Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Vakerovanie

"Vakerovanie" - tak skomolene nazývajú v rómštine romáci slovenské slovo rozprávanie. Ked sa chce niekto s niekým napr. cez okno rozprávat, tak mu zakricí "...pod vakerovat !"

Ale rozprávat sa dá aj cez záchody, co je dost casté. Funguje to medzi celami, ktoré sú zvisle rad radom pod sebou alebo nad sebou. V Nitre sú alebo teda za mojich cias boli šlapacie toalety. Sú to toalety, ktoré nemajú klasický záchod na sedenie, ale iba dieru v zemi, nad ktorú si klumnete a robíte potrebu. Takže ked sa chce niekto rozprávat s inou celou, tak zvonom ktorý je urcený na prepchávanie záchoda sa obidve cely pokúsia prudkými pohybmi vypumpovat vodu, ktorá je v záchode a následne sa cez toto vodovodné potrubie môžu zvýšeným hlasom rozprávat. Je celkom dobre pocut toho z druhej cely a to dokonca aj ked je o dve až tri poschodia nižšie. Je to tiež zakázaná cinnost, takže si obvinený musí dávat pozor aby ho bachar nechytil.

Za mojich cias boli v Nitre aj ženy na troch až šiestich celách umiestnených na prízemí. Boli tam poväcšine za krádeže alebo podvody. Na tieto ženy sa snažili nakontaktovat hlavne rómovia. Ked sa im podarilo takto spojit, tak sa rozprávali celé hodiny a vznikali tak väzenské lásky. Casto sa stávalo, že si nejaký róm vypýtal meno od ženy, s ktorou sa takto zoznámil a aj ked ho odsúdili a preradili na výkon trestu, tak si s nou zacal dopisovat.

Ale nebolo to vždy len romantické... Zažil som ako sa jeden róm, ktorý býval nad mojou celou c. 41 zoznámil s jednou mladou ženou a vykreslil sa v najlepšom svetle. Avšak realita bola taká, že to bol starý gýcovo potetovaný mukel, vzhladovo zakrpatený a až moc, moc cierny. Vyzeral skoro ako cert z rozprávky. A ako to už vo väzení býva, tak väcšina väznov si skoro všetko závidí a tak netrvalo dlho a další obvinený, ktorý mal celu podomnou sa na túto ženu nakontaktoval a opísal jej ako ten jej platonický frajer skutocne vyzerá. Súcasne jej opísal sám seba a o pár dní už bol s nou v stálom kontakte touto formou rozprávania sa cez záchodové potrubie.

Kedže ten starý škaredý mukel ju už v tom case miloval, ale samozrejme pochopil co sa stalo, že mu ju iný väzen prebral a nemal šancu na tom nieco zmenit, tak zo žialu rozbil stolickou väzenské okno, vzal crepinu a dorezal sa, takže ho hned brali na ošetrovnu a následne do Trencanskej väzenskej nemocnice na psychiatriu.

Tam týmto ludom nasadia silné lieky na ukludnenie a spanie. Pár dní alebo niekedy týždnov si ich tam nechajú na pozorovanie ci sa o nieco podobné nepokúsia znova, no a po takomto preliecení ich vrátia spät do obehu...

Generačný čas: 13.7360095978ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)