Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Režim

Sviatky vo väzenskom chráme
Na fotografii z 18. mája je Michail Chodorkovskij za mrežami pocas súdneho pojednávania v Moskve. Chodorkovského premiestnili do cely pre 11 väznov, kde nemá prístup k médiám. FOTO - CTK/AP

Nový rok bude oslavovat bývalý šéf ropného gigantu Jukos Michail Chodorkovskij sám. Respektíve s kamarátmi - spoluväznami, ale bez manželky Inny a štyroch detí. Tá ho navštívila v októbri a dalšie stretnutie s manželom odsúdeným na osem rokov za podvod a spreneveru, má úradne povolené až koncom januára. Októbrové stretnutie bolo po dvoch rokoch, ktoré Chodorkovskij strávil v moskovskej vyšetrovacej väzbe, prvé, ked neboli manželia oddelení sklenou stenou a nemuseli spolu hovorit len cez telefón. "Bol to výbuch emócií," spomína Inna. "Za tie dva roky strašne schudol a má kratucké vlasy," opisuje svojho muža, kedysi najbohatšieho oligarchu v Rusku, ktorého majetok sa odhadoval na viac ako 15 miliárd dolárov. "Zaujíma sa teraz viac o históriu a náboženstvo."

Michail Borisovic je židovského pôvodu, ale do väzenia za ním chodí pravoslávny knaz, otec Sergej. Neprekáža mu, že Chodorkovskij nebol pokrstený. Sám si v 70. rokoch odsedel štyri roky za "organizáciu antikomunistického mládežníckého hnutia", takže s bývalým ropným magnátom sa má o com bavit.

"Viera v Boha - to je jediné, co mu pomôže prežit," hovorí skúsene otec Sergej. Je na nom vidno, že s Michailom Borisovicom súcití. Obaja sa nepovažujú za kriminálnikov, ale politických väznov. Aj Chodorkovského totiž, podla mienky mnohých, poslali za mreže nie pre danové podvody, ako sa hovorí v rozsudku, ale preto, že sa znepácil Kremlu a jeho vládcovi Vladimirovi Putinovi. Ten sa zmenil z bývalého špióna KGB na pravoslávneho prezidenta. Chodorkovskij sa podla slov svojej manželky i toho, ako túži po stretnutiach s knazom, tiež obracia k Bohu. Pravoslávne Vianoce však oslávi každý vo svojom "chráme".

Bez kaviáru a šampanského

Zatial sa nevie, ako bude vyzerat slávnostná tabula v trestaneckej kolónii, ale s ovocím to je v Citinskej oblasti, kde si Chodorkovskij odpykáva trest, zlé. Jedálny lístok je preto skromný, napokon, aj to je súcastou trestu. Na ranajky si dá Chodorkovskij v spolocnej jedálni kašu a cierny caj, na obed chlieb, mäso, zemiaky a cierny caj, na veceru mäso, chlieb, zemiaky a cierny caj. Tak to aspon stojí vo väzenskom menu. Novorocný stôl bude možno o nieco bohatší, ale kaviár a šampanské bude chýbat urcite. Za 35,91 rubla, ktoré sú urcené na jedlo na každého väzna denne, sa toho vela nezoženie.

Aj preto chce Inna vozit manželovi najmä nejaké pochútky - pri prvej návšteve mu doniesla zemiaky, uhorky, paradajky, mrkvu, varené mäso, sol, cukor, maslo, smotanu a varené vajcia. "Vždy sme doma jedli skromne," vysvetluje.

S hodinkami po dvoch rokoch

Väzni musia vstávat o šiestej a celý den majú rozpísaný po minútach. Každý úkon im pripomína hlasná výzva z reproduktorov rozmiestnených vo všetkých barakoch. Najnepríjemnejšou castou dna sú dva apely. Ranný sa zacína o 7.00, popoludnajší o 13.00, a aj v krutej zime môže trvat na väzenskom dvore dve hodiny. Volno majú obyvatelia kolónie iba hodinu denne - od 16.00 do 17.00 hodiny. Od ôsmej vecer môžu ešte maximálne dve hodiny sledovat jeden z troch štátnych televíznych kanálov. Zhasína sa presne o desiatej.

Od októbra bude mat Chodorkovskij vdaka manželke vlastné casové vodidlo, podla ktorého môže organizovat svoj den. Po dvoch rokoch, ked mal vo vyšetrovacej väzbe zakázané hodinky, sa mohol pozriet na ciferník. "Mal radost ako malé dieta, ktoré prvý raz v živote dostalo hodinky," opisuje Inna reakciu na darcek. Aj nástup nového roka si môže teda Michail Borisovic zaznamenat celkom presne. Inna nezabudla ani na teplé oblecenie, ktoré však podla predpisu smie byt jedine ciernej farby. Asi, aby sa nemuselo tak casto prat. Teraz by si Chodorkovskij želal nové okuliare, predsa len jeho láska ku knihám a novinám je vzhladom na väzenské žiarovky zdraviu škodlivá. Tie mu však Inna privezie až v januári, ked opät bude môct strávit tri dni s manželom v zatemnenej miestnosti s postelou, stolíkom, zrkadlom a niekolkými kúskami riadu.

