Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Kšefty

Jedna zo zaujímavých vecí vo väzení sú kšefty. Ale kedže je zakázané mat u seba vo väzbe a väzení peniaze, tak sa najcastejšie obchoduje formou výmeny produktov. Najlepšie a najcennejšie platidlo je tabak a káva. Za to zoženiete cokolvek. Aby ste to lepšie pochopili ako to funguje, tak sa vás pokúsim najprv do niektorých iných vecí zasvätit.

Peniaze máte na osobnom úcte /na konte/ ale fyzicky k ním nemáte prístup. Raz za týžden si môžete kúpit v kantíne co potrebujete. Vyberiete si tovar a suma sa vám odráta z vášho úctu.Tovar býva napr. drogéria - mydlá, šampóny, zubné pasty, prezervatívy, krémy, poštové známky, obálky..., sladkosti - cukríky, keksy, žuvacky..., potraviny - konzervy, slanina, klobásy, salámy... a cigarety, tabak, káva.

Kedže drvivá väcšina väznov sú chudobní ako kostolné myši, tak aby mali za co fajcit a pit kávu musia si na to zarobit. Bežne ked pracujete, tak zarábate približne tri až pät tisíc Sk /100 až 150,- Eur/. Z toho dve tretiny si strhne väznica a väzen dostane ten zostatok približne jednu tretinu na konto. Ked musí ešte splácat nejakú škodu za ktorú bol odsúdený, alebo nemá vyplatené súdne trovy a väzbu, tak mu strhávajú ešte viac a na konto mu tak ide len pár korún. Za každý den ktorý strávite vo väzbe musíte štátu zaplatit približne sto korún /3.3,-Eura/. Ked vás odsúdia tak vám to hned vo väzbe zúctujú a dajú podpísat a vy im to musíte zacat splácat alebo naraz vyplatit. /Za mojich cias to bolo okolo 50,- Sk na den a ja som tak zacvakal okolo 40.000,-Sk/

Ked som prišiel do Ružomberku v roku 2002, tak to bola väznica pre 350 ludí. Asi po dvoch rokoch ju menšímy úpravami prestavali na väzbu. Z tých 350 väznov bolo do 30 väznov na domácej réžii. Na domácu réžiu sa chce dostat každý lebo tam máte volnejší režim, ale len málokomu sa to podarí. Môžete tam dlhšie pozerat televízor. Každý den môžete cvicit a sprchovat sa. Inak je sprcha povolená len dvakrát do týždna. Nekradne sa tam a máte viac priestoru napr. na malovanie. Je to jedno poschodie na ktorom je po lavej strane vedla seba šest izieb. V každej je šest postelí. Izby majú drevenné dvere. Pred týmito dverami na pozdlžnej chodbe je za sebov šest stolov. Okolo nich sú pri každom štyri stolicky. Vedla hlavných vchodových dverí je televízor. Na konci chodby v pravo je umyvárka s troma umývadlami a zrkadlami. Oddelene za umyvárkou sú dva záchody, dva pisoáre a jedna sprcha.

Domáca réžia je úplne oddelená od ostatných väznov a títo väzni sa starajú o celú basu tak, že vykonávajú rôzne profesie. Napr. vo väzenskej kuchyni sú kuchári, ktorí varia pre celú basu. To sú dve smeny po sedem väznov. Pre príslušníkov varí dalšia skupina, ale v inej kuchyni, ktorá sa nachádza v budove ÁB-écko /administratívna budova/. Všetci väzenskí kuchári majú prístup k všeljakým potravinám ako je cukor, bravcové mäso, mlieko, vyjcia a rôzne iné.., ktoré sa každé ráno nafasujú. Tieto potraviny sa majú použit na prípravu jedla. Aby to tak aj bolo, tak na to dozerá civilný kuchár, ktorý aj koriguje varenie a degustuje /ochutnáva/ pripravené jedlá. Avšak skutocnost je taká, že nemá šancu to ustrážit a väzenskí kuchári tak bežne oddelia jednu tretinu týchto potraví. Dokonca aj mäsa. Mlieko sa tak riedi na 50 litrov mlieka ide 5 litrov vody. Do kotla s cajom sa dáva namiesto 5 kg cukru len 3 kg. Ked sa robí knedla, tak sa nafasuje 20 vajec ale dá sa do múky pät. Z polovice týchto potravín si pripravia nieco dobré na jedenie - to, co v base takmer nikdy nedostanete /vyprážané rezne, prírodné rezne, guláš s chudým mäsom, volské oká, koláce, atd./ a potom sa to spolu s druhou polovicou rozdelí a kšeftuje sa. Vymiena sa to za tabak, kávu a cigarety. Najviac sa cení tabak. Za mojich cias v roku 2003 stál asi 50,- Sk, takže väzni menili jeden tabak za jeden väcší rezen /alebo 50,-Sk za rezen/. Tabak väzni najviac chcú, lebo si z neho ušúlajú najviac cigariet. Toho bordelu tam za mesiac vyfajcia bez filtrov /!/ kilá. Dalej sa menia dve kilá cukru za nejaké jedny lacné cigarety. Alebo 250 gramov kávy za kilo cukru. V ojedinelých prípadoch sa potraviny menia aj za peniaze, ale to je dost nebezpecné, lebo ked vám na to prídu, tak sú za to prísnejšie tresty. Peniaze sa do basy dostanú tak, že bud poznáte nejakého bachara ešte z civilného života a jemu ich donesie vaša rodina a on ich donesie vám.

