Penzión & Restaurant Mária
TOPlist

Zamietnutie prepustenia

Written by richard menczer 
Thursday, 25 October 2007 19:24
Image10 dní pred vypršaním polovice osemrocného trestu dostal Michail Chodorkovský napomenutie od správy väznice v sibírskej Cite, ktoré má za ciel zabránit jeho predcasnému prepusteniu.


Uviedol do Chodorkovského právnik Jurij Schmidt. „Nemám najmenšiu pochybnost, že v tom je jasný zámer. Štátne orgány ocividne nemajú miestne súdy, ktoré môžu rozhodnút o jeho predcasnom prepustení plne pod kontrolou. Dokazujú to tri spory, ktoré sme vyhrali na súde v Krasnokamensku proti väzenským trestom a zamietnuté odvolanie väzenskej správy na súde na súde v Cite,“ hovorí Schmidt.

Najnovšie obvinenie prišlo pritom len 10 dní pred dnom, kedy môže zo zákona žiadat o predcasné prepustenie. Podmienkou je „dobré správanie“, ciže formálne žiadne väzenské tresty. „Proti novému obvineniu sa budeme bránit. Je jasné, že je rovnako vymyslené a nezákonné ako predchádzajúce tri, ktoré sme vyvrátili na súde,“ dodáva Schmidt.

Chodorkovský bol potrestaný pobytom na samotke napr. za to, že sa s dalšími väznami podelil o ovocie od svojej rodiny a druhýkrát že prišiel zavolat bacharov, ked sa pokazil stroj na šitie rukavíc, ktorý mal za úlohu obsluhovat.

Rovnako týžden pred vypršaním polovice trestu dostal napomenutie aj Platon Lebedev. „Chodorkovský aj Lebedev majú právo žiadat súd o podmienecné prepustenie, avšak s týmto posledným obvinením je žiadost beznádejná, kedže akýkolvek trest tvorí neprekonatelnú prekážku pri rozhodovaní o prepustení,“ dodáva Schmidt.
Zdroj: agentúra Interfax, 25.10.2007

Aktivisti vyzývajú: prepustite Chodorkovského

Chodorkovského podmienecné prepustenie žiada vo výzve aj skupina aktivistov, bojujúcich za ludské práva na cele s Ludmilou Alexejevou, z Moskovskej Helsinskej skupiny. „Celý proces deštrukcie Yukosu sprevádzala od zaciatku naplánovaná politická propaganda a vyjadrenia kremelských potentátov, ktorí nenechali nikoho na pochybách, že Chodorkovský bude odsúdený a jeho firma znicená. Jeho obhajcovia celili nebývalému obtažovaniu vrátane nezákonných prehliadok, konfiškácií dokumentov, väzby, zatknutia a vyhostenia z Ruska,“ hovorí sa vo vyhlásení.

Rusi neveria novým obvineniam proti Chodorkovskému. Iba 14% Rusov sa domnieva, že nové obvinenia proti Chodorkovskému a Lebedevovi sú založené na nových, doteraz neodhalených skutocnostiach o ich financných podvodoch. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky renomovaného moskovského Levada Center. 12% sa domnieva, že nové obvinenia majú zabránit podmienecnému prepusteniu, 11% vníma opatrenia ako snahu nepustit Chodorkovského nikdy z väzenia a získat aj zvyšok jeho majetku a 9% ako opatrenia proti otvoreniu jeho prípadu na Európskom súde pre ludské práva v Štrasburgu.

Až 46% respondentov súhlasí s Chodorkovského vyjadreniami v poslednom otvorenom liste, že rozklad v Rusku a spôsob, akým je riadené sú výsledkom nedostatku morálky, morálnych princípov a presvedcenia. 53% Rusov je presvedcených, že z krachu Yukosu profitovali iba úradníci a skupinka mocných, úzko spätých s Kremlom, naproti tomu s týmto tvrdením nesúhlasilo len 6 %.
text a foto: agentúra Interfax, 25.10.2007

 

Generačný čas: 13.1349563599ms, CMS system created by mr.Puetro (www.puetro.net)