Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Fety

Teraz chcem spomenúť môjho dobrého kamaráta z väznice z Ružomberku. Je to presne ten ohrozený druh človeka, ktorých je tam mizerne málo a ja osobne som za celý svoj trest z tých 1500 väznov stretol možno do 10 chalanov, ktorých si do dnes vážim a zachovali sa vždy len seriózne.

Chlap ktorého spomínam sa volá Peter Gažo zo Žiliny - prezývaný Fety. / Požiadam ho, aby aj on sám obohatil túto stránku o nejaké svoje zážitky/. Totižto si myslím, že on ich mal viac ako ja, lebo on žil vo väzení dobrodružnejší život nakoľko je dost spoločenský typ a všetci ho majú radi. ...No možno až na jedného väzna, ktorý sa volá Jaššo.

Jaššo bol taký väzenský kšeftár - zbieral špaky, vytriasal ich a potom predával za polovicnú cenu tabaku tým, ktorí nemali čo fajčiť. Dokonca podobným spôsobom kšeftoval aj s kávou, keď spodok z vypytej kávy scedil, usušil na radiátore a predával ten bordel za tretinovú cenu alebo v tej spomínanej hodnote vymienal za niečo iné.

Jaššo bol chlap, ktorý bol s nami na cele. V tom čase som navštevoval kurz kuchár-cašník a boli sme v Ružomberku na treťom oddiely na cele siedmi. Tá cela bola pre osem osôb s výhľadom na pár rodinných domov so záhradkami a na škôlku - /vidieť z basy civilný život sa veľmi cení/.Práve Fety ma navrhol za velitela tejto izby, ktorým som sa aj stal.

Celkom dobre sme všetci spolu vychádzali. Trikrát do týždna sme cvičili s podomácky vyrobenými činkami, s posteľami a flašami naplnenými vodou, ktoré sme navzájom pozväzovali. Hrávali sme šach a niektorí sa tetovali, ked bola dobrá služba a vedeli sme, že z toho nebudú problémy.

Aj s Jaššom sme celkom dobre vychádzali a bol celkom normálny, ibaže si ako jediný začal zamykať skrinku, čím nám dal najavo svoju nedvôveru voči nám a zbytočne nás znervóznoval tým, že každých 10 až 20 minút chodil na izbu a z izby von a stále zamykal a odomykal tú svoju skrinku. Takže keď niekto cez den spal, bolo to velmi rušivé. Zvlášť, keď každý tam chce mat ten svoj kľud.

Ja som bol v tedy po úspešnom ukončení kuchárskeho kurzu preradený na prvý oddiel na domácu réžiu, takže som z tej cely odišiel na prvé poschodie.

Netrvalo dlho a dozvedel som sa, že Jaššo bol u ústavných vyšetrovateľov... Oni majú na starosť vnútornú bezpečnosť väznice, aby nedochádzalo k bitkám a krádežiam medzi väznami, prípadne ak sa stane niečo také, tak vyšetrujú, kto je vinný.

Milý Jaššo sa tam u nich zastavil na pokec z dôvodu, aby nahlásil, že dostal výprask za to, že sa nevie chovat.

Hned sa samozrejme rozbehlo velké vyšetrovanie a Fety si užil svoje, ked chodil po výsluchoch a aj jemu to chceli prišiť. Taktiež aj ostatní boli vyšetrovaní. Každého individuálne vypočúvali, aby tak zaistili svedkov a mohli vdaka nim páchatelov potrestať. Chalani tam chodili jeden po druhom a to aj opakovane na výsluchy - niekoho zavolali znova a znova...

Takéto vyšetrovanie je velmi nepríjemné, zvlášť keď ho podstupujete len preto, že ste bojovali za dobrú vec - že ste chceli len svoj kľud...

Také vyšetrovanie, keď sa zvrtne proti vám, tak môžete dostať na svoj pôvodný trest ešte rok - dva navyše.

Ale toto vyšetrovanie naštastie dopadlo dobre, kedže sa dopátrali len k tomu, ža sa Jaššovi šmyklo na klzkej podlahe, čo mu spôsobilo tie zranenia.

Ako som povedal - Fety je 100% človek a takých je v base jedno percento.

Generačný čas: 7.28416442871ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)