Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Pustia prvého

Mali by prepustit prvého z aktérov krvavého masakru v Leopoldove

BRATISLAVA. Po 17 rokoch strávených za mrežami by mal v júni 2009 opustit brány ružomberského väzenia Vladislav Fedák, prvý zo siedmich odsúdených väznov, ktorí si odpykávajú trest za krvavý masaker dozorcov a útek z Leopoldova.

Následne v budúcom roku by mali prepustit dalšieho zo vzbúrencov - Vladimíra Dudu.

TASR o tom informovali justicné zdroje.

Pri tragickej udalosti v roku 1991 väzni zavraždili pät príslušníkov väzenskej a justicnej stráže. Zavraždení dozorcovia mali vtedy od 22 do 50 rokov.

Podla rozhodnutia súdu zo zaciatku februára 1993 štyria zo vzbúrencov mali strávit vo väzení viac ako desat rokov a traja by nemali z väzenia vyjst do konca svojho života. Jeden z nich, Ondrej Havran, ktorého odsúdili na doživotie, spáchal krátko po vynesení rozsudku samovraždu.

Masaker v leopoldovskej väznici sa odohral 23. novembra 1991, ked sa skupina väznov dohovorila o úteku. Boli to Ondrej Harvan (30) odsúdený za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený na 11 rokov, Tibor Polgári (30) za lúpežné prepadnutie odsúdený na 9 rokov, Vladimír Duda (25) odsúdený za krádeže na 8 rokov, Miloš Uriga (22) odsúdený za lúpež na 7 rokov, Bartolomej Botoš (26) odsúdený za násilnú trestnú cinnost na 10 rokov, Vladislav Fedák (21) odsúdený na 4 roky.

Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujst za každú cenu.

Prvou obetou utekajúcich väznov sa stal dozorca František Svoboda. Po skoncení scítania väznov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodit list. Ked tak dozorca urobil Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekolkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice. Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a dalším dvom spôsobili tažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Kedže jeden z väznov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

Pocas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podla plánu utiect cez Polsko lodou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vdaka rozsiahlej policajnej akcii pochytali. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel strelbou bránit pomocou ukradnutého samopalu.

Na zaciatku februára 1993 bol vynesený nad utecencami a vrahmi rozsudok. Krajský súd v Bratislave odsúdil na doživotný trest Ondreja Harvana, Tibora Polgáriho a Miloša Urigu. Vladimír Duda bol odsúdený na 13 rokov väzenia, Dalibor Bajger a Vladimír Fedák na 15 rokov a Bartolomej Botoš na 18 rokov. Odsúdený Ondrej Havran sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil Polgári, ktorý sa v marci 1990 zviditelnil pri velkej vzbure v Leopoldove.

nedela 11. 1. 2009 9:12

Generačný čas: 12.5710964203ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)