Alebo máte nieco, co od vás nejaký bachar výhodne kúpi, takže musíte s nejakým tým bacharom perfektne vychádzat a mat istotu že nezradí a tak isto musí dôverovat on vám.

Alebo vám ich pošlú v balíku dobre schovaté napr. v slanine.

Alebo vám ich dajú pri návšteve, ale to sa dá len ked máte kontaktnú návštevu, ktorá býva v jedálni, ked patríte do skupiny s miernym stupnom stráženia a je to najriskantnejšie, lebo pred návštevou a po návšteve sa robia námatkové osobné prehliadky, takže sa niekedy musíte vyzliect do naha a prehladajú vám všetky veci.

Pokial vám nájdu peniaze, alebo vám dokážu také kšeftovanie, tak hned ste disciplinárne potrestaný. Dostanete napr. 10 dní diery co znamená, že celú tú dobu budete na samotke - malej cele , kde máte cez den sklopenú a o stenu zamknutú postel, môžete íst len raz za den na hodinu do koridoru, ste tam sám a spomeniete si aj na to ako ste sa hrali vo svojich štyroch rokoch na piesocku. Následne ste preradení medzi problémových väznov s prísnym režimom a strácate možnost podmienecného prepustenia.

Další väzni v pocte troch sú práckari ktorí perú pre celú väznicu a následne raz za týžden robia výmenu cistého prádla ako je postelná bielizen, košele, monterky, ponožky a trenky. Títo kšeftujú s oblecením pretože môžu vám dat nové veci, ale aj staré. Je to len na nich. Obycajným chudobným väznom dávajú staré veci a tým pár solventných dávajú nové a to napr. jedna košela za jedny cigarety. Kompletné monterky, ciže montérková bunda s nohavicami za dva tabaky. Alebo obcas nejakému bacharovi predali monterkový komplet za 100,- Sk. Na sklade ich casom odpíšu ako znicené alebo stratené. Tiež od nich potrebujete raz za cas novú postelnú bielizen. Inak zo starších plachiet sú dobré plátna na obraz.

Ked si zoženete tieto nové veci, tak si ich sami v rukách perete a další kšeft s nimi spravíte až ked sa vám tieto veci opotrbujú, takže nemáte tieto výdavky každý týžden. Tak isto to funguje aj na väzbe, ibaže tam máte namiesto montérok tepláky. Môže vám riaditel väzby povolit aj vlastný civil, ale musia vám z domu nosit každý týžden na výmenu cisté veci a ked vám ich len raz neprinesú, tak vám to povolenie zrušia.

Dalej sú na réžii stolári, murári, maliari a zámocníci. Od nich taktiež každú chvílu cosi potrebujete. Od stolára vyrobit nejakú policku na knihy a veci, alebo rám na obraz. Jeden kus za cigarety. Od maliara latex na šepsovanie plátna. Od zámocníka vyrobit cinky alebo podobné veci.

Aj ked je réžia od iných väznov oddelená, tak stretávajú sa všetci na obede, kde sa dajú vyššie spomenuté veci tajne vymienat pokial robí dobrý bachar, ktorý nemá záujem zbytocne väznom strpcovat život.

Väznica má napr. tri poschodia /ciže tri oddiely/. Na jednom oddiely je 24 ciel. Každá má hrubé kovové dvere. Po lavej strane chodby sú malé cely pre štyri osoby a po pravej strane sú velké izby pre osem osôb. Od kancelárie, ktorá je na zaciatku je celý oddiel oddelený velkou mrežou s dverami /volá sa gáter/, ktoré sa zamykajú. Taká istá mreža s dverami je aj na každom poschodí pri schodoch. Na oddiely, ktorý má prísnejší režim sú všetky cely uzamknuté a väznou pustia len ked idú na hodinovú vychádzku, na obed alebo na kultúrnu miestnost kde je televízor a tam ich opät uzamknú.

Na oddiely, ktorý má volnejší režim sa cely ráno po scítaní väznov odomknú a až vecer po vecierke sa opät uzamknú.

Ked sú ranajky, obed a vecera tak sa vždy postupne na jednom oddiely pootvárajú všetky cely aj hlavná mreža s mrežami na schodisku a väzni sa idú dole na prízemie najest. Ranajky si len vyzdvihnú a idú naspät na celu. Obedy a vecere sa jedia v tej velkej jedálni. Ked sa všetci z jedného oddielu najedia, tak pustia další oddiel.

Takže tam nastáva tá možnost, že sa väzen z réžie stretne s väznom z iného oddielu.

Takto to nejak funguje.

Generačný čas: 9.28401947021ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)