"Nebolo jasné, ci je den, ci noc. Okno bolo zakryté pevným závesom," opisuje prostredie, v ktorom sa po dvoch rokoch opät stretli. "Stále som chcela vyjst niekam von, ale to nebolo možné. Strašný pocit. Ako v reality-show: Pozorujú ta a ty nesmieš odíst."

Ako za cára Mikuláša

Keby chcela byt rodina Michailovi Borisovicovi pocas sviatocných dní aspon nablízku, znamenalo by to prekonanie mnohých problémov. Zrejme naschvál Chodorkovského umiestnili do kolónie JAG 14/10 nedaleko mesta Krasnokamenska v nehostinnej, prašnej a v zime extrémne studenej Citinskej oblasti, pri mongolských a cínskych hraniciach.

Ak by sem žena, deti a rodicia chceli príst, museli by prekonat 6500 kilometrov vzdušnou ciarou a ešte devät hodín cesty autom. Potom im vedenie väznice môže oznámit, že je napríklad karanténa a majú príst o dva týždne. Navyše, návštevy sú prísne naplánované, aby ich nebolo privela. Trojdnový pobyt manželky Inny vo väzenskej miestnosti pre manželské páry je povolený iba trikrát rocne. Nie je to zvlášt príjemná dovolenka. Po tom, co sa Inna vrátila z Krasnokamenska, kam ruská moc posiela svojich odporcov už dvesto rokov, vyhlásila: "Za 180 rokov sa správanie štátu skoro nezmenilo." Cár Mikuláš I. tam totiž vyhostil odbojných dekabristov a Inna Chodorkovská vidí v ich osude mnoho podobného s osudom svojho muža. Rovnako ako manželky dekabristov aj ona a rodicia Michaila Borisovica uvažujú o tom, že sa z moskovskej vily prestahujú do susedstva kolónie, aby mu mohli aspon svojou blízkou prítomnostou pobyt za mrežami ulahcit.

Aj advokáti Chodorkovského chcú v Krasnokamensku otvorit svoju kanceláriu, aby mohli so svojím klientom lepšie koordinovat prípravu žaloby na Európsky súd pre ludské práva. Všetci dúfajú, že Chodorkovskij si nebude musiet odsediet celý trest, ktorý nielen on a jeho blízki, ale aj svetová verejnost a významní svetoví politici považujú za nespravodlivý a politicky motivovaný.

Tuberkulóza, dyzentéria a gangréna

Navyše sa jeho rodina obáva, že by šest rokov, ktoré mu zostávajú, nemusel prežit bez úhony. Každý piaty obyvatel kolónie JAG-14/10 má tuberkulózu. Tento rok dvaja väzni zomreli, jedného skolila gangréna, druhého dyzentéria, ked do vodovodného systému väznice vytiekli omylom odpadové vody. Infekcia sa šíri rýchlo - v každom z trinástich barakov pripomínajúcich kasárne je sto až dvesto ludí. Spia na poschodových posteliach zoradených vo velkých miestnostiach do štyroch radov. Na zlé oblecenie sa však Chodorkovskij nestažuje. Má tmavomodrý úbor, na hrudi svoje meno a bundu si nemôže vynachválit. Keby to vraj bolo možné, odnesie si ju so sebou do civilu.

Šije väzenské uniformy

Kolónia JAG 14/10 vznikla pred tridsiatimi ôsmimi rokmi hlavne preto, aby väzni mohli dobývat urán v nedalekých baniach. Vtedy bolo šestdesiatpättisícové mesto Krasnokamensk prísne utajeným vojenským objektom. Na mape bolo oznacené iba šifrou a cudzinca tu nevideli až do dnešných dní. Dnes sa však aj vdaka Chodorkovskému stalo svetoznámym a uránové bane už tiež nie sú utajované. A väzni v nich ani nepracujú. Skôr majú o prácu núdzu. "Najväcším problémom bude pre Borisa nuda," hovorí otec Sergej. On vo väzení v 70. rokoch pracovat musel, hyperaktívny bývalý prezident najväcšej ruskej ropnej spolocnosti JUKOS však bude rád, ked ho nechajú ucit väznov matematiku, ako si želal, cítat noviny a písat dizertacnú prácu. A teší sa, že po krátkom školení môže šit uniformy a pracovné oblecenie. Podla riaditela federálnych väzníc Jurija Kalinina bude za túto prácu dostávat plat.

Napriek nedôstojným podmienkam je Chodorkovskij pokojný a pôsobí dôstojne. Snaží sa zachovat si návyky z cias, ked stoloval s ministerskými predsedami. Aj preto si ho spoluväzni vraj vážia. A rovnako ako na slobode má velkú šancu stat sa neoficiálnym prezidentom, ked už nie ropnej spolocnosti, tak aspon pár stoviek trestancov.


Väznica v Krasnokamensku. Michail Chodorkovskij tu má strávit ešte šest rokov. Nemusel by to prežit bez úhony - zúri tu tuberkulóza, väzni zomierajú na dyzentériu a gangrénu. FOTO - CTK/AP

Manželka Michaila Chodorkovského Inna pricestovala 25. októbra do väznice v Krasnokamensku v Citinskej oblasti, takmer 5000 kilometrov východne od Moskvy. FOTO - CTK/AP 

Generačný čas: 5.5079460144ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)