť. Odvolali sa aj chlapci. To že sudkyňa

znížila trest na 6,5 roka zdôvodnila len z ľudského hľadiska (min. je 10 rokov) 6,5 roka im bolo

ponuknuté aj pri dohode o vine a treste, ktorú neprijali, lebo sa necítia vinní v takejto obžalobe.

Máme veľké obavy z toho, aby to neskončilo ešte horšie. Ich advokát tvrdí, že sú dôležité výpovede

na súde a tie boli v prospech nich. Ak by to tak ale bolo, prečo to dopadlo takto? Keby boli skutoční

díleri, asi by boli už na slobode, lebo by mali na super dobrých a drahých advokátov. Viete nám

poradiť, čo ešte urobiť? Je pravda, že na KS to bude len administratívne rozhodnutie?

Dobrý deň.

To, že vaši známi sa priznali k tomu, že vedia zadovážiť marihuanu aj pre svojich kamarátov,

malo za následok to, že boli obvinení podľa §172 ods. 1 písm. c). Tu sa jasne hovorí, že kto

neoprávnene zadováži omamnú látku, psychotropnú látku jed alebo prekurzor, alebo takúto činnosť

sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na 4 až 10 rokov. Toto priznanie pravdepodobne

zohralo najväčšiu úlohu v tom, že boli obvinení z tohto zločinu. Priznanie sa považuje v teórii

a praxi za tzv. kráľovnú dôkazov, čo znamená, že ide o dôkaz, ktorý má najväčšiu váhu v celom

vyšetrovaní a následnom odsúdení. Prečo bol ich čin prekvalifikovaný na § 172 ods. 2 písm c), čiže

ak je trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, to neviem. Nato by som potreboval

si naštudovať spis. Tu už je trestná sadzba 10 až 15 rokov. Keďže Vaši známi boli odsúdení na

6,5roka, asi preto podala prokurátorka odvolanie pre nízky trest, lebo im hrozilo 10 až 15 rokov.

Nasledovať bude odvolacie konanie na krajskom súde. Krajský súd môže odvolanie zamietnuť, ak

zistí, že nie je dôvodné. Môže rozsudok zrušiť a sám rozhodnúť alebo vec vráti okresnému súdu na

nové prejednanie. Zruší rozsudok:

a) pre podstatné chyby konania, ktoré napadnutým výrokom rozsudku predchádzali, najmä preto,

že boli porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci alebo právo obhajoby,

b) pre chyby v napadnutých výrokoch rozsudku, najmä pre nejasnosť alebo neúplnosť jeho

skutkových zistení alebo preto, že sa súd nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre

rozhodnutie,

c) ak vzniknú pochybnosti o správnosti skutkových zistení napadnutých výrokov, na ktorých

objasnenie treba dôkazy opakovať alebo vykonať ďalšie dôkazy,

d) ak bolo napadnutým rozsudkom porušené ustanovenie Trestného zákona,

e) ak je uložený trest neprimeraný, alebo

f) ak je rozhodnutie o uplatnenom nároku poškodeného na náhradu škody v rozpore so zákonom.

Píšete, že už ste podali odvolanie. Pravdepodobne ste ho podali prostredníctvom advokáta. Ten

v odvolaní musel uviesť dôvody, prečo podáva odvolanie. Krajský súd to preskúma a na základe

toho rozhodne. Samozrejme bude skúmať aj dôvody odvolania, ktoré podala prokurátorka.

Ak neuspejete ani pri odvolaní a budete stále považovať rozhodnutie súdu za nespravodlivé,

môžete podať dovolanie alebo návrh na obnovu konania. Ide o mimoriadne opravné prostriedky.

Viac Vám už neviem poradiť, ak by ste mali ešte nejaké otázky, tak napíšte.

Mgr. Milan Mitaš

 

___

Generačný čas: 10.5888843536ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)