Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Konovanie

Ak ste cítali predchádzajúcu historku "Útek", tak už viete ako je zabezpecené väzenské okno. Ked sa pozeráte z vnútra smerom von je na nom hrubá mreža, kúsok dalej železné pletivo s okami malými ako na zajacom pletive a na vonkajšej stene je na železnej konštrukcii pripevnené nepriehladné sklo asi desat centimetrov od steny.

Ked ste v cele tak je spodná cast okna, ciže parapetná doska až vo výške hlavy cloveka. Ak sa chcete poziret von, tak si musíte dat stolicku a pozerat sa len zo šikma cez tých volných desat centimetrov.

Spomenul som, že bachari niekolkokrát do týždna prehladávajú cely a hladajú zakázané veci. Jedná sa napríklad o veci na "konovanie".

Konovaním si niektorí väzni posielajú z cely na celu hlavne tabak, kávu a obcas aj casopisy, poštové známky, obálky a podobné veci.

Ak chce niekto konovat, tak v prvej fáze si musí najprv spravit z niecoho motúz. To sa dá vyhotovit napríklad tak, ked sa z bokov plachty odtrhne v pozdlžnom smere úzky pásik. Tých pásikov sa natrhá tolko, aby sa dosiahla pri ich zviazaní požadovaná dlžka. Zobere sa vec, ktorú chce niekto niekomu poslat a dá sa do ponožky. Vezme sa jeden koniec motúza a zauzlí sa ním koniec tej ponožky, aby tá vec nevypadla a aby ponožka pevne držala na motúze.

V druhej fáze sa musí prispôsobit pletivo na okne do takého stavu, aby sa cezen dala prepchat tá ponožka s tovarom. Dá sa to tak, že sa oká na pletive na kraji pri stene roztahujú a tým tie drobné zvary v miestach kde sú namáhané popovolujú, ciže sa jeden po druhom odlepia. Musí sa takto rozlepit iba pár tých drobných zvarov aby to nebolo nápadné.

Cez takto upravené a rozšírené pletivo sa prepchá ponožka v ktorej je tovar a spustí sa napríklad do cely o poschodie nižšie. Z tej spodnej cely si to vtiahnu dnu a vymenia jeden tovar za druhý, pricom si to následne odosielatel vytiahne spät.

Na tejto tranzakcii sa musia väzni dohodnút napríklad kricaním cez okno. Funguje to tak, že s ktorou celou sa chcete cez okno rozprávat, tak na tú stenu, podlahu alebo strop niecim silno viackrát zabúchate. Vylezete na okno a dohovoríte sa.

Ked chcete konovat s celou ktorá je vedla vás, tak je to zdlhavejšie ale dá sa to. Postup je podobný ako ste mohli vidiet vo filme Skala ked sa Sean Conery dostal sám svojpomocne z cely na Alcatraze.

Vaša vedlajšia cela si natenko našúla noviny aby takým spôsobom vyrobili asi trištvrte metra dlhú a tvrdú tycku. Tú vysunú cez okno tak aby koniec trcal von a cakajú.

Ked to majú nachystané, tak vy vysuniete von cez ten otvor na pletive ruku s ponožkou v ktorej je tovar aj s dostatocnou dlžkou motúza a pokúsite sa to hodit asi dva metre do strany kde na to cakajú. Ak máte štastie tak ponožka preletí ponad tú ich tycku z novín a následne to na nej zostane prevesené. Vy totižto stále držíte druhý koniec motúzu aby ste ten tovar mohli stiahnut spät na svoju celu keby sa to vašim susedom nepodarilo zachytit. Ale kedže sa im to podarilo zachytit tak vy iba držíte motúz ktorý je naplý a oni len nahnú tycku do takého smeru aby dociahli na motúz a pomocov neho si vytiahli ponožku . Potom len vymenia tovar a vyhodia ponožku von pricom si ju vy už len vtiahnete naspät k sebe na celu. Samozrejme sa obidve cely posnažia všetko urobit velmi rýchlo a následne dajú pletivo aspon opticky do pôvodného stavu a motúz niekde na cele shcovajú.

Ked vás niekto pri tejto zakázanej cinnosti chytí, tak máte najprv "kázenák", to je písomné pokarhanie, ktoré sa zakladá do vašej osobnej karty a negatívne to vplýva na vaše podmienecné prepustenie. Po druhýkrát je to už "diera", ciže niekolko denný pobyt na samoväzbe.

Túto cinnost som najviac postrehol vo väzbe. Robí sa to v každej väzbe ale najviac rozšírené a nekontrolované je to v Bratislave v Justicnom paláci.

Generačný čas: 13.2029056549ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)